IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Caritate-implicare emotionala sau imagine publica?

In jos 
AutorMesaj
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Caritate-implicare emotionala sau imagine publica?   Dum Mar 09, 2008 11:00 am

Pai, teoretic, aia ar trebui sa insemne, un raport intre un om bogat si un om sarac, materializarea sentimentului de mila, a vointei de binefacere a celui dintai fata de al doilea. Numai ca se pune o mica problema ridicata deja in post-ul enuntiativ: facem asta pentru imagine sau pentru ca intr-adevar ne pasa de cei a caror situatie materiala se afla la un nivel mai scazut decat cea a noastra? Vorbind la scara mica, eu unul cand fac asa ceva, o fac tocmai pentru ca imi este mila...eu, om de rand, este clar ca nu o fac pentru imagine...indiferent daca dau unui cersetor de pe strada 1 RON, ca ii dau 5 RON, ca ii dau 50 de RON sau oricati, cu siguranta nu va scrie nicaieri ca "Sika a dat unui cersetor X RON, un adevarat filantrop!!!".
Insa la alte persoane, persoane publice, care ar face orice sa creasca in opinia cetatenilor...stiu ele de ce...,intradevar se pune problema din punctul asta de vedere: Oare DE CE o fac? Pentru ca le pasa, sau pentru imagine? De ce a construit "Razboinicul luminii" biserici si case la sinistrati sau le plateste curentul celor din Ferentari? Ei bine, eu acum nu zic...foarte bine, chiar foarte bine...eu unul chiar apreciez gestul in sine. Dar cand stau sa ma gandesc ce l-a determinat pe respectivul sa faca aceste ACTE DE CARITATE....hmmmm....sa vedem...presedinte de partid politic care, la fel ca orice om in postura respectiva, vrea sa puna mana pe putere. Ne mai gandim sau este totul la mintea cocosului?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Caritate-implicare emotionala sau imagine publica?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» tv Teletech LED32127D

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: