IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Exista viata extraterestra?

In jos 
AutorMesaj
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Exista viata extraterestra?   Sam Mar 08, 2008 4:08 am

Eu unul cred in existenta unui Creator, dar mai cred ca intr-un Univers ce pare nelimitat exista mari sanse ca viata extraterestra sa existe Very Happy; v-as ruga sa nu faceti trimitere la diverse filme pe aceasta tema, eu vreau pareri nu titluri de filme sau documentare!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Varsta : 31
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Sam Mar 08, 2008 6:11 am

In primul si in primul rand, pentru a motiva daca sa credem sau nu in existenta unor forme de viata distincte de planeta noastra ar trebui sa ne intrebam: DE CE am fi noi singurii?
Este un subiect foarte controversat...si nu vorbim aici despre "muritori de rand" ca si noi, ci de oameni de stiinta care poate ca au, poate ca nu au dovezi despre existenta extraterestrilor...sau si daca au, poate ca nu le fac publice.
Se incearca oricum prin multe mijloace sa se dovedeasca: cercurile din lanul de grau (asa ceva a fost descoperit si intr-un sat de langa Fagaras); diversii martori care sustin ca au vazut si unii care au si filmat OZN-uri( desi in al 2-lea Razboi Mondial se utilizau - in special de catre Germania - avioane deghizate in OZN-uri pentru distragerea atentiei inamicului), chiar si cei care pretind ca au fost rapiti de extraterestrii; unii oameni de stiinta care sustin ca egiptenii nu puteau nicidecum la vremea aceea sa fie capabili sa construiasca piramidele, Sfinxul, care sunt niste minuni arhitectorale, fara un "ajutor din exterior"...asta pe langa faptul ca au fost descoperite diverse inscriptii care atesta ca pe langa RA si zeii lor supremi, se inchinau si unor fiinte fizice, neumane si nu entitati; etc.

EU unul nu pot da un raspuns hotarat daca cred sau nu in existenta vietii extraterestre...dar, cum am precizat mai sus, imi pun totusi intrebarea: DE CE AM FI NOI SINGURII?
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Dum Mar 09, 2008 10:09 pm

Haideti oameni buni, un pic de viata in voi nu aveti Shocked ? Sa nu imi ziceti mie ca exista unul dintre voi care s-a uitat la stele noaptea si nu s-a gandit: "Oare ce se ascunde acolo in Universul infinit?"
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Vin Mar 14, 2008 6:49 am

;

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 1:31 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Vin Mar 21, 2008 10:12 pm

deepred... n'ai vazut destule filme cu extraterestri Very Happy sau poate ai vazut prea multe Smile)
Eu una m-am gandit de multe ori la povestea asta... si intr-adevar cultura egipteana in special trimite mai mult sau mai putin subtil la acesta idee. Misterele acestei lumi sunt atribuite, in lipsa de raspunsuri cat de cat pertinente, unei civilizatii extraterestre... exista insa intr-adevar posibilitatea sa nu fim singuri in acest univers... sa existe undeva daca nu niste fiinte cu o inteligenta superioara, macar vreo froma de vietate... de orice fel. Nu voi fi nega niciodata aceasta posibilitate, insa confirmarea va veni, ca in multe alte situatii, cand vor exista niste dovezi clare, si nu doar supozitii.
Sus In jos
JaneDoe
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Theater of Dreams
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Mier Apr 02, 2008 11:36 am

Normal ca exista extraterestri.. altfel, cu cine ne-am mai putea compara noi ca umanitate? Tot ce facem trebuie sa fie admirat sau dispretuit de cineva, avem nevoie de o confirmare a stradaniilor noastre, sa vedem daca am evoluat sau daca stagnam – aceste atitudini si concepte trebuie raportate la ceva ca sa aiba sens... deseori timpul este cel la care le raportam, alteori omul si mai nou fiintele extraterestre. Pentru ce ne dorim cu atata inversunare sa aflam daca exista? Nu pt a putea afirma "da, sunt la fel cum ne-am imaginat – mici, verzi, cu ochii mari si negri si stiu mai multe ca noi, suficient pt a ne rade de pe fata pamantului" sau " ce chestie, nu credeam ca extraterestrii nu poseda atatea cunostinte sa nu fim in masura de a invata ceva nou de la ei"??
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 29
Localizare : pe cealalta banda
Reputatie : -1
Data de inscriere : 28/02/2008

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Mar Apr 22, 2008 12:17 pm

In opinia mea, daca intr-adevar credem in extraterestrii, atunci negam cumva existenta lui Dumnezeu si adevarata credinta...pentru ca nicaieri in Biblie nu este precizata existenta lor...Acum depinde si ce intelegem exact prin "extraterestrii"...Mie povestea aia cu omuletii mici si verzi mi se pare........basm jocolor E o simpla inventie....Daca eu as spune acum ca in judetul Sibiu e posibil sa existe niste pasari cu 7 ochi care mananca numai cartofi prajiti cu maioneza si care noaptea zboara cu sabiile in ciocuri si vin sa atace oamenii, voi ati crede? Razz Ma cam indoiesc...asa e si cu extraterestrii, o poveste inventata de o persoana care probabil, uitandu-se la stele intr-o seara, s-a gandit ca ar fi interesant sa existe personajele astea verzi...A spus " basmu' ", oamenilor li s-a parut interesant si uite-asa am ajuns noi sa credem....
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Mar Apr 22, 2008 8:31 pm

Eu unul nu ma refer la extraterestrii ca fiind omuleti mici si veri cu ochii mari pt ca precum ati zis si voi e aiurea sa crezi in asa ceva, eu ma refeream la viata inteligenta existenta pe alte planete nu pe Pamant
Sus In jos
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Mar Apr 22, 2008 9:50 pm

nici macar la viata inteligenta nu mās extinde cu presupunerile... ci cel putin la viata...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   Mar Apr 22, 2008 10:03 pm

;
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Exista viata extraterestra?   

Sus In jos

Exista viata extraterestra?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: