IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Reincarnarea-viata dupa moarte-

In jos 
AutorMesaj
grace_simonne
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 18
Localizare : SIBIU
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Lun Mar 24, 2008 5:48 am

Am avea noi de ales în ce privește ceea ce se întâmplă cu noi după ce murim? Exista reincarnare? Exista viata dupa moarte?

Dintotdeauna oamenii s-au întrebat ce este dincolo de mormânt - în cazul în care este ceva...Ce parere aveti voi despre moarte? Este moartea sfârșitul existenței sau intrarea în eternitate sau o pauză între mai multe vieți pe pământ?
Se spune ca reincarnarea oferă speranță multor oameni...dacă nu facem ce trebuie în această viață, mai avem o șansă într-o viață ulterioară...Si acum va intreb, avem oare vreun motiv să sperăm că, într-o viață viitoare, vom face lucrurile așa cum trebuie?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
lexy
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Lun Mar 24, 2008 6:12 am

cu tot respectul..dar dupa ce mori..esti mort si PUNCT! nu cred in reincarnare. consider ca e o poveste de adormit copiii...o speranta pt cei slabi. hai sa fim seriosi. prea mult sentimentalism aici
Sus In jos
grace_simonne
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 18
Localizare : SIBIU

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Lun Mar 24, 2008 6:49 am

Smile bun, dar vezi u ca despre aceasta 'poveste de adormit copiii' cum u ai numit-o se discuta din ce in ce mai mult, in top preocupati de aceasta problema aflandu-se americanii, nu degeaba acestia au intampinat si inca intampina la ora actuala o serie de conflicte, acte teroriste si nu numai si tind sa cred ca aceste lucruri se intampla numai din cauza acestor griji ale lor care nu fac decat sa ii inlature de la adevarata credinta...tot aici doresc sa mai completez si faptul ca viața pe pământ este un test – o pregătire pentru ceea ce va veni.... pentru cei credincioși, aceasta înseamnă viața veșnică în prezența apropiată a lui Dumnezeu... dar cum suntem noi făcuți drepți și astfel să primim viața veșnică?...ptr aceasta exista o singura cale-prin credința în Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos...Iisus a spus: “Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi. Și oricine trăiește, și crede în Mine, nu va muri niciodată...” (Ioan 11:25-26).
In ceea ce priveste teologia crestina aceasta respinge reincarnarea, sustinand faptul ca "cea mai mare nebunie, păgânătate sî rătăcire de la adevăr este de a crede cineva că după moarte sufletul omului intră în alte trupuri de oameni, dobitoace, etc."
Inchei prin cuvintele Sfântului Apostol Petru: ''Acestia însă, ca niste dobitoace fară de minte, din fire făcute să fie prinse si nimicite, hulind cele ce nu cunosc, vor pieri în stricăciunea lor... Părăsind calea cea dreaptă, au rătăcit... Acestia sunt izvoare fără de apă si nori purtati fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns."
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Lun Mar 24, 2008 9:31 am

-

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mimi
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 8

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Mar Mar 25, 2008 7:19 am

Pe mine ma duce cu gandul la cruce, ca simbol al intersectarii eternitatii cu timpul- pe verticala e vesnicia, transcendenta, e legata de Dumnezeu, iar pe orizontala e timpul, in care traim noi oamenii...verticala ne deschide o usa spre eternitate, unde nu exista moarte, unde ne eliberam de toate legaturile, inclusiv de trup, insa pentru ca traim pe orizontala, ca oameni privim moartea cu teama, o vedem ca o incheiere a vietii. Pentru multi viata e un drum de la copilarie-tinerete-varsta medie-batranete-moarte iar batranetea nu e decat obsesia cimitirului, a intunericului vesnic dar putini reusesc sa priveasca batranetea ca pe un inceput al vietii adevarate si nu ca pe un sfarsit...

Eu cred in Dumnezeu si in viata vesnica, cea de dupa moartea materiala dar nu cred in existenta reincarnarii. Nu'mi pot imagina sufletul renascandu'se de mii de ori in trupuri diferite, nici de barbat, nici de femeie, nici de animal sau planta (trupul e material- sufletul e spiritual, sufletul se desparte de trup pentru a transcende catre Dumnezeu- trupul se descompune, se face una cu pamantul si atat trupul cat si sufletul sunt unice). Dupa mine, omul traieste o singura data pe pamant, apoi sufletul sau va fi judecat de Dumnezeu si in functie de faptele sale va dobandi sau nu Raiul.
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Mar Mar 25, 2008 8:31 am

Nici eu nu cred in reincarnare pt ca e absurd sa inchipui un sulfet nemuritor inchis intr-un trup de planta sau alta creatura care nu e chip si asemanare Divinitatii, dat fiind desavarsirea cu care este inzestrat fiecare om in parte; Dar sincer mie imi surade mai mult ideea de Vlhalla si zeii nordici care cinsteau muritorii curajosi si cinstiti cu un loc la masa lor si nemurirea aferenta, suna bine un pahar de vin bun in compania lui Thor plus un pic de sport din cand in cand (mai pierzi cate ceva intr-o lupta cu sabia dar nu e bai ca doar esti nemuritor si creste la loc); mult mai frumos decat sa te plictisesti zburand de pe un norisor pe altul Smile
Sus In jos
Hermy
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 12
Localizare : MiercureaCiuc/SB
Data de inscriere : 20/02/2008

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Mier Mar 26, 2008 4:39 am

Omul trebuie sa creada in ceva, si eu la randul meu, accept, "teoria" asta.
Am gasit raspunsuri, pe care nu le-am primit privind din alta perspectiva.De exemplu, de ce unul se naste bogat/sarac, sanatos/bolnav...homosexual...geniu/talentat.
Si imi ofera o liniste sufleteasca, stiind ca toate problemele, cu care trebuie sa ma confrunt, ma invata, si cu asta imi corectez greseliile...Mai mult, te invata sa te comporti omeneste cu cei din jur, pt ca candva, o sa primesti inapoi tot ce ai facut, bun sau rau.
Eu am ales drumul asta, pentru ca mi se pare ca asa lucrurile sunt juste, si exista dreptate in lumea asta, care la prima vedere pare a fi nedreapta.
In fine, fiecare crede in ce vrea, dar credinta omului tre sa-i confere liniste sufleteasca, constiinta impacata, speranta si armonie.
Si da, accept mai usor tot ce se intampla, pt ca totul se intampla cu un scop si toate au legatura, o cauza, un motiv.
Orice actiune are efecte pe viitor, asa ca de ce ar fi imposbil, ca ceea ce numim noi destin, nenoroc, hazard, intamplare, sa fie o urmare a unei actiuni din trecut, poate si dintr-o alta viata...numai pt simplul fapt ca nu ne amintim? Probabil raspunsul ar putea fi si faptul, ca e mai bine sa nu ne amintim... daca am avut o familie, copii, prieteni, pe care le-am pierdut...de ex in 2 vieti. N-am mai sti sigur, care familie e reala... cea actuala, sau cea din viata anterioara...ca sa nu mai vorbim de durere, pe langa confuzia.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://hermycicc.deviantart.com/hermycicc.hi5.com
Hermy
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 12
Localizare : MiercureaCiuc/SB
Data de inscriere : 20/02/2008

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   Mier Mar 26, 2008 4:44 am

Ca sa nu mai vorbesc despre relatii, in care avem "feelingul", ca il cunoastem pe celalalt de o viata, ne intelegem asa de bine din priviri, parca am fi fost impreuna in 3 vieti... sau alte tipuri de relatii...de exemplu, cand nu te intelegi cu cineva, oricat de tare incerci sa faci, ca lucrurile sa mearga cumva intre voi...poate e o explicatie, ca intr-o alta viata at-i avut acelasi sau alt conflict si acum trebuie sa reparati greseala...si acum la randul vostru, trebuie sa retraiti, ce a trait celalalt... un fel de schimb de roluri...
sunt o multime de exemple, povesti, etc. pro si contra. acum depinde ce acceptam, ce am experimentat noi, si ce concluzii tragem Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://hermycicc.deviantart.com/hermycicc.hi5.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Reincarnarea-viata dupa moarte-   

Sus In jos

Reincarnarea-viata dupa moarte-
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: