IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

In or out?!

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
szia
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 17
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Mar 24, 2008 3:15 am

sunt pentru stergerea userilor care s-au inregistrat numai pt a aparea ca "user" al acestui forum, insa din cate stiu, user se numeste persoana care si foloseste contul cu care s-a inregistrat, nu numai de forma.n-am nimic cu cei care nu posteaza, sau poate chicotesc la ceea ce altii spun pe forumul asta, atata numai sa nu fie ceva limita de useri..in cazul ala..banuiesc ca ei o sa fie primii care o sa fie "dati afara".mai sus pe pagina scrie "forum de dezbateri" si nu "forum de forma".Care mai e utilitatea acestui forum daca sunt 1500 useri inscrisi si numai 50 posteaza regulat (prin regulat nu ma refer la obsesiv, ca si cand ai vana posturi sau ceva de genul;vb de sensul propriu al cuvantului)?Totusi, poate pentru acei useri exista ceva care sa le stearga contul automat (asta pentru ca administratorii sa fie absolvititi de vina de a avea ceva cu userul), poate asa nu se mai supara nimeni, totul fiind la latitudinea tehnicii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In or out?!   Vin Iul 04, 2008 8:58 am

a avut loc o selectie naturala pana la urma ...
Eu nu-mi asum responsabilitatea pt participarea scazuta... nu e vina mea.. indiferent de faptul ca asta mi se zice din toate partile...
idei de resuscitare? credeti ca daca eu incetez sa mai scriu o sa va simtiti mai relaxati si o sa va exprimati parerile cu mai mult curaj? Neutral
Sus In jos
erik wolder
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 20/02/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Dum Iul 06, 2008 10:39 am

Hei, nu ne izgoniți!
Mai sunt și sesiuni pe lumea asta, și cărți, și tot felul de chestii plăcute, ba, chiar și alte forumuri. Dacă nu dau pe-aici 4 luni, de exemplu, nu e din cauza lui dip Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing , ci din alte cauze.
Plus că nu văd care e problema dacă înregistrații sunt muți. Cu ce vă încurcă?
Poate au alte calități. cyclops

Zău, cu ce vă încurcă?
Sus In jos
Sandra
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 30
Varsta : 32
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Iul 07, 2008 8:53 am

Eu cred ca daca cineva nu se implica intr-o discutie, se poate sa n-o considere interesanta! Daca doar 10 persoane scriu pe forum, inseamna ca este un forum foarte plictisitor, si deci trebuie gandite niste subiecte care sa atraga cat mai multe persoane. Si nu pe cele inregistrate, dar neactive sa le excluzi! Cine sunteti voi sa considerati dupa bunul plac ce este obligatoriu si ce nu...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Iul 07, 2008 11:36 pm

Daca doar 10 persoane scriu pe forum, inseamna ca este un forum foarte plictisitor, si deci trebuie gandite niste subiecte care sa atraga cat mai multe persoane
te invit sa gandesti tu subiecte neplictisitoare... care sa determine mai mult de 10 persoane sa se implice in discutie...
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 7:17 am

" Zece oameni care-si exprima parerea in public sunt mai puternici decat alte sute de mii care tac " ( Napoleon Bonaparte)
Sus In jos
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 30
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 7:53 am

Sandra a scris:
Cine sunteti voi sa considerati dupa bunul plac ce este obligatoriu si ce nu...

Suntem cei 10 puternici din citatul lui Napoleon.

Sandra, dupa cum vezi... nu ia nimeni nicio masura in directia asta. Doar discutam, abstract asa. Exista o optiune a forumului care daca e activata sterge automat utilizatorii inactivi un anumit numar de zile/luni. Nu e ceva nemaintalnit... decizia poate fi luata la un moment dat. Si cum cei care hotarasc sunt cei care se implica, deci cei 10 puternici, nu prea vad unde ar fi nedreptatea.
Sus In jos
erik wolder
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 20/02/2008

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 9:16 am

Eu nu văd unde-i rațiunea.
Sus In jos
lushfer
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 28

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 9:49 am

hmmm aici nu cred ca am eu dreptul sa spun prea multe ca nu m`am implicat asa de mult pe forum fiindca am numai vreo 14-15 mesaje dar parerea mea ca multi se inregistreaza sa vada ce se mai discuta intre colegi si multi considera ca nu au nimic de spus in legatura cu un anumit subiect sau ca nu sunt in stare sa pun un reply care sa se ridice la nivelul celorlalte dar sunt si useri inscrisi care au facut`o doar de dragul de a fi inscrisi aici.eu recunosc ca au fost subiecte pe care le`am citit si le`am urmarit dar am considerat ca nu am nimic de spus in privinta acelui subiect.daca cineva considera ca asta ar fi o solutie ca userii care nu au nici un post sau nu sunt activi o perioada sa ii stearga atunci asa sa faca... fiecare cu parerile lui fiindca este democratie.eu unul peste 2 zile o sa plec la mama mea in vizita si nu stiu cat voi avea timp sa intru pe forum doar pentru a satisface placerea unora sa afisez un post aici numai de dragul de a da la numar si de a fi acolo un comentariu probabil inutil sau care deviaza de la subiect... va propun daca vreti sa faceti un sondaj de opinie pentru a afla parerea fiecaruia si ca mi`am amintit... in legatura cu deep ca i`ati sarit toti in cap,daca ea are placerea sa posteze topicuri si comentarii la topicuri si ii place pe deasupra si sa se implice in orice discutie bravo ei fratilor si sa stiti ca este una dintre persoanele de pe forum pe care o admir cel mai mult ca se implica si spune omului in fata ce are de spus asa ca nu o mai acuzati pe ea cu motive de genul ca din cauza ei nu interactioneaza lumea pe forum sau ce ati scris voi mai sus... deep tot respectu din partea mea si tine`o tot asa Wink peace Smile lol!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=56986
Mafdet
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 9:50 am

E aceeasi ratiune ca in a face ordine intr'o debara. Acolo pastrezi lucrurile de care ai nevoie in viitorul apropiat dar de multe ori se aduna tot felul de lucruri. Si la un moment dat nu mai gasesti lucrurile de care ai nevoie pentru ca le ingramadesc altele. ca fapt divers... cand te muti in alta locuinta, poti sa arunci lucrurile pe care nu le'ai despachetat timp de 6 luni de cand te'ai mutat.
O sa sune ciudat... dar poate unora dintre noi le place sa primeasca in schimb idei pentru cele pe care le scriu ei aici. forumul nu e o sursa de lecturi suplimentare prin excelenta. e o platforma de discutii unde are loc un schimb de idei. nu are legatura cu exclusivismul.. are legatura cu scopul forumului, cu identitatea lui. Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu are 140 de membri. Daca o conditie necesara pentru a dobandi si a pastra calitatea de membru ar fi plata unei cotizatii sunt convinsa ca numarul respectiv ar fi cumva diferit.
As putea incerca sa ofer varii motive pentru care stergerea membrilor inactivi ar fi benefica... ce incerc insa sa fac e sa va conving sa va implicati, macar pentru a putea spune ca va meritati statutul de membru al unui forum de dezbateri.
Sus In jos
lushfer
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 28

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 10:06 am

in legatura cu ceea ce spune mafdet are foarte mare dreptate.daca cei care posteaza tot timpul subiecte si care raspund tot timpul ar vrea sa isi exprime ideile fara ca la acestea sa se adauge alte idei (mai bune sau mai rele nu conteaza) si`ar putea face frumos un blog unde sa isi scrie ideile,ofurile,memoriile,absolut orice dar chiar si acolo se mai adauga cate un comentariu ceva in care lumea isi mai spune o parere despre ce este scris acolo.nimeni nu este obligat sa isi faca un cont aici doar sa fie spectator si nu inteleg cum unii pot fi chiar asa de nepasatori daca pot zice cand citesc ceva fara sa considere ca au ceva de spus pro sau contra mai ales ca sunt studenti la drept,facultate de unde vor iesi avocati,juristi,procurori sau ce vor alege,profesii in care trebuie sa iti impui punctul de vedere si in care tot timpul trebuie sa ai un cuvant sau o replica de spus, dar fiecare cu parerile lui si mai mult nu mai comentez.vroiam doar sa subliniez faptul ca mafdet are dreptate, iar faza cu acea cotizatie ar reduce probabil forumul la vreo 15-20 de utilizatori ca vorba aia nimeni nu plateste doar pentru simplu fapt de a lectura ideile unor colegi
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=56986
Mafdet
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: In or out?!   Mar Iul 08, 2008 10:20 am

Si totusi cei care doar lectureaza au parte de cele mai multe avantaje...de moment. nu se obosesc sa incropeasca o idee, nu sunt obligati sa isi sustina vreun argument, se delecteaza si se distreaza citind ce a mai zis unul sau altul cand au chef. Daca e sa o luam asa, draga erik wolder, cred ca am putea infiinta o cotizatie pentru membri forumului... si anume acea cotizatie pe care unii o platim deja. Ea consta intr'un minim efort depus pentru a sustine o discutie. Avantajele pe termen lung vor fi altele, mult mai mari. Nu stiu daca acum vezi ratiunea...
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Sept 22, 2008 6:44 am

Mafdet
Subiect: In or out?! Joi Feb 28 2008, 17:30

Ce parere aveti voi, cei care va implicati pe forum, despre colegii nostri care se inregistreaza si nu scriu nimic? Credeti ca merita sa ii lasam sa lectureze in voie sau sa le conditionam prezenta pe acest forum de interesul de care dau dovada?

Mai concret...stergem utilizatorii care nu se implica?

deepred
Subiect: Re: In or out?! Joi Feb 28 2008, 17:43

..se implica aproximativ 10. Daca ii stergem pe ceilalti... noi ,cei care ne implicam, putem sa stergem forumul de tot si sa iesim sa discutam la o bere, suc, apa plata cu lamaie..
Poate prind tupeu ..si pana la urma se implica.
Si pana la urma..orice actor are nevoie de public:)

stanger_sik
Subiect: Re: In or out?! Joi Feb 28 2008, 19:36

Treaba cu iesitul la o bere suna bine . Acum lasand gluma deoparte, DA, sunt de acord...de exemplu la 2 saptamani de la inregistrare daca respectivul nu a postat nici un mesaj, sa fie sters automat...nu numai atat, si dintre cei care posteaza, daca nu au mai postat de sa zicem 2 sau 3 luni...la fel (pentru ca asa poate posteaza o singura data o chestie pe la youtube sau ceva...si ramane)...daca se poate seta forumul asa. Daca nu, tu cu manutza ta...

stanger_sik
Subiect: Re: In or out?! Joi Feb 28 2008, 20:17

Se pare ca nu mai e doar o gluma

magittaria
Subiect: Re: In or out?! Joi Feb 28 2008, 20:44

forumul acesta este unul de dezbateri; iar,conform dex-ului, a dezbate inseamna "a discuta pe larg si adesea in contradictoriu o chestiune,o problema,etc. cu una sau mai multe persoane"... data fiind aceasta conditie nu inteleg ce rost si-ar avea cei care nu se implica, inregistrati doar pentru a vizualiza scrierile celorlalti.
categoric out

deepred
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 11:11

Strict dezbateri?...Forumul e polivalent! am vazut la galerie albume ce apartin unor domnisoare a caror prezenta nu am simtit-o in discutii.... S-a transformat forumul in agentie de fotomodele online?sau poate prefera sa ne dezvaluie "ambalajul"..si apoi continutul ambalajului:)...sa speram ca si continutul e cel putin tot atat de ofertant ca aspectul:)

jolie-krmen
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 14:55

Eu sunt de parere ca deocamdata nu ar trebui sa ne gandim sa stergem pe cineva...Este putin cam devreme pentru asta. Poate ca sunt persoane care inca nu s-au familiarizat cu forumul , asa ca fiecaruia trebuie sa i se acorde sansa de a interveni atunci cand considera ca are ceva de spus...Vom vedea pe parcurs daca a trecut o lunga perioada de timp si nimeni nu a postat nimic, asa ca din punctul asta de vedere sunt de acord cu stranger-sik. Festina lente!

jolie-krmen
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 15:02

A, si inca ceva pentru deepred: Sa nu ne grabim cu "etichetele" , eu consider ca toate "camarutele" acestui forum ne dau ocazia sa ne cunoastem cu totii mai bine...Pupici!
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Sept 22, 2008 6:45 am

gabytza
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 16:13

Clar nu trebuie nimeni etichetat pt felul cum arata dak nu stiti ce are in cap.Sunt de acord cu decizia de a exclude pe cei care nu se implica si sunt inregistrati,dar................sa-i mai lasam sa prinda curaj poate sunt mai timizi de fel:))

hmr
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 18:44

Vai,dar rai mai sunteti copilasi!!Nici nu a implinit forumul doua saptamani si voi deja vreti sa i dati afara pe cei care nu au postat nimic!!Eu sunt sigura ca la un moment dat se vor decide si cei care s au dovedit mai pasivi,cei care doar lectureaza sa intervina cu opinii!! Asa ca what's the hurry??!!

deepred
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 18:58

"Timpul inseamna bani"...prin deductie..ma gandesc ca cei care"pierd timp"pe forum si exprima pareri merita sa fie rasplatiti..O buna rasplata ar fi valorizarea( aici am in vedere conceptul de feedback pozitiv..nu stiu cum sa traduc in limba romana fara sa-si piarda valoarea...nah..ca am cazut in propria capcana)
Se poate ca unii dintre noi( cei activi) sa se plictiseasca la un anumit moment de monolog..si sa aleaga tacerea. Ceilalti( receptorii pasivi..daca-mi permiteti sa-i numesc asa)ce mai citesc atunci?

deepred
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 19:01

A nu se intelege ca vrem elogii...chiar nu . Vrem dialog! personal vreau sa fiu si receptor..ca ipostaza de emitator devine plictisitoare .

hmr
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 19:17

Nu cred ca ''time is money'' se aplica si in cazul de fata!!! E putin cam exagerat pentru niste persoane care nu fac altceva decat sa dezbata diverse subiecte pe un forum.Totusi e destul de evident ca nu toti cei care sunt inregistrati au atata zel ca tine(pana la urma ai ajuns la peste 100 mesaje).Facand abstractie de acest lucru, nu consider ca trebuie luata o masura atat de drastica ca cea de a i sterge de pe forum.Fiecare poate in orice moment sa inceapa sa se implice si poate atunci vei avea acel feed-back mult dorit nu crezi? Oricine merita o sansa,asa ca ''putintica rabdare'' nu strica

deepred
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 19:27

Cu riscul de a ma indeparta de subiect.... tin sa specific ca intre 2 mesaje pe forum..mai am si alte ocupatii ..ca de exemplu sa vand idei( prefer sa nu dau explicatii). Dar ma bucur ca cineva a remarcat zelul cu care scriu... e o forma de valorizare:))( in opinia mea)
Prefer sa ma opresc aici... ca am ajuns la bani..si anticipez controversele. . Va rog sa nu cautati sa-mi interpretati postul anterior.
Mentionez doar ca imi face mare placere sa particip pe forum.

manuel gutan
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 19:31

Deepred, nu stiu ce m-as face fara tine....cand vei pleca din facultate, sper ca vei ramane pe forum....as vrea sa-ti ridicam un bust ceva dar nu se poate virtual....Esti o comoara la forumu omului...

Zahpeter
Subiect: Re: In or out?! Vin Feb 29 2008, 22:23

Care ar fi rostul sa stergi ceva ? I ai face pe oameni sa vorbeasca ? Neeah, doar ai restrange mai mult comunitatea.Ideile se expun nu neaparat ca sa auzi ceva inapoi, ci pentru ca le ai (daca le ai ) Poate cineva o sa citeasca ce scriem aici, ajtia 10 (desi suntem ceva mai multi) , chiar daca no sa se implice in discutile noastre.

Hermy
Subiect: Re: In or out?! Ieri la 14:11

Exista persoane, care inainte de a intra intr-un grup, de exemplu , analizeaza, observa lucrurile si trag concluzii, dupa care se integreaza (sau macar incearca).
cred ca e primul meu post pe forumul asta, de cand m-am inregistrat. pentru ca am stat, am citit, si am incercat sa ma "imprietenesc" cu atmosfera de aici.
ca sa fac o comparatie ciudata, e ca si cand o generatie tanara ia ceva din valorile trecutului si incearca sa inteleaga, si sa foloseasca ceva din cunostinta stramosiilor, impreuna cu valori, cunostiinte actuale.
deci eu fiind o newbie, ma acomodez aici, in prima faza citind comentariile membriilor vechi dupa care incerc sa iau avant, vazand cum decurg aici lucrurile

cry_woolf2001
Subiect: Re: In or out?! Astazi la 14:57

interesanta conceptie hermi Tre sa recunosc te-am subestimat cat despre acea actiune[stergerea utilizatorilor]cam nasol si asa acest forum e ""micutz""

Hermy
Subiect: Re: In or out?! Dum Mar 16 2008, 02:19

Da, se pare ca si subestimarea e o consecinta negativa a pasivitatii mele pe forum.. tre sa prind viata, ca sa evit in viitor experiente asemanatoare

d'aryiana
Subiect: Re: In or out?! Dum Mar 16 2008, 19:37

Intram si noi pe forum si ne expunem ideile dar acuma mai avem si alte,,indeletniciri''...ca doamne iarta'ma....N'o sa stam non stop pe forum si n'o sa facem o ,,obsesie'' din a scrie aici.Si acuma fara suparare....depreed si stanger...la fiecare topic...din 2 idei 3 cuprind sintagma,,sterg forum''...,,sterg utilizatori''
Take it easy ...ca daca ramanem fara forum ce ne facem?.....mai pardon...ce va faceti?

stanger_sik
Subiect: Re: In or out?! Dum Mar 16 2008, 20:27

Draga d'aryiana, daca ai fi citit mai cu atentie post-ul meu de la subiectul asta, ai fi inteles ca propunerea mea suna ceva de genul sa stergem userii care nu mai acceseaza sau nu mai posteaza pe forum o perioada mai indelungata....ceea ce se numeste EFICIENTA, pentru ca nu are sens sa umflam forumul cu utilizatori care luni intregi nu il folosesc (acela care nu il foloseste cateva luni, cel mai probabil nu va mai intra....s-a lasat...si daca nu, nimic nu il opreste sa se inscrie iara). Chiar si adresa de mail iti expira la un moment dat.
Asta pentru partea cu stergerea utilizatorilor.
Cat despre stergerea forumului, ar trebui sa faci in primul rand diferenta intre stergerea unui forum (care poate fi efectuata numai de administratori) si stergerea unui mesaj de pe forum. In al doilea rand, nu o spun de nu stiu cate ori intr-un un topic, ti-am spus-o tie la subiectul cu cainii vagabonzi pentru ca, in calitate de moderator pe sectiunea "Discutii generale", eu sterg mesajele care contin abjectii de genul acelora pe care le-ai trimis tu, mesaje continand jigniri aduse la adresa mea si a altora ; si am propus inchiderea unui alt subiect care iara o luase razna.

Rugamintea mea este sa nu imi mai scrii numele in post-uri, in special daca habar n-ai despre ce vorbesti.

Ultima editare efectuata de catre stanger_sik in Lun Mar 17 2008, 00:56, editata de 5 ori

deepred
Subiect: Re: In or out?! Dum Mar 16 2008, 21:40

La unii dintre noi sinapsele neuronale functioneaza mult mai bine decat la altii si nu ne chinuim foarte mult timp sa "producem"posturi..dureaza cam 3-5 min sa dai un raspuns...ti se pare mult?
Pentru mine forumul e o relaxare ....asa ca 200 de posturi sunt nimic..ba chiar sper ca pana la sfarsitul anului universitar sa ajung la 1000...pentru ca am o parere despre orice, pentru ca stiu sa imi exprim parerile..
O parte dintre noi desfasoara munca intelectuala( ceea ce e clar ca nu-i si cazul tau o sa explic la sfarsit de ce) si asta presupune prezenta in fata calculatorului multe ore pe zi..deci pot sa-mi tin si forumul in bara. E " vina" mea ca imi permit program flexibil?
Nu s-a pus problema inchiderii forumului..ci doar a excluderii membrilor care nu sunt activi. Ratiunile sunt multiple..dar o enunt pe cea mai importanta: Sunteti inutili!..productivitatea este 0 din partea voastra..solutia rationala este eliminarea.
Si noi lucram..si noi mergem la facultate..si noi avem prieteni si familie ..doar ca gasim timp si pentru forum...si stii de ce? pentru ca suntem capabili! Pentru noi timpul are alte valente..si in consecinta reactiile sunt diferite.
Mie imi convine rolul de actor..daca pe tine te multumeste rolul de public ..nu-ti ramane decat sa aplauzi( vezi avatarul lui stanger)
De ce consider ca esti straina de notiunea de intelectual? "acuma", "din 2 idei cuprind sintagma"...draga mea ...la o asemenea exprimare ...chiar te rog sa nu mai scrii pe forum..pentru ca abia in momentul cand iti citesc tie posturile simt ca imi consum timpul inutil.
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: In or out?!   Lun Sept 22, 2008 6:46 am

d'aryiana
Subiect: Re: In or out?! Lun Mar 17 2008, 18:01

Voi n'aveti remediu... Pai din cauza ca sunteti asa stresanti si exaperanti prin prezenta voastra pe acest forum....d'aia nu zice nimeni nimic si iau toti ,,in piept'' statutul de spectator....Va rog sa nu va suparati,dar eu una m'am saturat de voi ...peste tot numai voi...doar voi aveti dreptate si idei...fiti fratilor sanatosi....voi i'ati determinat pe multi sa renunte la a scrie aici...si'au dat seama ca e inutil cu voi....Am vazut in schimb si monologul vostru de la mai multe posturi...poate ca ceilalti nu se sfiesc din diverse motive sa isi expuna opinia...ci pur si simplu gasesc temele propuse de voi,,expirate'' sau lipsite de substanta....ca sunt multe de acest gen.... La asta nu v'ati gandit?

deepred
Subiect: Re: In or out?! Lun Mar 17 2008, 19:41

Eu n-am scris aproximativ 4 zile nimic pe forum..si sincer n-am vazut sa se "ingramadeasca "altii sa scrie. Eu propun sa vii tu cu subiecte interesante(pline de substanta )..si pareri pertinente inainte sa distrugi ceea ce fac si zic altii. Serios..tu pe forumul asta te-ai remarcat doar la subiectul cu caini....si aici
Sunt administratori pe acest forum..care daca ar considera ca suntem "exasperanti si stresanti" ne-ar sterge. Nu crezi?

Mafdet
Subiect: Re: In or out?! Lun Mar 17 2008, 19:56

d'ariyana, in mare masura te inteleg... dar am o propunere, sau un sfat... pentru noi toti care ne implicam mai mult sau mai putin pe forumul acesta... sa incercam sa acceptam pe fiecare asa cum este... mai infipt, mai simplu, mai complex, mai violent, mai tolerant... mai cum o fi... si sa ne limitam la a argumenta ideea pe care o avem. nu e nevoie sa ne certam sau sa ne invocam motive pentru care lumea renunta. cei care vor cu adevarat sa se implice si sa isi spuna un punct de vedere nu trebuie sa fie influentati de cei care posteaza in fiecare zi si tin de ideile lor cu dintii. nu e un concurs sa vedem cine e mai tare in argumente... e poate un fel de autotestare, si o metoda de a invata. daca renuntam in fata celor care nu se lasa convinsi, vom renunta si mai departe in viata cand nu ne vedem victoriosi din prima batalie. si nu... finalitatea unei discutii pe acest forum nu trebuie sa fie un numitor comun, desi de multe ori se poate ajunge la o asemenea concluzie... scopul si finalitatea discutiei e de a ne largi orizontul, de a privi si din alte perspective decat a noastra, si de ce nu de a afla lucruri pe care poate nu le stiam. nimeni nu obliga pe nimeni sa renunte la ideile proprii... si cu cat argumentam mai bine ceea ce sustinem cu atat avem sanse sa ne facem intelesi punctul de vedere mai bine. eu una cred ca ne putem intelege... fara sa sarim unii la beregatele celorlalti. putem incerca macar...

stanger_sik
Subiect: Re: In or out?! Lun Mar 17 2008, 21:15

[quote="d'ariyana"]Voi n'aveti remediu... Pai din cauza ca sunteti asa stresanti si exaperanti prin prezenta voastra pe acest forum....d'aia nu zice nimeni nimic si iau toti ,,in piept'' statutul de spectator....Va rog sa nu va suparati,dar eu una m'am saturat de voi ...peste tot numai voi...doar voi aveti dreptate si idei...fiti fratilor sanatosi....voi i'ati determinat pe multi sa renunte la a scrie aici...si'au dat seama ca e inutil cu voi....Am vazut in schimb si monologul vostru de la mai multe posturi...poate ca ceilalti nu se sfiesc din diverse motive sa isi expuna opinia...ci pur si simplu gasesc temele propuse de voi,,expirate'' sau lipsite de substanta....ca sunt multe de acest gen.... La asta nu v'ati gandit? [/quot

Daca ale noastre asa ti se par, atunci deschide tu unele mai bune.

szia
Subiect: Re: In or out?! Lun Mar 24 2008, 16:15

sunt pentru stergerea userilor care s-au inregistrat numai pt a aparea ca "user" al acestui forum, insa din cate stiu, user se numeste persoana care si foloseste contul cu care s-a inregistrat, nu numai de forma.n-am nimic cu cei care nu posteaza, sau poate chicotesc la ceea ce altii spun pe forumul asta, atata numai sa nu fie ceva limita de useri..in cazul ala..banuiesc ca ei o sa fie primii care o sa fie "dati afara".mai sus pe pagina scrie "forum de dezbateri" si nu "forum de forma".Care mai e utilitatea acestui forum daca sunt 1500 useri inscrisi si numai 50 posteaza regulat (prin regulat nu ma refer la obsesiv, ca si cand ai vana posturi sau ceva de genul;vb de sensul propriu al cuvantului)?Totusi, poate pentru acei useri exista ceva care sa le stearga contul automat (asta pentru ca administratorii sa fie absolvititi de vina de a avea ceva cu userul), poate asa nu se mai supara nimeni, totul fiind la latitudinea tehnicii.

deepred
Subiect: Re: In or out?! Vin Iul 04 2008, 21:58

a avut loc o selectie naturala pana la urma ...
Eu nu-mi asum responsabilitatea pt participarea scazuta... nu e vina mea.. indiferent de faptul ca asta mi se zice din toate partile...
idei de resuscitare? credeti ca daca eu incetez sa mai scriu o sa va simtiti mai relaxati si o sa va exprimati parerile cu mai mult curaj?

erik wolder
Subiect: Re: In or out?! Dum Iul 06 2008, 23:39

Hei, nu ne izgoniți!
Mai sunt și sesiuni pe lumea asta, și cărți, și tot felul de chestii plăcute, ba, chiar și alte forumuri. Dacă nu dau pe-aici 4 luni, de exemplu, nu e din cauza lui dip , ci din alte cauze.
Plus că nu văd care e problema dacă înregistrații sunt muți. Cu ce vă încurcă?
Poate au alte calități.

Zău, cu ce vă încurcă?.
Sandra
Subiect: Re: In or out?! Lun Iul 07 2008, 21:53

Eu cred ca daca cineva nu se implica intr-o discutie, se poate sa n-o considere interesanta! Daca doar 10 persoane scriu pe forum, inseamna ca este un forum foarte plictisitor, si deci trebuie gandite niste subiecte care sa atraga cat mai multe persoane. Si nu pe cele inregistrate, dar neactive sa le excluzi! Cine sunteti voi sa considerati dupa bunul plac ce este obligatoriu si ce nu...

deepred
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 12:36

Daca doar 10 persoane scriu pe forum, inseamna ca este un forum foarte plictisitor, si deci trebuie gandite niste subiecte care sa atraga cat mai multe persoane
te invit sa gandesti tu subiecte neplictisitoare... care sa determine mai mult de 10 persoane sa se implice in discutie...

Razy
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 20:17

" Zece oameni care-si exprima parerea in public sunt mai puternici decat alte sute de mii care tac " ( Napoleon Bonaparte)

Mafdet
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 20:53

Sandra a scris:
Cine sunteti voi sa considerati dupa bunul plac ce este obligatoriu si ce nu...

Suntem cei 10 puternici din citatul lui Napoleon.

Sandra, dupa cum vezi... nu ia nimeni nicio masura in directia asta. Doar discutam, abstract asa. Exista o optiune a forumului care daca e activata sterge automat utilizatorii inactivi un anumit numar de zile/luni. Nu e ceva nemaintalnit... decizia poate fi luata la un moment dat. Si cum cei care hotarasc sunt cei care se implica, deci cei 10 puternici, nu prea vad unde ar fi nedreptatea.

erik wolder
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 22:16

Eu nu văd unde-i rațiunea.

lushfer
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 22:49

hmmm aici nu cred ca am eu dreptul sa spun prea multe ca nu m`am implicat asa de mult pe forum fiindca am numai vreo 14-15 mesaje dar parerea mea ca multi se inregistreaza sa vada ce se mai discuta intre colegi si multi considera ca nu au nimic de spus in legatura cu un anumit subiect sau ca nu sunt in stare sa pun un reply care sa se ridice la nivelul celorlalte dar sunt si useri inscrisi care au facut`o doar de dragul de a fi inscrisi aici.eu recunosc ca au fost subiecte pe care le`am citit si le`am urmarit dar am considerat ca nu am nimic de spus in privinta acelui subiect.daca cineva considera ca asta ar fi o solutie ca userii care nu au nici un post sau nu sunt activi o perioada sa ii stearga atunci asa sa faca... fiecare cu parerile lui fiindca este democratie.eu unul peste 2 zile o sa plec la mama mea in vizita si nu stiu cat voi avea timp sa intru pe forum doar pentru a satisface placerea unora sa afisez un post aici numai de dragul de a da la numar si de a fi acolo un comentariu probabil inutil sau care deviaza de la subiect... va propun daca vreti sa faceti un sondaj de opinie pentru a afla parerea fiecaruia si ca mi`am amintit... in legatura cu deep ca i`ati sarit toti in cap,daca ea are placerea sa posteze topicuri si comentarii la topicuri si ii place pe deasupra si sa se implice in orice discutie bravo ei fratilor si sa stiti ca este una dintre persoanele de pe forum pe care o admir cel mai mult ca se implica si spune omului in fata ce are de spus asa ca nu o mai acuzati pe ea cu motive de genul ca din cauza ei nu interactioneaza lumea pe forum sau ce ati scris voi mai sus... deep tot respectu din partea mea si tine`o tot asa peace

Mafdet
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 22:50

E aceeasi ratiune ca in a face ordine intr'o debara. Acolo pastrezi lucrurile de care ai nevoie in viitorul apropiat dar de multe ori se aduna tot felul de lucruri. Si la un moment dat nu mai gasesti lucrurile de care ai nevoie pentru ca le ingramadesc altele. ca fapt divers... cand te muti in alta locuinta, poti sa arunci lucrurile pe care nu le'ai despachetat timp de 6 luni de cand te'ai mutat.
O sa sune ciudat... dar poate unora dintre noi le place sa primeasca in schimb idei pentru cele pe care le scriu ei aici. forumul nu e o sursa de lecturi suplimentare prin excelenta. e o platforma de discutii unde are loc un schimb de idei. nu are legatura cu exclusivismul.. are legatura cu scopul forumului, cu identitatea lui. Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu are 140 de membri. Daca o conditie necesara pentru a dobandi si a pastra calitatea de membru ar fi plata unei cotizatii sunt convinsa ca numarul respectiv ar fi cumva diferit.
As putea incerca sa ofer varii motive pentru care stergerea membrilor inactivi ar fi benefica... ce incerc insa sa fac e sa va conving sa va implicati, macar pentru a putea spune ca va meritati statutul de membru al unui forum de dezbateri.

lushfer
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 23:06

in legatura cu ceea ce spune mafdet are foarte mare dreptate.daca cei care posteaza tot timpul subiecte si care raspund tot timpul ar vrea sa isi exprime ideile fara ca la acestea sa se adauge alte idei (mai bune sau mai rele nu conteaza) si`ar putea face frumos un blog unde sa isi scrie ideile,ofurile,memoriile,absolut orice dar chiar si acolo se mai adauga cate un comentariu ceva in care lumea isi mai spune o parere despre ce este scris acolo.nimeni nu este obligat sa isi faca un cont aici doar sa fie spectator si nu inteleg cum unii pot fi chiar asa de nepasatori daca pot zice cand citesc ceva fara sa considere ca au ceva de spus pro sau contra mai ales ca sunt studenti la drept,facultate de unde vor iesi avocati,juristi,procurori sau ce vor alege,profesii in care trebuie sa iti impui punctul de vedere si in care tot timpul trebuie sa ai un cuvant sau o replica de spus, dar fiecare cu parerile lui si mai mult nu mai comentez.vroiam doar sa subliniez faptul ca mafdet are dreptate, iar faza cu acea cotizatie ar reduce probabil forumul la vreo 15-20 de utilizatori ca vorba aia nimeni nu plateste doar pentru simplu fapt de a lectura ideile unor colegi

Mafdet
Subiect: Re: In or out?! Mar Iul 08 2008, 23:20

Si totusi cei care doar lectureaza au parte de cele mai multe avantaje...de moment. nu se obosesc sa incropeasca o idee, nu sunt obligati sa isi sustina vreun argument, se delecteaza si se distreaza citind ce a mai zis unul sau altul cand au chef. Daca e sa o luam asa, draga erik wolder, cred ca am putea infiinta o cotizatie pentru membri forumului... si anume acea cotizatie pe care unii o platim deja. Ea consta intr'un minim efort depus pentru a sustine o discutie. Avantajele pe termen lung vor fi altele, mult mai mari. Nu stiu daca acum vezi ratiunea...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: In or out?!   

Sus In jos

In or out?!
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: