IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Argument

In jos 
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Argument   Dum Feb 17, 2008 7:23 am

Salut si va multumesc, dragi studenti, ca aruncati o privire si aici. Ma simt dator sa dau niste explicatii cu privire la inchiderea vechiului forum. Foarte multi si-au pus diverse intrebari... de ce am facut-o ?, de ce nu am consultat pe studenti?... de ce nu am anuntat din timp ?...Ei bine, raspunsurile pe care pot sa vi le dau sunt multiple si sunt, deopotriva subiective si obiective...Lasand pe cele subiective forumului meu interior, am sa incerc sa sintetizez cateva motive (relativ) obiective ale inchiderii acelui forum:

1.Forumul respectiv devenise cu totul altceva decat mi-am propus eu sa fie...adica un forum de dezbatere reala unde sa putem discuta impreuna teme diverse de actualitate pentru viata voastra de studenti...Faptul ca am introdus notele in acel forum a fost o idee buna in masura in care a usurat munca secretariatului si v-a scutit pe voi de telefoane si deplasari enervante la secretariat...Dar in acest mod forumul a devenit un fel de avizier unde se postau note si cam atat...Prezenta notelor a mai atras pe unii si pe altii spre dezbatere dar acestia au fost prea putini pentru a spune ca mi-am atins tinta propusa...Notele au distras in mod considerabil atentia studentilor de la acele subiecte care meritau dezbatute si lecturate...

2. Forumul respectiv se transformase intr-un ghiseu unde eu eram pe post de functionar care dadea relatii despre cele mai pertinente sau inoportune intrebari...Avand in vedere functia mea de prodecan, nu am considert ca e cazul sa renunt...chiar daca intrebarile numeroase puse adeseori in multiplu exemplar pe marginea aceleiasi teme erau destul de deranjante...Nu am renuntat din dorinta de a fi util pana la capat...In conditiile in care, insa, nu voi mai fi prodecan cu probleme studentesti (din 15 martie) am considerat ca nu mai este cazul sa tin de unul singur piept acelui bombardament de interogatii...A raspunde in acel fel pe acel forum nu intra in obligatiile mele manageriale...Asa am vazut eu la momentul respectiv comunicarea cu studentii in calitatea oficiala pe care o aveam...Disparand calitatea, consider ca a venit momentul sa predau stafeta celor care vor prelua conducerea facultatii...

3. Nu am inchis forumul acela fara sa va intreb...Daca bine tin minte, am facut un sondaj de opinie cu privire la importanta forumului respectiv in viata fiecaruia dintre cei inregistrati...peste 1000 de oameni...Dintre cei cateva sute activi, doar vreo 50 s-au obosit sa participe la sondaj...Am considerat ca dezinteresul manifestat este un raspuns revelator si am inchis acel forum, in consecinta...

4. Va veti intreba cum de mi-am permis sa fac acest lucru...Ei bine, mi-am permis pentru ca a fost un instrument de lucru personal...Nu a fost un proiect oficial al conducerii facultatii, nu m-a obligat legea si nici rectoratul sa infiintez acel forum...A fost o idee personala pe care am dezvoltat-o cum am crezut de cuviinta...Colegii mei din conducerea facultatii au stiu de existenta acelui forum si i-au tolerat prezenta la insistentele mele...Ca urmare, faptul ca l-am inchis nu a reprezentat decat un mod simplu de a dispune de un instrument personal creat, este adevarat, pentru utilitate publica...

5. As vrea sa le multumesc din inima aici, in public, celor care au fost alaturi de mine la construirea acelui forum...care s-au straduit ca lucrurile sa mearga inainte...N-am sa le dau numele reale...am sa-i pomenesc cu pseudonimele cu care v-ati obisnuit: mafdet, ramona, ian van dahl, alyssa anda, szia, oedip, stanger sik, casandra, magittaria, alexandra bur, haineken boy, kytty...si multi altii...Ii rog sa primeasca scuzele mele daca pierderea acelui priect i-a afectat...Acolo s-a aflat si munca lor de un an de zile si, intr-o mare masura, ma simt vinovat ca nu m-am consultat cu ei in vederea inchiderii forumului...Le multumesc pentru intelegerea de care au dat dovada ulterior...Ii multumesc si dlui preparator drd. Horatiu Rusu pentru sprijinul pe care mi l-a oferit (din pacate singurul dintre profesori care a inteles importanta acelui forum)....

6. Nu am inchis forumul integral...Am lasat in continuare acele parti care reprezinta utilitate pentru studenti...in principal notele...Secretarele recunosc ele insele faptul ca forumul si afisarea notelor in acea formula este utila pentru toata lumea...M-am retras de pe acelo forum...nu-l ma administrez...Am incredintat administrarea informaticianului facultatii, Cristi Domsa, care si-a aratat disponibilitatea sa se ocupe de el...Cristi este la inceput, n-are experienta...va rog, de aceea sa aveti rabdare si sa intelegeti eventualele sincope de functionare...Sper ca viitoarea conducere a facultatii va accepta functionarea in continuare a respectivului forum...

Prin forumul pe care il vedeti aici doresc sa dau viata, alaturi de toti cei care ma sprijina, ideii initiale de forum de dezbatere. Avand in vedere acest aspect, doresc sa fac niste precizari foarte clare:

1. Pe acest forum nu se vor afisa note la examene (poate cel mult pe la seminariile si colocviile mele)...Daca alti colegi profesori vor dori sa posteze si dansii note, nu voi avea nimic de obiectat. Avizierul de note va ramene pe forumul vechi.

2. Nu voi mai raspunde sistematic la tirul repetat si nesfarsit de intrebari referitoare la note, burse, cazari, admitere, examene (cu exceptia celor personale)...Cu toate acestea, avand in vedere experienta pe care o am si faptul ca stapanesc relativ bine problemele studentesti, o sa incerc sa va stau la dispozitie cu raspunsuri (in masura in care voi avea timp...adica nu voi mai da raspunsul la cateva secunde sau minute dupa punerea intrebarii)

3 Doresc ca acesta sa fie un forum unde sa putem discuta pe teme diverse cat mai liber si fara inhibitii...Sa facem exercitii de comunicare si dialog...vreau sa fie un forum de informare dar unul de informare pe multiple planuri...de la cultura si distractie la sport si politica

Va multumesc tuturor si va doresc spor la scris
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
erik wolder
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 41
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/02/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Feb 20, 2008 10:53 am

Nu observasem acel sondaj. Aș fi participat. S-ar putea ca și alți forumiști să nu-l fi observat. Intram repede în 2-3 topicuri, într-o pauză de învățat, și ieșeam.
Felicitări pentru continuarea inițiativei!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Iris
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Feb 20, 2008 7:17 pm

Este binevenita aceasta transformare. celalalt forum e mult mai organizat si, implicit, mai accesibil, iar acesta mai interesant si "cheama" doar pe aceia pe care-i vreti dumneavoastra (cei interesati de astfel de discutii). sa aveti succes!
Sus In jos
me
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 10

MesajSubiect: ....   Mier Feb 20, 2008 10:29 pm

Nu am inchis forumul integral...Am lasat in continuare acele parti care reprezinta utilitate pentru studenti...in principal notele...Secretarele recunosc ele insele faptul ca forumul si afisarea notelor in acea formula este utila pentru toata lumea...M-am retras de pe acelo forum...nu-l ma administrez...Am incredintat administrarea informaticianului facultatii, Cristi Domsa, care si-a aratat disponibilitatea sa se ocupe de el...Cristi este la inceput, n-are experienta...va rog, de aceea sa aveti rabdare si sa intelegeti eventualele sincope de functionare...Sper ca viitoarea conducere a facultatii va accepta functionarea in continuare a respectivului forum...

Adica nu e competent pentru asa ceva? Crying or Very sad
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Feb 20, 2008 10:40 pm

Hei....draga me....vorbesti de Cristi Domsa ? N-am sugerat ca e incompetent...nici vorba...Ma refeream la faptul ca nu e foarte simplu sa administrezi si sa moderezi un forum...Mai ales de unul singur...Un forum unde sunt inregistrati peste 1000 de studenti...care pun, fiecare, intrebari...De multe ori intrebari aiurea, repetitive pana la disperare...De asemenea, pt a face fata tirului intrebarilor trebuie sa fii tot timpul foarte bine informat...Sa nu mai vorbim de reprosurile contiune din partea studentilor care nu inteleg si nici nu au cum sa inteleaga problemele din bucataria interna a facultatii...Si multe altele...Toate se rezolva, pe rand, prin castigare de experienta...La asta ma refeream cand vorbeam de sincope de functionare...

Incerc si eu sa-l ajut cu administrarea pana se obisnuieste...
Sus In jos
me
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 10

MesajSubiect: RE:   Mier Feb 20, 2008 10:45 pm

scuze nam vrut sa sune chiar asa de bulversant dar oricum sa ii intorc favoarea imi place mult mai mult noul site e mult mai atractiv si mai interesant

Bafta Cisti Domsa
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Feb 20, 2008 10:51 pm

Da, corect...noul site al facultatii este incomparabil mai bun fata de ce era inainte...Il felicit si eu pe Cristi !
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Localizare : sibiu
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Argument   Mar Apr 22, 2008 7:12 am

cred ca cineva s-a trezit cu fata la cearsaf
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Localizare : sibiu
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Argument   Vin Sept 19, 2008 9:16 am

pentru ca mesajul meu anterior sa nu ramana suspendat,lipsit de context, imi permit sa postez, din arhiva personala, materiale care sa-l faca sa-si recapete intelesul, in cazul in care administratorii nu sunt de acord cu aceasta solicit ca ambele posturi sa-mi fie sterse

deepred:
E foarte "interesant si atractiv" respectivul forum ..mai ales ca "abunda" de originalitate...ala e alb-albastru...asta e rosu-negru, ala e de "discutii"..asta e de "dezbateri"..
Oricum ..eu cred ca ar trebui sa mai deschideti vreo 5 forumuri..pentru cat de implicati si pentru cat de multe au de zis studentii de la drept... le trebuie cel putin jumatate din spatiul virtual existent.

magittaria:
cred ca cineva s-a trezit cu fata la cearsaf

deepred:
..important e ca s-a trezit...
Sus In jos
ramona
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 37
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Noi 19, 2008 12:29 pm

nu, nu-i important ca s-a trezit..nu-i important nici macar faptul ca se scrie pe acest forum..recitind topicul domnului profesor, recitind pseudonimele celor care au ajutat la construirea forumului si recitind ceea ce se scrie acum nu pot sa am decat regrete..mi-e dor de topicurile lui mafdet, de raspunsurile pline de sinceritate ale alexandrei_bur, de energia pe care o aducea mereu alyssa_anda, de ian van dahl care "colora" si "condimenta" atmosfera, de stanger care aducea mereu ceva nou de dezbatut,de casandra care "l-a invatat" pe stanger ce inseamna punkul Wink) si pe ceilalti faptul ca nu-i o rusine sa citesti si sa spui asta..erau emotii si stari de spirit pozitive, erau dezbateri cu argumente pertinente si obiective,fara sa ne lasam influentati de faptul ca ne placea sau nu persoana careia ii raspundeam..de fapt "a raspunde unei persoane" e un "concept" ce se dezvolta acum pe forum, inainte se raspundea cu privire la tema si pentru a dezvolta capacitatea de argumentare a unora(fie si virtual)..de ce am scris? pentru a le dezvalui si colegilor din primul an ce a insemnat forumul, pentru a le da posibilitatea sa faca o comparatie si pentru a le lasa libertatea de a alege...incotro?
spectacolul de circ nu e echivalent cu unul de teatru
multumesc si eu tuturor celor pe care i-am mentionat pentru experienta placuta pe care am acumulat-o cu ei, pentru atmosfera amiabila si pentru bucuria pe care o aveam de fiecare data cand ma conectam..s-a datorat bunului simt, respectului reciproc si atitudinii pozitive a fiecaruia.
noilor veniti: succes!
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Noi 19, 2008 5:04 pm

Nu contest faptul ca o fi fost frumos vechiul forum... dar forumul de care vorbesti tu sigur nu e acest forum. Daca recitim pseudonimele de care zici tu putem constata ca , cu exceptia lui Ian van Dahl , nimeni nu mai este prezent...cel putin nu in mod activ. Consider ca am participat la dazbaterea unor subiecte serioase ..unele chiar eu le-am deschis. Daca activitatea mea e irelevanta pe acest forum.. atunci nu-mi ramane decat sa-mi cer scuze pentru disconfortul pe care l-am cauzat membrilor si sa-mi vad mai departe de drum.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov/Sibiu
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Noi 19, 2008 8:35 pm

Mi era dor de tine Ramona Smile (serios de data asta Very Happy )
Scuza ma ca ti spun, dar sincer nu vad unde exista forumul asta idilic pe care il prezinti.Vorbeam cu multi dintre voi in privat (messenger/real life) si dincolo de fatada care probabil era asa frumoasa cum o prezinti tu, barfele, bisericutele si rautatile erau prezente. Singura diferenta probabil e ca oamenii de acum se grabesc sa le afiseze si se lasa prea mult influentati de existenta lor.
Al 2 lea lucru pe care trebuie sa ti l zic...sa vii pe un forum, si sa povestesti de "ce bine era pe vremuri" fata de "circul" de acum, mi se pare usor penibil. Ai fost pe aici sa continui atmosfera aia frumoasa care era pe forumul vechi ? Ai deschis vreun topic care sa mai linisteasca toate discutiile care iremediabil se transformau in "ce de rahat e X" ? Parca nu. Si statistic, zilele in care ai accesat forumul mai mult, sunt zile in care era un circ prezent. Dar zile in care tot nu ai scris nimic. Forumul e facut de utilizatorii lui...
Oricum, e intodeauna o placere sa ti citesc interventile, te mai asteptam Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
ramona
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Noi 19, 2008 10:35 pm

zahpeter, motivele pentru care am disparut de pe forum ti le-am explicat in timpurile in care inca mai povesteam pe mess, nu le voi relua,asa cum nici nu voi incerca sa ma scuz..pentru confortul de sine al altora am sa mentionez doar ca nu m-a "speriat" nici un utilizator..."interventia mea penibila" s-a datorat regresului pe care l-am constatat, nu neaparat cmparativ cu "forumul idilic" de la inceputuri(apropo de asta, nu sunt foarte sigura ca erai pe atunci membru),ci chiar cu ceea ce ati creat voi, cu ceea ce obisnuiati sa discutati, sa dezbateti(prin "voi" a se intelege membrii activi). In legatura cu statistica pe care ai facut-o, reprezentatiile voastre succesive si discutiile despre ce se intampla pe forum cu diverse persoane(ale caror nume nu ar fi frumos sa le spun) m-au facut sa accesez mai des..insa obisnuiesc sa arunc cate o privire.
as vrea sa stiu daca tu consideri ca "barfele, bisericutele si rautatile" ar trebui sa se manifeste in raspunsurile membrilor activi?
..multumesc desigur pentru "declaratie", ma bucur sa stiu ca exista cineva care imi citeste cu placere mesajele Smile

p.s: deepred te rog numai sa nu te apuci iar de sters mesajele
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Mier Noi 19, 2008 10:44 pm

Ramona a scris: “..mi-e dor de topicurile lui mafdet, de raspunsurile pline de sinceritate ale alexandrei_bur, de energia pe care o aducea mereu alyssa_anda, de ian van dahl care "colora" si "condimenta" atmosfera, de stanger care aducea mereu ceva nou de dezbatut,de casandra care "l-a invatat" pe stanger ce inseamna punkul )” ….pai era si normal sa fie aceasta atmosfera…; era si greu sa nu fie asa… doar erati/ sunteti colegi de an/prieteni…; eu m-am inregistrat pe acest forum tocmai pentru ca erati si voi ( tu, Mafdet , Alexandra si altii…insa am aterizat prea tarziu… nu v-am mai gasit, cel putin nu pe toti…)…si spun sincer ca mi-as fi dorit sa fac parte din vechiul forum ( nu stiu cum erau discutiile atunci …, dar pana la urma nici nu ar fi contat…erati de ajuns voi… Smile )
Speram si inca sper sa revii/reveniti… Smile ...daca mai e posibil
Acum imi doresc si mai mult sa fi facut parte din acel forum… acum puteam sa am si eu un motiv sa …………dar vad ca apar altele… Sad
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Argument   Joi Noi 20, 2008 1:55 am

Ce ti am zis atunci, iti repet acum. Atitudinea de a critica un lucru din care nu faci parte, in viziunea mea, este aiurea (ca sa nu zic iar penibila, chiar nu vreau sa te jignesc). Dreptul sa critice o corabie, o au marinarii activi, nu soarecii care au sarit cand corabia a inceput sa arda.
Sunt membru de suficient timp, am fost suficient membru si pe forumul vechi, deci cred ca stiu ce vorbesc. Mai important e raspunsul la intrebare. Nu, nu cred ca trebuie sa fim influentati. Ce cred insa cu tarie e ca trebuie macar din cand in cand in vietile noastre, tre sa renuntam a mai fi falsi, diplomati (la modul penibil si fals). Trebuie sa fim capabili sa zicem ce gandim si ce credem. Avantajul de a ma conversa cu voi de mai mult de un an ma face sa vad dupa fatada idilica. Mizeria de dupa fatada era transformata in barfa. Cu tine nu am discutat de asa ceva (aveam chiar discutii foarte ok intr o perioada) dar restul persoanelor numite acolo se barfeau in disperare si inca o fac. Oamenii noi am ales sa fim prieteni cand simtim si dusmani cand e nevoie. Voi ati ales sa fiti zambitori si sa va purtati ca fratii pe forum, dar sa va scuipati constant inafara lui. Asa ca hai sa nu aburim oamenii noi cu "ce fain era pe vemea mea" si "ce forum rau ati facut astia noi". Hai sa fim realisti si sinceri, macar 5-10 minute in viata noastra Smile
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Argument   Joi Noi 20, 2008 1:57 am

Vreau optiunea de edit...
Adaug o si pe Casandra la persoanele care nu barfeau, cu ea din pacate n am apucat sa vorbesc in spatiu privat Smile
Sus In jos
ramona
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Argument   Joi Noi 20, 2008 2:26 am

zahpeter, da sau nu?..apropo de falsitatea pe care o consideri tu ca exista pe celalalt forum: nu am spus niciodata ca eram prieteni, iar asta se manifesta in discutiile, dezbaterile pe care le purtam..diferenta era ca stiam unde sa ne oprim, limita era bunul simt si respectul fata de parerea celuilalt.
imi pare rau ca ai interpretat mesajul ca pe o critica, nu a fost decat o constatare personala pe care am preferat sa o fac publica(nu mai insist pe subiectul asta, am discutat cu tine in privat..iti stiu de asemenea parerea si ti-o respect ca atare, chiar daca nu sunt de acord)
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Argument   Joi Noi 20, 2008 6:52 am

ramona a scris:
zahpeter, da sau nu?
Da, cu anumite limite. Ma deranjeaza oamenii care isi zambesc cat sunt fata in fata, dar se scuipa in restul timpului. Parerea mea, ca o atitudine de mijloc, in care stim si cand sa fim prieteni si cand sa ne certam, e benefica pentru o comunitate.

ramona a scris:

..apropo de falsitatea pe care o consideri tu ca exista pe celalalt forum: nu am spus niciodata ca eram prieteni, iar asta se manifesta in discutiile, dezbaterile pe care le purtam..diferenta era ca stiam unde sa ne oprim, limita era bunul simt si respectul fata de parerea celuilalt.

Oare ? Consideri deci ca dai dovada de mai mult bun simt daca in fata omului te comporti mieros dar in lipsa lui ai grija sa fiecunoscut cat de aiurea ti se pare si cat de nashpa e ?

In fine, iti stiu parerea si discutia o sa se invarta intre aceleasi idei.Eu personal nu m am simtit criticat, deci e ok Smile Dupa cum am zis, e intodeauna o placere sa ti citesc mesajele, te mai astept (iarasi sunt sincer Smile )
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Argument   Joi Noi 20, 2008 9:31 am

Tot ce vreau sa spun este ca inscrierea membrilor pe forum este absolut libera. N-am creat un profil intelectual si psihologic al membrului ideal si nici nu am de gand sa introduc o preselectie...Si hai sa fim obiectivi...ceea ce face diferenta intre acest forum si cel vechi nu este calitatea dezbaterilor ci spiritul lor. Pe vechiul forum s-a scris mult mai multa maculatura decat pe acesta si de multe ori de foarte proasta calitate...Ceea ce avea de foarte buna calitate acel forum era atmosfera: existau mult mai multi oameni care reuseau sa faca distinctia intre atacul la idee si atacul la persoana...Ceea ce pe acest forum nu se reuseste...chiar daca aici calitatea discutiilor a fost de regula foarte buna...chiar prea elitista uneori...Eu mi-as dori un forum unde sa se dicute serios si sincer subiecte interesante si diverse, intr-o atmosfera de calm...Se pare insa ca nu putem sa le avem pe toate.
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 25
Data de inscriere : 12/11/2008

MesajSubiect: Argument   Vin Noi 21, 2008 12:19 am

Eu cred ca se va ajunge si la starea aceasta dupa ce forumul va trece printr-o perioada de acomodare a noilor membrii. Dupa perioada de acomodare se va ajunge in mod sigur si la o atmosfera apropiata de cea dorita deoarece buna intententie exista ... eu cel putin o am.
Nu s-au intamplat insa numai lucruri rele ... cred ca forumul a trezit interes fiind popularizat intr-o masura de nesperat.
Daca la inceput anul intai a receptat forumul cu ostilitate, chiar inainte de a se inregistra, acum lucrurile s-au schimbat exista un interes real pentru forum. Nu doresc sa intru in amanunte pentru ca mi-e teama sa nu se nasca controverse sterile pe tema asta. Cam simt cum calc pe cioburi ...[left]
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 155
Varsta : 32
Localizare : Sibiu / Constanta
Data de inscriere : 13/11/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Vin Noi 21, 2008 3:32 am

rarespopa a scris:
Eu cred ca se va ajunge si la starea aceasta dupa ce forumul va trece printr-o perioada de acomodare a noilor membrii. Dupa perioada de acomodare se va ajunge in mod sigur si la o atmosfera apropiata de cea dorita deoarece buna intententie exista ... eu cel putin o am.
Nu s-au intamplat insa numai lucruri rele ... cred ca forumul a trezit interes fiind popularizat intr-o masura de nesperat.
Daca la inceput anul intai a receptat forumul cu ostilitate, chiar inainte de a se inregistra, acum lucrurile s-au schimbat exista un interes real pentru forum. Nu doresc sa intru in amanunte pentru ca mi-e teama sa nu se nasca controverse sterile pe tema asta. Cam simt cum calc pe cioburi ...[left]

Pai stii tu cum e, e ca la fotbal. Generatia lui Chivu si Mutu o inlocuieste pe cea a lui Hagi si Popescu. Sper "sa ne calificam la Euro", nu cum a facut echipa, adica sper ca forumul sa mearga cat mai bine. Like a Star @ heaven
Sus In jos
Ian van Dahl
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 254
Localizare : lost in paradise
Reputatie : 17
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: Argument   Vin Noi 21, 2008 10:29 pm

Daca ne respectati macar putin, o sa va rog sa nu mai discutati pe forum despre relatia dintre noi, cei de anul 3, pentru ca lucrurile se vad altfel din exterior si sunt prost intelese. Nu e vorba ca nu imi place adevarul, dar e un adevar gresit interpretat. Chiar nu am vrut sa scriu pe topicul asta, dar nu m-am mai putut abtine...si o sa il rog pe fiecare sa vorbeasca despre relatia dintre colegii lui si el, daca vrea sa mai vorbeasca pe topicul asta. Stiti cum e, cand petreci prea mult timp unii cu ceilalti, automat ies barfe si tot felul, nu neaparat din rautate, mai degraba din oboseala si monotonie, sper doar ca altii sa nu ajunga sa se bata prin anul 3 sau la lucruri cu adevarat grave...sau sa nu fi ajuns deja. Si noi, cei din anul 3, am avut ocazia in mare parte "sa ne dam arama pe fatza" (sa ne cunoastem cu adevarat) candva in urma cu aproximativ 1 an si jumatate...deci cam stim ce poate fiecare. bounce

Referitor la faptul ca lucrurile nu mai sunt pe forum cum au fost, nici Andreea Antonescu nu mai e roscata, nici eu nu mai locuiesc deja de 2 ani cu parintii si nici multe lucruri care imi placeau in viata de zi cu zi, multe persoane cu care adoram sa imi petrec timpul, acum nu mai sunt langa mine. Si asta este, life goes on, trebuie sa ne adaptam si sa gasim bucuria si in aceste lucruri noi, nu sa traim cu regretul vremurilor (de mult) apuse. Intr-adevar, atunci relatia intre noi era alta, limbajul pe forum era altul, insa toate astea pentru ca ne stiam cu totii, ne vedeam si la facultate aproape zilnic si nu doream sa ne certam din nimic. Si-asa, nimeni nu se schimba pentru ca asa vrem noi, oricate argumente am aduce, ci doar daca simte el sa o faca.

In concluzie, reiau ideea din ipoteza si anume, va rog sa nu mai comentati relatia dintre cei din anul 3 (e o chestiune ce tine de respect si de bun simt), ca nu stiti voi cum o sa ajungeti.

Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Argument   Vin Noi 21, 2008 10:54 pm

Nu pot sa zic ca inteleg ideea de barfa de plictiseala sau monotonie. Ma rog...ideea e ca orice as crede, ai dreptate si nu trebuia sa ma bag in lucruri care nu ma privesc. Imi cer scuze, n am vrut sa jignesc pe nimeni. O sa evit subiectul de acum. Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Argument   

Sus In jos

Argument
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FORUM :: Argument-
Mergi direct la: