IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Ne place sa invatam?

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Ne place sa invatam?   Vin Feb 22, 2008 7:46 am

..daca ii place cuiva.. Very Happy
Cum invatam? Ce invatam? De unde? Ce metode avem? ..citim cursurile si e suficient? Invatam cate putin in fiecare zi sau lasam totul pentru sesiune? Cat conteaza in procesul de invatare cartile pe care le citim( si nu ma refer aici la cursuri)..experientele prin care trecem?
A gasit cineva reteta succesului in materie de acumulat cunostinte?
Ce inseamna pentru voi un om inteligent?
Sus In jos
alyssa_anda
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 72
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 4
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Vin Feb 22, 2008 11:47 pm

Recunosc ca tentatiile sunt mari si de multe ori mi-e lene sa invat. Dar de placut, imi place! Am uneori parte de zile cand am un chef de invatat, ca nu ma poti scoate din camera mea... Dar uneori nici nu vreau sa aud, pentru ca vremea frumoasa ma scoate in parc, am chef sa ies cu prietenii la un suc/ bere, dupa preferinte &so on.
Nu cred ca exista o cheie a succesului. Fiecare are metode proprii si nu se aplica tuturor.
Eu personal, doar citesc in timpul semestrului, iar in sesiune aprofundez cunostintele. Informatia ramane intiparita in memorie odata citita, nu trebuie sa stiu cuvant cu cuvant ideea transmisa. Sunt multe alte lucruri de care vreau sa ma bucur in anii de studentie, nu sa stau mereu cu nasul in carti. Asa ca imi rezerv doar cateva saptamani inaintea sesiunii pentru studiul aprofundat. Tineretea nu se intoarce, asa ca vreau sa profit din plin de ea... Iar in sesiune, sa invat study
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://alyssa-anda.hi5.com
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 30
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Joi Feb 28, 2008 9:19 am

imi place sa invat cand e interesant ce e de invatat. daca ma plictiseste materia mi'e groaznic de greu. cheia cred eu e sa citesti relaxat si sa te straduiesti nu neaparat sa retii cat sa intelegi. odata ce ai inteles poti formula tu o definitie sau un concept, fara sa fie nevoie sa te chinui sa retii explicatia din manual.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Joi Feb 28, 2008 12:48 pm

Am deschis si eu un subiect asemanator la "discutii generale"...ceea ce am scris acolo e valabil si pt aici (este vorba despre "distractie vs scoala").
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 29
Localizare : pe cealalta banda
Reputatie : -1
Data de inscriere : 28/02/2008

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Vin Feb 29, 2008 8:19 am

Interesant subiect...Eu as spune ca nu invatam niciodata prea mult...Sunt persoane care cred ca anumite notiuni, concepte sau carti sunt pur si simplu nefolositoare, atat pentru cultura noastra generala, cat si pentru experientele prin care trecem zilnic. Ei bine, din punctul meu de vedere, orice informatie ne este folositoare si nu trebuie sa "ne dam in laturi " de la nimic, asa cum se spune. Pana acum am invatat ca nu stii niciodata cat de mult te poate ajuta un lucru pe care poate la un moment-dat l-ai neglijat si nu i-ai acordat importanta...Deepred, spuneai de o reteta a succesului in materie de acumulat cunostinte...eu cred ca reteta asta tine de intensitatea cu care acumulam informatiile, in sensul ca daca iti doresti sa reti anumite lucruri si daca esti suficient de interesat incat sa vrei sa faci conexiuni intre anumite concepte, atunci iti este mult mai usor...Important e sa te implici in ceea ce faci, in felul asta reusesti si sa atragi anumite energii pozitive pe care eu le consider de mare folos in procesul invatarii...Cat despre metodele de a invata, am realizat ca ne insusim cu adevarat niste cunostinte numai atunci cand le invatam pe parcurs si le repetem sau ne raportam in permanenta la ele...Pana la urma, intreaga noastra viata este un luuuuung proces de invatare...enjoy it, people! study Basketball
Sus In jos
acrisan
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 27
Data de inscriere : 25/06/2011

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Sam Iun 25, 2011 10:00 am

DA! Ne place sa invatam... Ne place sa experimentam. 80% din materie e repetitiva si inutila. Mie de ex. mi-a placut mult Dreptul civil partea cu persoanele. A fost ca un suc rece intr-o zi de canicula. In sfarsit "invatam" ceva folositor. Cred ca procesul de invatare difera de la o persoana la alta. Sunt sigur ca fiecare student are o anumita sfera in care se simte confortabil si cand intalneste aspecte din sfera lui confortabila atunci spune ca a gasit ceva interesant si folositor cand pe de alta parte acele informatii nu sunt decat gunoi pt altcineva. Eu de exemplu ma simt bine cand sunt in preajma unor informatii care au legatura cu psihologia, filosofia, religia sau anti religia, univers, ocult etc. Aici ma simt eu confortabil. Parerile sunt diferite si justificate pt ca "adevarul este relativ"...
Ne place sau nu ne place sa invatam, asta nu e o intrebare legitima. Intrebarea ar trebui sa fie: Ce ne place sa invatam?
Sus In jos
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Dum Iun 26, 2011 1:20 am

Imi place sa invat lucruri scurte si la obiect. Urasc povestile inutile, urasc cand vad idei de jumatate de pagina, care ar putea fi exprimate simplu in doua propozitii. Cursurile sunt pline de aberatii, povesti luuungi si inutile, care uneori sincer, ma fac sa rad si uneori chiar ma revolta. E chiar asa important pentru un profesor sa aiba un curs de 700 de pagini? E asa importanta cantitatea? Sau calitatea? Nu vreau sa spun ca un curs de 200 de pagini e scurt si la obiect, ci de cele mai multe ori un curs de 200 de pagini ar putea fi rezumat, fara sa pierzi nimic din ce e important, in 80 de pagini.
Invatand la diverse materii, am gasit fraze total nepotrivite, cum ar fi: "disparutii intorsi la viata pierd orice farmec,isi leapada aura de romantism". Ce cauta asta intr-un curs?
Sus In jos
acrisan
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/06/2011

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Dum Iun 26, 2011 3:58 am

Ar fi deosebit de folositor pentru un profesor sa inteleaga urmatoarea zicala: "Vorbaria lunga, saracia omului"
Ce ma deranjeaza la cursuri e faptul ca foarte, foarte putini profesori ne EXPLICA cursurile. Cei mai multi vin si ne CITESC cursul. Cei mai multi ar zice, "pai de ce nu intrebi ce nu intelegi? " - raspuns: Pentru ca nu am inteles nimic. E ca si cum la un curs despre chineza esti nevoit sa intrebi ceva IN CHINEZA chiar daca tu nu sti limba.
Sus In jos
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   Dum Iun 26, 2011 5:19 am

Nu cred ca nu intelegi nimic... e imposibil. Dreptul nu e chineza, nu e matematica. E logica si informatie. Informatie pe care tu trebuie sa o procesezi. Profesorul nu explica pentru ca probabil considera ca manualul sau e scris ca pentru prosti, si nu e nevoie sa mai adauge nimic. Fii atent in momentul in care un profesor da exemple. Asa pricepi cel mai bine.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ne place sa invatam?   

Sus In jos

Ne place sa invatam?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: