IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

rasp la viata de student

In jos 
AutorMesaj
andrei21
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 2
Reputatie : -1
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: rasp la viata de student   Mar Iun 03, 2008 1:28 am

Viata de student nu ar fii asa de naspa daca si profesorii ar intelege nevoile noastre,fiindca mie unuia mi se pare absurd ca un profesor sa ty ceara sa stii materia pe de rost ca sa ti dea un amarat de 5,care pana la urma te dezavantajeaza tot pe tine pentru ca 5 acela o sa apara si pe licenta daca nu iai masuri...Nu spune nimeni sa nu inveti nimic si sa ai pretentii de 10,dar atunci cand stii ceva din materie si nu nimeresti neaparat pe subiect mi se pare absurd sa ti se dea 4.
Parerea mea este ca fiecare dintre studenti au un job,o slujba,sau daca nu macar o materie pe care o inteleg catusi de putin sau care la place mai mult decat altele,si de aceea cred ca si profesorii ar trebuii sa fie mai tolerantii nu sa se napusteasca cu notele de 4,doar pentru a strica vara studentilor si pentru a se asigura ca acestia nu mai pot face nimic in vara respectiva.
In rest nici nu stiu ce sa mai zic de viatza asta de student,am vazut studenti care n au trecut pe la facultate si care au luat examenele....si altii care au venit si care au participat si la ore si......
Eu zic ca daca s ar vrea s ar putea acorda mai usor o nota de trecere,bineinteles daca si studentu are habar de ceva.......si inca o data nu mi se pare korect daca nu pici bine pe subiect si stii alceva sa tii se dea 4,poate de asta viata de student e naspa Rolling Eyes
Va multumesc.....nu ma astept neaparat la raspunsuri(sau mai ales la unele pozitive).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: rasp la viata de student   Mier Iun 11, 2008 1:27 am

pentru ca 5 acela o sa apara si pe licenta daca nu iai masuri..
Nu stiu unde apare pe licenta..dar daca totusi apare ..zi-mi , te rog, si mie care sunt masurile pe care le poti lua...simt ca descopar lucruri interesante Laughing
dar atunci cand stii ceva din materie si nu nimeresti neaparat pe subiect mi se pare absurd sa ti se dea 4. asta nu inteleg...daca apelezi la un avocat pt un proces de divort..si respectivul nu stie cum e treaba cu divortul..dar stie foarte bine cum e cu furtul...il platesti?
Parerea mea este ca fiecare dintre studenti au un job,o slujba.....e doar parerea ta...cea mai mare parte doar freaca menta si astepta bani de la parinti. Dreptul e genul de facultate pe care nu ai cum sa o faci bine daca lucrezi... e prea mult de invatat..o sa vezi ca deja de prin anul 3 o sa simti ca esti depasit de situatie..o sa se simta lipsurile din ceilalti ani...o sa te pierzi in cunostinte..si nu o sa faci conexiuni...cursurile o sa ti se para doar tomuri care iti distrug creierul( ai grija cand te enervezi sa nu le arunci de pereti... dureaza o vesnicie sa le aduni si sa le ordonezi..iti zic din experienta:))
In momentul in care te-ai inscris la zi...ti-ai asumat programul respectiv care inevitabil iti schimba si stilul de viata...daca nu faci fata.. exista FR. Stiu ca nu-i corect ..dar asta-i viata..si presupun ca ai realizat pana sa ajungi la facultate. Nu te astepta sa inteleaga cineva si sa primesti clementa doar pentru ca faci parte din cei mai putini norocosi care trebuie sa lucreze. Facultatea de drept e pt cei care isi permit sa nu lucreze... se adreseaza unei categorii privilegiate ...si daca nu faci parte din ea datorita conditiilor pe care ti le ofera familia... e greu de crezut ca o sa reusesti sa te integrezi prin forte proprii.. e un cerc inchis.
Dar exista avantaje...cand termini facultatea(daca termini) ai ce scrie in cv..mai mult decat nume, prenume si studii...
Daca lucrezi si faci facultate la zi in acelasi timp... nu mai ai concediu, zile libere...nici macar orele de somn nu mai sunt cate ai vrea sau ai avea nevoie(uneori lipsesc total), devii dependent de cafea si vitamine si ajungi sa-i urasti pe toti cei care respira in jurul tau...trebuie sa te obisnuiesti cu gandul asta. Wink
am vazut studenti care n au trecut pe la facultate si care au luat examenele....si altii care au venit si care au participat si la ore si...... Am vazut studenti incapabili sa exprime un punct de vedere personal, am vazut studenti incapabili sa vorbeasca liber, studenti care nu inteleg ce scrie in carti in ciuda faptului ca reproduc informatii ca un reportofon ( de fapt..am vazut si profesori cu aceiasi problema)....asta nu-i impiedica sa fie pe un loc pe care nu il merita...cum spuneam..viata nu-i dreapta..si facultatea e doar inceputul. Mereu o sa fii inconjurat de retardati care probabil iti vor fi superiori..mereu o sa muncesti ca sclavul pe plantatie si altii o sa-si asume realizarile....e un aspect ce tine de noroc...
Ps: am vazut acum ceva timp ca e incadrat prost..dar daca nu s-a sters...am presupus ca o ok sa scriem asa prost organizat.
Sus In jos

rasp la viata de student
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: