IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Procesul - Franz Kafka

In jos 
AutorMesaj
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Procesul - Franz Kafka   Lun Iul 07, 2008 2:12 am

Intr-o dimineata, Josef K. se trezeste in apartamentul pe care il ocupa, cu doi necunoscuti, care ii declara ca este arestat. Motivul arestarii nu se cunoaste. Dialogul dintre Josef K. si inspector exemplifica aceasta situatie absurda in care se afla eroul : “N-as putea sa spun ca esti acuzat sau mai bine zis nu stiu daca esti. Adevarul e ca esti arestat, mai mult nu stiu.”. Apare curios acest mod de arestare ( cel putin in gandirea mea influentata de ceea ce am “intalnit” la dr. penal – partea generala – mai precis acel principiu al legalitatii incriminarii …in fine…); Surprinzator apare faptul ca ilegalitatile sunt ascunse sub eticheta legilor. Indivizii, care-l aresteaza pe K. , pomenesc mereu de lege, si despre ce lege si ce prevede aceasta nu spun nimic, cu toate intrebarile insistente ale lui K.
Politia si Justitia apar int-un mod caricaturizat…birourile tribunalului se gasesc in podul unei cladiri cu apartamente si camere de inchiriat (palatul justitiei…), sala de sedinte este aglomerata si zgomotoasa, exista o ruptura totala intre acuzatori si acuzati, ceea ce face dificil sa se inteleaga de partea cui este adevarul… ;
In mod surprinzator K. va fi ucis in final de catre doi indivizi, veniti intr-o seara la locuinta sa, si care il “insotesc” pe K. in afara orasului…unde….
Este un roman pe care cu greu l-am inteles, nu pt. ca ar avea un limbaj dificil, ci datorita faptului ca “sensul operei” este susceptibil de interpretari variate ( ceea ce il face interesant…). Este o parabola despre sanctiune, autoritate sau lege ( sau nu? )…arestarea si apoi “executia” par a fi niste farse intamplate intr-un univers al absurdului… ;
Este un roman ce merita citit deorece te “obliga” sa descoperi tu adevarul…sa interpretezi…sa analizezi si sa tragi concluzii proprii (…si te poti raporta si la dr. penal studiat Smile ; este un mod de a recapitula , in mod indirect, o parte a materiei studiate… Smile ).

Ultima editare efectuata de catre Razy in Mier Iul 30, 2008 7:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Nemesis
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 54
Reputatie : 1
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: Procesul - Franz Kafka   Lun Iul 07, 2008 2:45 pm

Kafka..da ,da si iar da!Absolvent al unei facultati de drept,acesta ajunge functionar si avocat al unei societati comerciale,este chinuit de absurditatea birocratismului si ajunge chiar sa sufere de depresie si de tuberculaza.Aceasta angoasa a lui Kafka este redata perfect in romanele sale,publicate de altfel postum,desi ultima dorinta a acestuia a fost arderea manuscriselor. Pe langa "Procesul" vreau sa recomand "Castelul",un roman in care acelasi K se loveste din nou de birocratia"bolnava",in care absurditatea situatiilor din societate face ca personajele sa nu mai poata comunica,face functionarii sa se "imbolnaveasca",sa-si piarda moravurile si valorile,este in fond o societate ce ii distruge personalitatea lui K.o societate in care mirosul greu de bere din birt este prezent pretutindeni in viata personajului principal,o societate asemeni unui castel(simbol al unei violente exercitata asupra omului ce nu isi poate descifra sensul existentei sale civice,de acea ordine osificata,absconsa si ostila),o societate ce ii interzice lui K.chiar si o iubire libera,o societate ce nu il lasa sa fie liber...
De asemenea pe aceiasi tema mai puteti citi si "America"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Procesul - Franz Kafka   Lun Iul 21, 2008 5:05 am

sursa:http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2521
TESTAMENTE TRADATE-KUNDERA
Cu cat un scriitor sau un compozitor e mai mare, cu atat creste si tentatia interpretarilor abuzive: posteritatea risca sa-i falsifice opera de dragul scandalului biografic sau pentru a se conforma cliseelor artistice in vigoare. Aceasta e tema eseului Testamente tradate, tema pe care Kundera o dezvolta in variatiuni, urmarind in paralel evolutia romanului si a muzicii, iar exemplele sale tin de rascrucea artistica a secolului XX. Criticii pot ignora ce e pur si simplu literatura intr-o povestire de Hemingway doar pentru a o citi in cheia vietii scriitorului, dirijorii pot opera taieturi in compozitiile lui Stravinski fiindca asa li se pare lor ca "suna" mai bine. Cele mai pregnante exemple invocate de Kundera sunt insa Kafka si Janacek: amandoi ii datoreaza enorm lui Max Brod, amandoi au fost tradati (in spiritul artei lor) de acelasi Max Brod, cu cele mai bune intentii si cu totala neintelegere. Testamentele tradate sunt avertismentul grav si ironic al lui Milan Kundera impotriva orbirii care insoteste indiscretia.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Procesul - Franz Kafka   

Sus In jos

Procesul - Franz Kafka
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA CULTURALA :: Ce mai cititi?-
Mergi direct la: