IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

O tara locuita de straini?

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Lun Aug 04, 2008 10:45 pm

Acea “hartie”, care se numeste diploma, ofera recunoastere din partea celor din jur: incepand cu badea Gheorghe si terminand cu angajatorii (ori invers); De ce? …din simplul considerent ca asta traduce diploma, desi de multe ori nu este decat un “sparge geamul in caz de lipsa de hartie igienica” (valoarea reala a diplomelor “culese”); Oricine are putina perseverenta, bani si pile… poate obtine o diploma care sa-i ateste “calitatile de intelectual”…si cine le recunoaste aceasta “uniforma”? Rsp: cei care le ofera (si cu toate ca ei stiu cine merita “recompensa” si cine nu…mai dau “titluri” si la cei neaveniti…) si cei care le cer(angajatorii) …sau de ce nu – societatea (…cu acea “stacheta” care tot coboara…); Diploma ofera incredere de sine, inclusiv in cazul in care este “cumparata”…deci si o auto-recunoastere ( chiar daca poate sa aiba la baza o “fundatie” fictiva…)…si scade si din complexe…( mai ales atunci cand prostii incep sa se gaseasca foarte destepti cu acea hartie in mana…si trist e ca ceilalti din jur ii cred…);astazi…smecheria e mai importanta/utila decat inteligenta…
De multe ori este necesar sa-ti "dovedesti" <<inteligenta>> prin faptul ca ai studii superioare…de ex : un prieten nu a putut sa se angajeze la o companie de calculatoare , chiar daca este foarte bun in ceea ce face (...ceva legat de computere – piese interne…), deoarece compania respectiva nu angajeaza persoane fara studii superioare; un prieten de-al lui, coleg de liceu care a avut buna-vointa sa faca si o facultate pe domeniul respectiv, a primit postul fara probleme(si nu-i vorba de relatii aici) …si da nu e nimic rau in asta, dar problema e ca acea persoana nu prea se descurca…si cand se intampla acest lucru…la cine apeleaza?...binenteles la colegul/prietenul lui din liceu fara facultate (si asta nu se intampla de putine ori…); Stii zicala : ”you can put a tuxedo on a goat, but it’s still a goat”…numai ca <<imaginea>> pe care ti-o ofera este un fel de echivalent al unui rang nobiliar…si, din pacate, cei din jur il “ respecta” (fie ca-i fals);

Deci rsp este : cei din jur – societatea - “stacheta”

Nota: prin ceea ce am expus ( in posturile de mai sus) nu vreau sa demonstrez/sa arat sau sa las de inteles ca peste tot se intampla numai astfel de cazuri , sa dau un caracter peiorativ diplomelor, titlurilor stintifice etc. ori ca lumea e compusa numai din “hoti “, “smecheri”si prosti…si nici nu am vrut sa construiesc reprosuri ( inca cred ca cinstea, corectitudinea și meritocratia sunt legi care stau la baza majoritatii lucrurilor ); ..reprezinta doar o abordare dintr-un unghi care vizeaza - exceptia negativa - din societate, exceptie care produce efecte generale sau este pe cale sa aiba o asemenea capacitate…; …probabil ca se incearca o crestere fortata a “natalitatii intelectualismului romanesc”…
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Mar Aug 05, 2008 3:55 am

probabil ca se incearca o crestere fortata a “natalitatii intelectualismului romanesc”…
De ce? care e interesul?
In faza promordiala de existenta a organismelor monocelulare, la nivelul lor, se desfasoara o competitie. Au aceleasi nevoi, resursele sunt limitate. La un moment dat se vor detasa niste "lideri"care sunt bine adaptati si nu au rival. Nu se vor mai adapta pentru ca sunt la un nivel maxim de dezvoltare. Care este criteriul ce va sta la baza urmatorului stadiu de progres?un criteriul competional? eu cred ca mai degraba unul cooperativ. Adica doua organisme monocelulare care, luate separat, sunt mai putin adaptate decit "liderul", actionand impreuna, alcatuind primul organism pluricelurar pot sparge competitia
Rationamentul se poate extinde si la nivel de societate. Oamenii sunt in competitie unul cu altul.. dar un "lider" nu poate fi depasit ..decit daca mai multi indivizi "slabi" coopereaza.O societate de lideri este imposibil de conceput.
Problema e ca mai multi indivizi slabi care coopereaza( prin sistemul de pile de ex)nu produc in mod obligatoriu un rezultat mai bun decat cel pe care il poate obtine liderul de unul singur(aici se pun in discutie aspecte legate de eficienta)...totusi prezenta indivizilor mai slabi impulsioneaza "liderul"( care fara o forma de concurenta nu ar mai fi nevoit sa se adapteze..ar sta pe loc ..deci nu se inregistreaza progresul).. De ce este impulsionat liderul?pentru ca scopul "liderului" este identic cu al indivizilor slabi care coopereaza...si resursele sigur nu ajung la toti.
In umbra acestor afirmatii... va invit sa-mi spuneti ..la nivelul societatii romanesti.. ce forma de cooperare este mai activa decat "intrajutorarea prin sistemul de pile " ?..si eventual sa-mi indicati un lider care-si doreste cooperarea...
concluzie: au si prostii rolul lor( si asta am subliniat si in postul precedent ..doar ca dintr-un unghi diferit)
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Mar Aug 05, 2008 9:50 pm

Liderul nu poate fi depasit? Eu cred ca liderul doar impune nivelul stachetei pentru un viitor lider…un lider nu e niciodata perfect! De ce un lider trebuie sa fie inconjurat de indivizi “slabi” pentru ca sa se inregistreze un progres?... din moment ce el poate fi inlaturat pritr-o “monstruoasa coalitie” a celor multi (prin pile, traforase…etc, dar nu neaparat prin astfel de “masinatiuni”) denota ca nu e perfect; …si daca persoanele care sunt demne sa ocupe pozitii de lideri sunt impiedicate sa le ia in primire de acesti indivizi “slabi” care coopereaza? Insemna ca pozitiile de lideri vor fi ocupate de persoanae mai putin inzestrate din punct de vedere intelectual si care vor determina o coborare in ceea ce priveste nivelul “stachetei” ce le va fi impusa viitorilor pretendenti la “leadership”…. Eu cred ca exista o mai mare concurenta (si implicit sanse mult mai mari de a se inregistra un progres) intr-o societate in care sunt multi potentiali lideri si nici un prost/sau putini (in “zonele superioare ale societatii”); imagineaza-ti ce “batalie” ar fi pentru locurile fruntase…si ce “amenintati” se vor simti cei instalati acolo; … si astfel “stacheta” nu va fi niciodata coborata, ci doar ridicata…si oricum nu se va ajunge niciodata la perfectiune… .
Prostii isi au rolul lor in societate, dar nu in “nivelele superioare” ale acesteia; prezenta lor acolo(in nr. mare) nu face decat sa-i trimita pe cei <<capabili>> in zonele inferioare unde nu au putere de decizie …ce progres sa mai inregistram cu “prostii“ care vor decide…?
deepred a scris:
Problema e ca mai multi indivizi slabi care coopereaza( prin sistemul de pile de ex)nu produc in mod obligatoriu un rezultat mai bun decat cel pe care il poate obtine liderul de unul singur(aici se pun in discutie aspecte legate de eficienta)...totusi prezenta indivizilor mai slabi impulsioneaza "liderul"( care fara o forma de concurenta nu ar mai fi nevoit sa se adapteze..ar sta pe loc ..deci nu se inregistreaza progresul).. De ce este impulsionat liderul?pentru ca scopul "liderului" este identic cu al indivizilor slabi care coopereaza...si resursele sigur nu ajung la toti.

…ce progres? In ce materie? Din moment ce sunt mai slabi din puct de vedere intelectual...nu vad cum sa determine un progres in acest <<sector>>( ...prin raportare la acestia; ei sunt doar niste "imprejurari" triste sau fericite, depinde de caz...), poate in domeniul “smecheriei”,ceea ce il face pe lider sa adopte un mod de aparare de genul “ ramai destept…nu e nevoie sa progresezi din punct de vedere intelectual( pt. ca nivelul actual este oricum superior celor “multi si prosti”), dar nu uita sa inveti sa fii si tu prost…ca numai asa te poti apara de ei”; ( in cel mai bun caz nivelul va ramane acelasi ).
Pe mine ma deranjeaza faptul ca li se permite la tot mai multi “incapabili” sa devina pretendenti la pozitii de lideri…; in acest mod nu se creaza premisele unui progres, ci se determina o ridicare a nivelului de “prostie inteligenta” – smecherismul…; Totul incepe de la acordarea acelor “hartii” (diplome) fara a se tine cont de adevaratele”conditii intelectuale” ale aspirantilor; si cum noi suntem invatati sa aplicam mai tot timpul principiul [i]ad hominem
…recunoastem implicit si “titulatura intelectuala” pe care o persoana o capata odata cu primirea unei diplome care atesta o asemenea “calitate”, chiar si atunci cand ea este doar o masca…;
Este o problema ca se da voie si celor “neaveniti” sa aspire la o “pozitie fruntasa” - prin acordarea “biletului” (diploma, licenta, titlu de doctor …) care le deschide portita spre “nivelele superioare”..., dar asta e lumea in care traim…; Si pana la urma nu-i nimic ca se dau diplome gratis, pt. ca in final ar trebui sa se vada cine “poarta costum Armani si cine poarta de contrabanda”…“the winners takes it all and the loosers must fall” ( un vers dintr-o melodie, dar nu imi aduc aminte care …sau cine este autorul…)
“Faza cu pilele” e o boala a romanului, la fel si cu coruptia pe care o vede peste tot…e o modalitate de a-si ascunde neputinta…; stati linistiti ca raman destule locuri si dupa ce “pilosii” isi “primesc” locurile… cei <<buni>> nu pot fi dati la o parte…in final tot isi vor gasi locul pe care il merita. Timpul si valoarea o sa decida din ce categorii facem parte; numai cei care sunt la limita dintre cele doua categorii sunt afectati de “forta pilelor”…de ex: se scot 30 de posturi…10 se iau cu “pile”, dar mai raman 20 pentru cei cu valoare; lupta se va da tot intre cei competenti pt. ocuparea celor 20, si din nou rationamentul ca cei din urma sunt impinsi spre progres de catre cei mai slabi (pilosi, traforasi etc) mi se pare “fortat” (sau poate imi scapa mie ceva…);in acest caz- singurul aspect pozitiv pe care il aduc “prostii” este ca accentueaza <<competitia>> pentru posturile ramase (indirect- prin diminuarea locurilor disponibile...), dar asta nu conteza pt. ca cei ramasi vor simti concurenta din partea celor de nivelul lor, si in nici un caz nu se vor raporta la “pilosi”…; poate din acest punct de vedere isi au si prostii rolul lor, dar repet ca cei “buni” nu se simt amenintati de ei, ci de ceilalti ca ei -competentii…cum ai spus: “resursele nu ajung pt. toti…”; prostii doar le reduc mai mult, dar sunt simpli factori (care se dovedesc in unele cazuri ca fiind “pozitivi”, dar lucruile ar putea fi si “mai pozitive” daca nr. lor ar fi mai mic sau inexistent) in competitia pt. “putere” ce se da intre <<capabili>>;
................

probabil ca se incearca o crestere fortata a “natalitatii intelectualismului romanesc”…
De ce? care e interesul?

Probabil pt. ca :

- Pt. ca altfel am fi “morti” din punct de vedere intelectual in raport cu <<lumea civilizata>>;
- Sa pacalim <<lumea>> ca noi avem un sistem de invatamant care produce <<intelectuali>>; ( pe romani nu-i deranjeaza mastile… noua ne place ce e mult si ieftin !)
- Cand majoritatea sunt “prosti”…pastrezi putinul? …nu, pt. ca astfel se cauta vinovati si se cer sanctiuni…si atunci îi “arunci “ peste “stacheta” si pe cei care sunt mai putin prosti, dar nimeni nu trebuie sa stie asta…

- Noua ne place sa punctam doar la capitolul flair, mai putin la cel al eficientei/calitatii...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Mier Aug 06, 2008 3:57 am

Societatea are grija in primul rand de interesul general...vizeaza majoritatea, bunastarea majoritatii(asa se poate justifica coagulare de politici de prezervare a "prostiei"..ca de ex eliberarea de diplome si cui nu merita)).."majoritatea "societatii se compune din elemente"slabe".Daca te uiti in jur o sa constati ca numarul celor "slabi" este mult mai mare fata de numarul "elitelor".Da.. progresul se inregistreaza prin alternanta elitelor(fapt punctat si de tine) Dar cum se poate asigura diversitatea daca nr. elitelor este redus? O elita stagneaza in lipsa unei alte elite care sa-i faca concurenta...elitele sunt putine(dovada" examenul la INM la care, desi participa cu sutele,in urma concursului raman locuri neocupate)... Competitia genereaza stabilitate,echilibrul(in fizica punctul de echilibru se afla acolo unde doua forte opuse se anuleaza).Cei "slabi" aliati pot avea o forta comparabila cu forta unei elite...si in aceste conditii putem vorbi de o "competitie"permanenta.

Aduci la un anumit moment in discutie si notiunea de "demnitate"....personal nu cred ca a existat vreodata o moralitate statala. Pentru a exista in viitor ...ar trebui sa se produca o schimbare la nivelul mentalitatii "majoritatii"..si mi-e greu sa cred se va trece vreodata de la un nivel mercantilist de gandire la un nivel moral. De fapt Pareto sustinea ca ,atunci cand vine vorba de monopolizarea functiilor de conducere,factorul moral este exclus.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Mier Aug 06, 2008 9:05 pm

Ce inseamna "flair" domne ?
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 4:03 am

Oamenii prin natura lor sunt coplesiti de dorinta/imperativul castigului, dar asta nu inseamna ca doleantele lor trebuie socotite ca fiind un interes general ce se cere satisfacut prin/de societate…mai ales atunci cand interesul general nu coincide cu binele general/national; de aceea exista un “filtru al societatii” – legiuitorul- care tine seama de ce este si oprtun, just, injust...dincolo de interesul general.
Virtutile se castiga si nu se cer (toti le dorim, dar…); asa cum se stabilesc pedepse pt. fapte antiscociale, tot astfel se reglementeaza si rasplata pentru virtuti. Datele realitatii au dat “procesului de dobandire a stiintei” un caracter obiectiv ce nu poate fi dublat de interesul general pur subiectiv…nu e de ajuns sa-ti doresti sa fii catalogat “cult”…trebuie sa si obiectivezi aceasta calitate pe care o pretinzi ca o ai sau la care aspiri…; Acum ca “actele constatatoare” se acorda si celor “slabi”… nu denota un interes general, intrucat interesul general nu este format din suma intereselor individuale care traduc acelasi lucru, ci din suma intereselor individuale care se aliniaza la obtinerea aceluiasi scop pentru toti, iar in cazul “spetei” noastre avem de-a face cu interese pur individuale care nu urmaresc o utilitate comuna…individul nu urmareste ca si celalalt individ sa obtina “hartia”…
Da...nr. elitelor este scazut din punct de vedere calitativ si o sa scada in continuare datorita "pretentiilor" scazute din partea societatii, din cauza ca li se permite si celor "slabi" sa ajunga sa <<reglementeze>> societatea; cum spuneam in unul din posturile anterioare:"Traim intr-o societate tampita, iar “stacheta” ei coboara odata cu timpul…si, probabil ,nu vor mai exista “victime”…"; nu mai exista o linie de demarcatie materiala intre culti-inculti, ci doar una spirituala...care nu poate fi sesizata de fiecare data...;
Nu stiu ce fel de competitie/concurenta creaza cei "multi si slabi sub steagul cooperarii", dar sigur nu determina un un progres in <<interiorul stiintei>>...din moment ce "lupta" se da in afara ei...

Ultima editare efectuata de catre Razy in Joi Aug 07, 2008 8:47 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 4:44 am

Eu am scris: "- Pt. ca altfel am fi “morti” din punct de vedere intelectual in raport cu <<lumea civilizata>>;
- Sa pacalim <<lumea>> ca noi avem un sistem de invatamant care produce <<intelectuali>>; ( pe romani nu-i deranjeaza mastile… noua ne place ce e mult si ieftin !)
- Cand majoritatea sunt “prosti”…pastrezi putinul? …nu, pt. ca astfel se cauta vinovati si se cer sanctiuni…si atunci îi “arunci “ peste “stacheta” si pe cei care sunt mai putin prosti, dar nimeni nu trebuie sa stie asta…

- Noua ne place sa punctam doar la capitolul flair, mai putin la cel al eficientei/calitatii..."

Zahpeter a scris:
Ce inseamna "flair" domne ?

...ca ma intrebi ce inseamna flair sau de ce l-am folosit, desi traduce in realitate altceva...nu mi-am dat seama Question ; flair (eng, fra) = fler in romana...si l-am folosit cu sensul de <<imagine>> -> raportat la text...; la acel moment mi-am adus aminte de ce a spus Dl. profesor Gutan la un curs de IDR : Pentru roman ce pare ca e bine facut...e bine facut ...(sper ca imi aduc bine aminte...)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 8:51 am

Oamenii prin natura lor sunt coplesiti de dorinta/imperativul castigului, dar asta nu inseamna ca doleantele lor trebuie socotite ca fiind un interes general ce se cere satisfacut prin/de societate…mai ales atunci cand interesul general nu coincide cu binele general/national; de aceea exista un “filtru al societatii” – legiuitorul- care tine seama de ce este si oprtun, just, injust...dincolo de interesul general.
Blonda are nevoie de traducere!.. eu am inteles doar ca ceea ce isi doresc oamenii ( ca membrii ai societatii) nu reprezinta un interes general pentru societate...si prin urmare satisfacerea nevoilor lor nu reprezinta un obiectiv pentru societate...si sunt aproape sigura ca nu asta este idea pe care ai vrut sa o transmiti.
silent
Nu am inteles nici partea cu interesul general care nu corespunde cu binele general..
Si as mai vrea sa stiu cum se reglementeaza rasplata pt virtuti...si cum stabileste legiuitorul ce este just dincolo de interesul general..
concluzie:
... n-am inteles nimic din prima parte a postului tau ..cred ca ai ridicat stacheta prea sus pentru mine...

Ultima editare efectuata de catre deepred in Joi Aug 07, 2008 9:55 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 9:13 am

.

Ultima editare efectuata de catre Zahpeter in Joi Aug 07, 2008 10:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 10:03 am

eu propun sa ne livram mesajele la pachet cu algocalmin Very Happy ...
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 9:19 pm

Deepred a scris: “Societatea are grija in primul rand de interesul general...vizeaza majoritatea, bunastarea majoritatii(asa se poate justifica coagulare de politici de prezervare a "prostiei"..ca de ex eliberarea de diplome si cui nu merita)).."majoritatea "societatii se compune din elemente"slabe" ”
Eu am scris: “Oamenii prin natura lor sunt coplesiti de dorinta/imperativul castigului, dar asta nu inseamna ca doleantele lor trebuie socotite ca fiind un interes general ce se cere satisfacut prin/de societate…mai ales atunci cand interesul general nu coincide cu binele general/national; de aceea exista un “filtru al societatii” – legiuitorul- care tine seama de ce este si oprtun, just, injust...dincolo de interesul general.( …) Acum ca “actele constatatoare” se acorda si celor “slabi”… nu denota un interes general, intrucat interesul general nu este format din suma intereselor individuale care traduc acelasi lucru, ci din suma intereselor individuale care se aliniaza la obtinerea aceluiasi scop pentru toti, iar in cazul “spetei” noastre avem de-a face cu interese pur individuale care nu urmaresc o utilitate comuna…individul nu urmareste ca si celalalt individ sa obtina “hartia”…

Societatea ( totalitatea indivizilor care traiesc intr-un sistem organizat si determinat de anumite raporturi economice,spirituale…juridice ) constituie primul factor in emiterea normelor de drept - prin faptul ca traduce interesul general al indivizilor care o compun. Mai precis, dreptul isi propune sa reglementeze relatiile dintre acestia (tinand cont de interesul lor general). Dar ce se intelege prin interes general (vointa generala)? In primul rand, prin interes general/vointa generala nu se intelege suma aritmetica a vointelor similare ale majoritatii (aceasta este doar vointa tuturor…) de ex: daca ne raportam la una din indatoririle fundamentale ale cetateanului – Constituria Ro -art. Articolul 56 -Contributii financiare – alin.1) Cetatenii au obligatia sa contribuie, prin impozite si prin taxe, la cheltuielile publice –…am putea crea ipoteza - ca daca am tine cont de interesul general - in sensul de vointa a tuturor - suma aritmetica ( ceea ce am observat eu ca intelegi prin interes general…cu toate ca ai trecut printr-o facultate de drept…) …ar insemna ca aceasta reglemantare nu si-ar avea rostul (in varianta in care s-ar tine cont de vointa celor multi), deoarece <<majoritatea>> nu doreste sa plateasca impozite (sau sa plateasca foarte putin...)...intelegi unde vreau sa jung?;... poate ca ex este unul fortat, dar sper ca esenta ai prins-o… si aplicand rationamentul “a fortiori”…gasesti tu o ipoteza la care sa te raportezi si sa te lamuresti….);
Legiuitorul ( acel filtru al societatii – Parlamentul - Articolul 61 alin.(1) ) cauta sa stimuleze/sa protejeze acel interes social benefic dezvoltarii,… si apoi nu tot ce e dorit de multi e si bun…adica nu orice interes general traduce si un bine general…(exista riscul ca finalitatea interesului general sa nu atraga cu sine un bine/utilitate generala); Acel “filtru” consta in aceea ca legiuorul trece o relatie sociala, inainte sa fie reglementata ori proteguita juridiceste, prin nivelele societatii –infrastructura( baza economica), structura (categoriile sociale, grupurile socio-profesionale…) si suprastructura (elementele de natura ideologia si psihologica – nivel din care face parte dreptul…) si apoi trece la transcrierea in juridic…daca este necesar si util/benefic. Tot astfel el “apara” societatea de fenomene ce se opun evolutiei sociale favorabile. Ai scris ca e un interes general sa se dea la toti diplome…aici nu e un interes general, ci o vointa a tuturor ( ca suma aritmetica …nu ca si finalitate,scop ori utilitate comuna…) ce se impune a fi concretizat/protejat prin intermediul societatii in plan juridic, deoarece nu e vorba de un interes general + ca nu aduce cu sine nici un bine general sau un aspect favorabil dezvoltarii societatii…+ ca nu e just/moral…; Un interes general este cel care se concretizeza intr-o valoare sociala comuna ( de ex. este un interes general : viata, sanatatea, integritatea fizica si psihica, apararea dr. de proprietate, siguranta etc)…apai nu cred ca membrii societatii, cei care aspira la o diploma/hartie, doresc astfel de ”acte declarative” la nivelul tuturor indivizilor care o compun; asta in nici un caz, mai ales intr-un cadru/domeniu care presupune concurenta si prin urmare -> unde interesul individual primeaza ( deci nu este vorba de un interes general, chiar daca interesele individuale sunt de aceasi natura, pt. ca ele apar cel mult ca suma…nu ca valoare sau interes comun); ....mai putem aduce in discutie si legitinitatea interesului, dar simt ca nu are rost...
In cazul in care nu m-am facut inteles ( din nou) ori pt. mai multe detalii …recomand un curs de Teoria generala a dreptului…partile in care se trateaza evolutia dreptului, rol, sistematizare…de fapt …TOT...si eventual si un curs de Drept administrativ...pt. distingerea notiunilor : interes local - general - national...+ oportunitate;
Nota: cel putin asa imi aduc eu aminte sau asa am inteles eu interesul general… in anul 1...

.....................

Zahpeter a scris : " . " ????????? ...DA...pana la urma este si asta un punct de vedere...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 10:57 pm

Haha, normal ca e un punct de vedere. Si unul din cele mai bune Very Happy
Uita te sub postul meu ce scrie.
Ultima editare efectuata de catre Zahpeter in Joi Aug 07, 2008 11:23 pm, editata de 1 ori
=> am scris ceva, dar am editat, nefiind capabil sa mi sterg mesajul.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Joi Aug 07, 2008 11:40 pm

nu te-ai facut inteles pentru ca ti-ai dat interesul prea mult sa prinzi forma in care te exprimi incat ai distrus schema logica ..3 oameni am incercat sa ne dam seama ce ai vrut sa zici ..si nu am reusit. Nu elimin posibilitatea ca problema sa fi fost la noi ..tocmai din acest motiv am cerut lamuriri( asta isi dorea si Zahpeter in postul pe care ulterior l-a sters)..Am recunoscut sincer ca eu ma simt depasita..si ca au fost cateva constructii in exprimarea ta pe care eu nu am putut sa le asimilez.Sper ca este posibil sa creem spatii de coordonare intre noi folosind rationamente cu toata intensitatea noastra fara sa ne interzicem nimic..se presupune ca fiecare aduce argumente si invata ( daca are ce) de la ceilalti.
Smile

Prin traditie, prin continut si prin obiectul sau, stiinta dreptului (stiintele juridice) apartine de sistemul stiintelor sociale( ca tot veni vorba de tgd)...In problema ce o aducem noi in discutie dreptul e doar un varf de iceberg.( ca tot ziceam de saritul peste etape)
Si daca tot ne facem recomandari Surprised ...recomand la randul meu ..V Pareto..in special "teoria circulatiei elitelor" .. eventual toti autorii care trateaza teoria elitelor:Mosca, Mills, Hunter..si daca tot suntem in domeniul sociologiei ..poate ar fi interesant de citit si Weber pentru ca explica cum e treaba cu statutul social, prestigiu ..Ca tot veni vorba de concurenta ...poate si Rousseau.Da..e foarte posibil sa nu mai ramana timp pentru a invata pe de rost texte le lege Neutral
Si pentru ca insisti la capitolul cu "diplome pt toti"..diploma aia e un mijloc.. nu un scop. ..si te asigur( din experienta) ca pe piata muncii este egala cu 0 in lipsa altor calitati. Discutia alunecase spre o dezbatere de genul"au si prostii rolul lor"..in fine..in cele din urma fiecare a ales sa vorbeasca despre ce vrea el ...si imi pare ca nici nu si-a citit posturile ulterior.
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   Mier Aug 13, 2008 3:18 am

...............................................................................................................

https://www.youtube.com/watch?v=KaHhecYOnw4
https://www.youtube.com/watch?v=qQa1ZOxZgZA
https://www.youtube.com/watch?v=6jLYqLzpsKA
https://www.youtube.com/watch?v=7w5vA1e2bUY
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O tara locuita de straini?   

Sus In jos

O tara locuita de straini?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: