IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Avortul - pacat strigator la cer sau legalitate ?

In jos 
AutorMesaj
Mimi
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 8
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Avortul - pacat strigator la cer sau legalitate ?   Mar Mar 11, 2008 10:00 am

O realitate dramatica si dura care nu trebuie ignorata - avortul...

Daca ar fi sa privim din perspectiva religioasa, avortul e considerat un pacat strigator la cer, uciderea unui suflet nevinovat. Putini stiu ca din momentul fecundarii, embrionul e deja format si insufletit - o taina pe care numai Dumnezeu o cunoaste – existand mai mult decat o unitate intre trup si suflet, insasi viata ! dar multi considera avortul o "simpla interventie chirurgicala" - nimic mai neadevarat – pentru ca acesta poate avea urmari fizice ( perforarea uterului, infectii uterine, sterilitate, hemoragii ce pot cauza moartea ) si psihice ( tulburari afective, depresii, ganduri de sinucidere, destramarea relatiilor interpersonale, sentimental de vinovatie sau neliniste care pot duce la consumul de alcool, droguri ) asupra femeii...

Daca privim dpdv juridic, se pare ca avortul s'a legalizat in multe dintre state, putine fiind cele care il interzic in totalitate...Oare legea care elimina orice restrictii pentru efectuarea avortului nu determina femeile sa faca un pas negandit? Nu este avortul o incalcare a dreptului omului la viata ?

Oricum am privi, problematica avortului ramane una controversata, grava si...trista !
https://www.youtube.com/watch?v=kq-XnmW76WQ

PS Apropo, ati vazut filmul lui Cristian Mungiu - 4 luni, 3 saptamani si 2 zile ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Avortul - pacat strigator la cer sau legalitate ?   Mier Mar 12, 2008 2:34 am

Prin avort nu este curmata o viata, ci este curmata perspectiva unei vieti.. lucru trist dar care se intampla si in cazut persoanelor deja nascute fara o perspectiva in plan real. Ca sa vorbesti despre viata si moarte..trebuie sa-ti fie foarte clar sensul notiunilor. Probabil ca iar inteleg diferit decat o face majoritatea..asa ca prefer sa nu dezvolt.
Deciziile legate de viata la nivel macrocosmic inseamna decizii legate de resurse si nu de etica.. Avortul este si mijloc de controlare a cresterii populatiei si chiar de crestere a nivelului economic si educational al unui stat..de aici legalizarea avortului. Legile sunt rationale....prezenta sinelui crestin moral se manifesta la nivel microcosmic..adica in constiinta fiecaruia dintre noi.... aici intervine liberul arbitru care chiar nu poate fi institutionalizat.
Sus In jos

Avortul - pacat strigator la cer sau legalitate ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: