IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

clonare

In jos 
AutorMesaj
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: clonare   Mier Mar 05, 2008 9:37 am

Problema asta trebuie privita din doua puncte de vedere (i'll be short):
- prin clonarea de organe vor putea fi salvate vieti...ar fi intr-adevar un important pas inainte;
- clonarea de persoane, utilizata in scopuri meschine, poate fi dezastruoasa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: clonare   Mier Mar 05, 2008 10:26 am

Mda..dar pentru a putea recolta celulele stem se omoara embrioni( oarecum asemanatoare faza ca la avort)...se ridica probleme de bioetica serioase...stiti intrebarea aia stresanta de la civil . Persoane..."de unde incepem sa consideram un embrion ca o fiinta umana?"
Referitor la faptul ca vor fi salvate mii de vieti...oricat de aiurea ar suna ..eu cred ca au si bolile astea un rost..ne mai limiteaza. Daca tot inlocuim organe durata de viata creste..si ne suprapopulam..in conditiile in care resursele sunt tot mai putine. Sa nu uitam ca SiDA a fost creata in laborator..tocmai pentru a limita populatia( dar asta e alta poveste). Si impactul economic nu e de neglijat ..pentru ca pana la urma inutilitatea unei industrii farmaceutice..duce la disparitia ei..si se vad efectele si in plan social.
Clonarea utilizata in scopuri meschine are efecte dezastruoase?
Si daca nu se cloneaza..atunci exista ca alternativa traficul de copii(pt organe)..ca sa nu mai discutam de costurile imense pentru un transplant ... care determina accesul la prelungirea vietii doar pentru cei bogati. Daca clonam organisme umane acefale..luam ce vrem din ei si ajunge pentru toti Very Happy
Sus In jos
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: clonare   Mier Mar 05, 2008 10:29 am

Da..adevarat..cred ca un prim domeniu in care se vor folosi clonele va fi armata( daca nu se folosesc deja si nu stim noi)...dar desi ADN-ul e acelasi fenotipul( caractere ereditare care devin vizibile in anumite conditii de mediu) nu se pastreaza..si in functie de diferite conditii de mediu(care in cazul razboaielor sunt din cele mai variate)se pot transforma in mutanti. Horror perspectiva, nu-i asa?..si ispiratia regizorilor de filme SF trebuie sa vina de undeva:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: clonare   Mier Mar 05, 2008 11:02 am

sika..sa-mi platesti drepturi de autor pentru ultimul mesaj..ca-mi apartine.. scoate banii..Smile)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: clonare   

Sus In jos

clonare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: