IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

bunele maniere

In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: bunele maniere   Sam Aug 09, 2008 8:01 am

Daca nu putem fi buni, sa incercam sa fim macar politicosi
(Steinhard)
Codul bunelor maniere este de actualitate intr-o societate in care nonconformismul este la moda? de fapt, considerati ca bunele maniere si nonconformismul se exclud?
De ce ne comportam manierat fata de ceilalti?Multi dintre noi cunoastem codul bunelor maniere dar totusi nu ne comportam conform lui. Din ce motive?
Un comportament manierat constituie un plus de imagine ?
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Lun Aug 25, 2008 6:22 am

Nu ma mir ca acest topic a ramas fara raspus atata timp...avand in vedere modul in care se manifesta majoritatea membrilor pe forum. Sau probabil se considera ca, existand destula bunatate, politetea este inutila. Oricum, mi se pare paradoxal si ironic sa ai un topic despre politete pe un forum ca acesta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Dum Sept 07, 2008 12:29 am

De ce ne comportam manierat fata de ceilalti? In unele cazuri din respect, in altele din obligatie, alteori din interes si uneori pentru imagine...
Lipsa educatiei atrage si lipsa politetii, dar existenta educatiei aduce cu sine ambele tipuri de politete: sincera si perfida (si oameni buni,dar si rai…); educatia creaza oameni care mai tarziu vor fi capabili sa se modeleze ei insusi, tinand cont - in primul rand, de interesele si necesitatile lor si, eventual ori in al 2-lea rand, de ce e bine-rau, just – injust...; nivelul/calitatea educatiei( informala si formala/instituionala) influenteaza modul in care un individ isi modeleaza propriile valente ale eu-ului; cand un individ intreprinde o fapta sau spune ceva, o trece mai intai prin filtrul mintii sale, ii analizeaza urmarile/efectele si , daca lui ii foloseste/ii este util, atunci trece la executare si, de cele mai multe ori, nu ia in considerare sau ignora eventualitatea pricinuirii unui rau altei persoane; omul este o fiinta care isi alege vorbele si faptele dupa ratiunea/constiinta care aduce bine sinelui… . Cu cat un individ se cere sau se considera mai educat…cu atat va tinde la un nivel/rang mai ridicat, si pentru a ajunge la acel obiectiv…el schimba masti, iar politetea este un dintre mastile principale, pentru ca se dovedeste a avea mai tot timpul o putere de cumparare impresionanta… . Politetea nu aduce cu sine eficacitate vorbelor/faptelor intreprinse, ci doar participa la formarea unor relatii sau , mai bine zis, chiar gestioneaza felul relatiilor pe care le dorim/urmarim...
Se spune ca ”Manierele sunt o oglinda in care fiecare isi arata fata” dar, din moment ce exista si varianta politetii ca masca (politete perfida...), nu stiu daca e bine sa etichetam o persoana dupa o “cheie” care poate sa aiba ca scop doar deschiderea unor usi..., insa manierele/politetea sunt, pana la urma, factori prin care un om poate fi judecat in rau sau in bine...; oricum, aparentele sunt simple masti care nu pot acoperi multa vreme ceea ce este cu adevarat o persoana...
O conduita manierata nu rezulta din cunoasterea acelui cod al bunelor maniere, ci din modul in care o persoana se raporteaza la conduita celor din jur, de ex: modul in care reactioneaza un individ atunci cand un altul il trateaza cu dispret...felul in care raspunde, daca riposteaza sau daca da dovada de un comportament manierat si de bun simt... ; sau modul in care <<superiorul>> ( care se pretinde sau este...) se raporteaza la <<inferior>> (profesional, intelectual, pozitie sociala...)...
Consider ca politetea exista atunci cand este completata de bunatate, de fapt cred ca politetea este o parte integranta a bunatatii; in lipsa unui gram de bunatate...plitetea nu este decat o masca - o politete perfida
Ma intreb...este politicos sa spunem lucrurilor pe nume/ sa zicem verde in fata?...adica sa fim cinstiti prin a spune adevarul ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
stanger_sik
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 160
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Dum Sept 07, 2008 11:50 pm

Well, eu sunt de parere ca educatia/cei sapte ani de acasa/bunul simt/bunele maniere nu trebuie sa fie doar manifestare exterioara, ci trebuie sa vina in primul rand din interior. Eu sunt de acord ca fiecare sa faca ceea ce simte, sa fie el insusi, si exact chestia asta depinde de felul in care este educat, exact asta este variabila. El face ceea ce simte: poate se incardeaza, poate ca nu in codul bunelor maniere.
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Lun Sept 08, 2008 10:32 pm

De acord...politetea/bunele maniere trebuie sau ar trebui sa fie o manifestare ce tine de interior,dar care sa reflecte si care sa aiba la baza o bunatate reala/sentimente cinstite...in momentul exteriorizarii, insa nu sunt intotdeauna dublate de astfel de atitudini...;
Intr-adevar educatia familiala – cei 7 ani de acasa - poate sa fie considerata ca fiind fundatia personalitatii unui individ, insa, dupa parerea mea, este doar una din premisele ce duc la formarea ei, fiind completata de factorii sociali, factori care alcatuiesc educatia informala ( alaturi de educatia familiala) – tipul relatiilor (de ex: anturajul...), si de educatia formala/institutionala...; Si cum de se intampla ca si cei cu o educatie superioara ( atat informala, cat si formala/institutionala) apelzeaza, mai rar sau mai des, la politete/conduita manierata...doar in anumite scenarii sau doar cu persoanele pe care le considera de acelasi nivel sau superioare lor ? Eu cred ca educatia - data de cei 7 ani de acasa - este depasita sau inlocuita, de cele mai multe ori, de educatia formala/institutionala (depinde si de receptivitatea fiecaruia...), cat si de educatia informala ( acum ma refer la relatiile extrafamiliale...)...factori care imprima un spirit de competitie, de aspiratii inalte sau nu, de scopuri marete ori dimpotriva...si astfel, individul care are receptivitate la asemenea stimuli, isi va modela el insusi personalitatea, in asa fel incat sa corespunda cu planul sau, ori poate fi modelat..., iar asa-zisa fundatie a personalitatii creata de cei 7 ani de acasa...este inlocuita foarte usor. De aceea am si zis, in postul anterior ,ca o educatie formala/institutionala superioara da posibilitatea individului sa isi modeleze propriile valente ale eu-ului..., iar in cazul in care indiviul prezinta receptivitate catre stimuluii care provin din educatia informala (...cea extrafamiliala)....nu va avea capacitatea de a se automodela, el fiind cel modelat....in mod pozitiv sau negativ...; Dincolo de educatie...mai sunt si factorii economici, mediul de viata, mediul inconjuratorr si clima chiar...si toti acesti factori influenteaza <<interiorul >>unei persoane, interior care poate fii oricand modificat/modelat/influentat...; Si pana la urma, atat politetea sincera, cat si cea perfida...vin din interior, iar elementul care le diferentieaza, zic eu, este bunatatea ,care insoteste exteriorizarea gesturilor manierate/politicoase ale unui individ, cat si modul in care raspunde la stimulii provocatori ce provin din conduita celor din jur ; fara bunatate in interiorul unei persone...nu poate exista politete sincera, si cum un om bun la suflet se poate schimba foarte usor, consider ca tot la fel si „rezultatul” celor 7 ani de acasa se poate modifica... . De ex, am avut prieteni care in scoala primara erau foarte politicosi (si la o asemenea varsta nu pot decat sa prezum ca era o politete sincera...”rodul” celor 7 ani de acasa...) dar, cu timpul au devenit niste persoane”de cartier”, iar politetea a fost uitata/cei 7 ani de acasa au fost uitati ; se pare ca au avut receptivitate la acei stimuli (negativi in cazul lor) ce tin de educatia informala extrafamiliala;
Politetea/manierele devin automatisme in cazul multora, dar interesant este faptul ca, nu de putine ori, aceste persoane nu mai pun in aplicare aceste ”reflexe” si cu cei pe care-i considera inferiori lor ; ajung sa trateze cu superficialitate anumite persoane(in mod constient sau nu...)...;

Nota: acum ca insist pe varianta politetii perfide...nu inseamna ca absolutizez existenta acestei categorii...; ...vreau doar sa punctez existenta ei...
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov/Sibiu
Reputatie : 38
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Mar Sept 09, 2008 1:26 am

De acord...politetea/bunele maniere trebuie sau ar trebui sa fie o manifestare ce tine de interior,dar care sa reflecte si care sa aiba la baza o bunatate reala

Care e legatura dintre bunatate si politete ?
Daca suntem rai, automat suntem ori falsi ori nepoliticosi ?
Daca suntem buni, automat suntem politicosi ?
Politetea implica si un respect care la randul lui implica o admiratie.
Suntem buni cu un cersetor pe strada, inseamna ca l admiram ? Ca l respectam ? Nu,de cele mai multe ori inseamna ca ne e mila.
Daca nu suntem buni, nu respectam pe nimeni ?
Mi se pare ca cele 2 termene nu se intersecteaza aproape deloc, pentru ca depind prea putin unul de celelalt.

si cum un om bun la suflet se poate schimba foarte usor, consider ca tot la fel si „rezultatul” celor 7 ani de acasa se poate modifica
Oamenii nu se schimba, decat in rau. Schimbarile in bine sunt niste fatade sau sunt temporare. Schimbarile autentice si/sau de durata sunt cel mult in rau. De aceea omul bun se poate schimba foarte usor. Pentru ca doar el se schimba Smile Totodata influenta factorilor externi conteaza fix atat cat o lasam sa conteze si cat personalitatea mai mult (sau mai putin) puternica poate actiona ca un filtru impotriva acestor factori. Am umblat cu persoane "de cartier" ani de zile,si nu sunt nici mai rau, nici mai putin politicos. Cred ca nici receptivitatea de care vorbeai nu are legatura cu bunatatea, ci cu personalitatea individului, cat de conturata e, si in ce directii e conturata.Poti sa fii cel mai bun om,daca ideea de bine in capul tau se reduce doar la "asa e bine" fara alte legaturi sau ramificatii, nu o sa reziste prea mult.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Mar Sept 09, 2008 3:08 am

Nu rezisti prea mult doar cu "asa e bine" pentru ca ar trebui sa mai existe ratiune, constiinta , etica,reguli sociale(bunele maniere, politetea de care discutam)...dar daca tot am extins sfera de discutie .. si pentru ca tot a fost adusa in discutie notiunea de "bunatate" (un termen destul de relativ..sau poate mult prea abstract) ma intreb: Bunul-simt implica smerenie? Poti sa vezi ce e bun in oameni ( si implicit sa ajungi la respectul si admiratia de care vorbea zahpeter) pana nu te cobori pe tine ca sa ii urci pe ei? Sau macar sa le acorzi celor din jur tot atat de multa clementa cat iti acorzi tie?Din perspectiva bunului-simt ... cel de langa noi poate fi privit doar ca mijloc( idee expusa si argumentata de razy) sau poate fi privit si ca scop?
Apoi...nu ar putea fi vorba de un respect fata de propria persoana? Din respect fata de propria mea persoana aleg sa am un comportament pozitiv fata de ceilalti...pentru ca o eventuala disproportionalitate intre cat bun simt pretind,cat primesc, si cat ofer ar putea duce la ipocrizie...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: bunele maniere   Mar Sept 09, 2008 10:15 am

Care e legatura intre bunatate si politete? ...bunatatea prezuma o politete sincera; sau cu alte cuvinte...bunatatea delimiteaza politetea sincera de cea perfida...;eu pe delimitarea dintre cele doua am insistat...
- omul educat de/prin viata si formal, care a ramas bun sau a devenit bun, apeleaza la bunele maniere sau da dovada de politete...din respect pentru ceilalti – in mod constient ; omul bun si needucat da dovada de politete in mod inconstient, si acum ca uneori gafeaza cu nu stiu ce reguli din acel asa-zis cod...nu inseamna ca nu este politicos, dar atunci cand in inconstienta lui respecta una din regulile lui...o face sincer, este politicos in mod sincer...;
- omul rau si educat este politicos din respect pentru sine, are grija de imaginea lui si ,de cele mai multe ori, nu ezita sa se foloseasca de ceilalti ca de niste mijloace, imbatandu-i cu apa dulce, pentru a-si satisface propriile interese.... deci este politicos cu sine, insa eu prin politete inteleg respect fata de ceilalti; ...si da sunt politicosi (in ochii celor din jur), dar cu adevarat nu sunt...;

Zahpeter: „Politetea implica si un respect care la randul lui implica o admiratie.
Suntem buni cu un cersetor pe strada, inseamna ca l admiram ? Ca l respectam ? Nu,de cele mai multe ori inseamna ca ne e mila.”

...sa inteleg ca tu respecti doar persoanele pe care le admiri, sau ca nu esti politicos cu persoanele pe care le consideri inferioare tie? Selectezi personele pe care le respecti? Cu care esti politicos...?
Scenariu (inspirat din realitate): X – o persoana cu o functie importanta intr-o institutie (cunosteam persoana respectiva); Y –cersator (handicapat – ambele picoare amputate); Z – un tert;
...X trece pe langa Y....
Y : – ...nu va suparati, imi puteti lua o apa de la chioscul acela...(si ii intinde chiar banii!!!...nu cersea...)
X: -Lasa-ma domne in pace...ce sunt eu...; (...si sunt sigur ca daca X primea o solicitare din partea sefului sau ( sef pe care nu il admira...), ar fi raspuns foarte frumos si executia nu ar fi intarziat...POLITETE PERFIDA, dar na...e tot politete...
...Z trece pe langa Y...aceasi intrebare din partea lui Y, dar Z ii raspunde politicos si ii cumpara apa...; POLITETE SINCERA ...izvorata din bunatate...; sper ca ai prins ideea...si sa nu rezumi totul la mila...

...partea cu influenta factorilor ce tin de educatia informala si formala/institutionala... nu o mai reiau...;cred ca nu ai inteles ce am expus acolo...si poate ca e vina mea; am incercat sa fiu cat mai clar si explicit, ca nu am reusit... imi pare rau; ...+ ca nu trebuie sa fie corect ce am scris eu acolo, era doar o opinie transpusa intr-o teorie...pe care o consider corecta Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: bunele maniere   

Sus In jos

bunele maniere
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: