IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

"NU"-un stil de viata?

In jos 
AutorMesaj
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 30
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   Joi Feb 28, 2008 6:05 am

sincer.. sper sa nu devina o majoritate. in ce priveste lupta... cred ca cea mai simpla metoda e ignoranta... daca eu imi propun ceva incerc sa fac tot ce imi sta in putere sa duc la indeplinire... sa ma conving singura cum sta treaba. de aceea, poate cu usoare exagerari, refuz sa accept unele "trebuie" si "nu trebuie"... fara a duce toata treaba intr'o extrema. uneori insa ma mai las influentata.. dar sunt in tratative cu creierul sa instalam firewall.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Mimi
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 8
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   Joi Oct 23, 2008 7:30 am

Fiecare are dreptul de a spune DA sau de a spune NU, insa e interesanta oscilatia intre cele 2...
Am observat ca ori de cate ori spui NU te simti mai liber, dar asta inseamna si ca esti incapatanat sau ca esti gata de lupta, dar daca spui DA e ca si cum ai capitula, te-ai supune...NU te defineste mai clar decat DA, pt ca e solid, pe cand DA e vag...
Evident ca atunci cand spui NU exista toate sansele sa fii intrebat de ce (?), lucru care iti ascute inteligenta, iti da un stil aparte, pur si simplu te distinge de multimea supusa care spune numai DA, iti da un aer de libertate...
Cert e ca fara DA nu exista armonie, insa e nevoie de ceva timp pt a ajunge la o astfel de maturitate incat sa spui DA si totusi sa ramai liber, cand poti sa spui DA si totusi sa ramai unic, cand poti sa spui DA si totusi sa nu devii sclav...si poate ca dezvoltarea suprema e sa spui DA cu aceeasi bucurie cu care un copil spune NU...

Eu am invatat sa spun NU atunci cand e momentul, dar sa nu raman intepenita acolo...incet-incet am vazut ca DA-ul aduce o libertate mai mare si mai multa armonie...
Sus In jos
Bordea Alin
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 29
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/10/2008

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   Joi Oct 23, 2008 9:00 am

vorbeam la un curs de reflexoterapie, despre faptul ca s a fauct in experiment legat de ``treaba asta``.
si concluzia a fost urmatoarea> e foarte greu sa incerci sa zici ``da`` mereu si sa gandesti pozitiv. e mai usor sa zici ``nu`` si sa te incapatanezi sa refuzi orice (de multe ori). tot studiul respectiv spunea ca atunci cand spui ``nu`` atragi o energie negativa asupra ta, astfel sistemul tau imunitar poate sa fie mai slabit si poti sa devi tinta ``duhurilor rele``. glumesc!!. insa cert este ca si eu cred ca atunci cand incerci sa gandesti pozitiv prinzi curaj, vezi partea buna a lucrurilor si gasesti o rezolvare mult mai buna la orice. Very Happy deci> concluzia o trageti voi...
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   Joi Oct 23, 2008 10:16 am

Interesant ca Mimi a adus in discutie notiunea de libertate...
Numai de noi depinde daca jumatatea paharului este plina sau goala..desi in plan concret ambele variante sunt la fel de adevarate. Marele dar de care dispunem-liberul arbitru - este guvernat de paradoxul sau: esti liber sa alegi dar esti obligat sa o faci mereu... intre " Da "si "Nu"? Exista si o alta varianta?
( recomand" Fiinta si neantul "a lui Sartre.. pt cine are chef de lecturi suplimentare.. )
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   Vin Feb 04, 2011 1:50 pm

Dau peste tot felul de topicuri interesante, asta ma intereseaza pentru ca e putin controversat...sa zic.
Personal sunt persoana care analizeaza consecintele lui da, si fiind multe negative, spun Nu, Nu cu dreptul de a imi reconsidera pozitia, o data ce am zis Nu vad in realitate cum este, cum stau lucrurile, daca imi displac foarte mult, imi reconsider pozitia. De obicei merg si pe rationamentul urmator: de ce sa stric ceva ce merge deja bine ? Raspuns evident : pentru ca ar putea merge si mai bine, insa la fel de bine ar putea merge si mai rau, deci as putea sa pierd ce este acum, pentru ceva ce s-ar putea sa...
Am zis si Nu si mi-a parut rau, am zis si Da si mi-a parut si mai rau...
Uneori cred ca e mai bine sa nu stii ce pierzi, pentru ca in momentul in care chiar pierzi, e prejudiciul mai mare daca nu ai fi avut in primul rand.
Cred ca ambele raspunsuri in functie de situatie atrag intrebarea -de ce?- insa e bine de privit intotdeauna rationamentele pe care a mers acea persoana ca sa ajunga acolo, si mai ales de pus la indoiala sau verificat; fapt ce in final duce la o privire mai ampla asupra problemelor si chiar un pluriperspectivism ceea ce nu poate duce decat mai aproape de adevarul absolut.
Spunand Nu mereu, in fata oricarei ocazii duce la esuarea unor incercari la care te pune viata, si mai ales la raterea altor sanse ce ar putea sa iti schimbe viata. Viata trebuie traita cu bune sau rele indiferent din ce directie vin, asa se acumuleaza experienta, si in final acea intelepciune de poveste batraneasca - de unde si vorba ca Unii au imbatrainit degeaba- unii care nu au invatat nimic de la viata, au ratat sansa de a nu face umbra pamantului degeaba... Cu totii cand avem nevoie de sfaturi mergem la cei mai invarsta decat noi bazandu-ne pe acea experienta ca sa ne dea un sfat cat mai folositor, ori daca acestia au spus Nu mereu, au ratat acele incercari de care trebuiau sa treaca, nu ne pot ajuta, ci dimpotriva ne pot incurca....
Nu cred ca Nu e un stil de viata, ca orice exces, ne face mai mult rau decat bine.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "NU"-un stil de viata?   

Sus In jos

"NU"-un stil de viata?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TV LED " Toshiba " model 32P1400D
» TV LCD " Myria "
» TV AKAI ,Model:LT-1907AB 19"LED TV

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: