IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuişi | 

iarta-ma!.....ajuta-ma!

In jos 
AutorMesaj
maud
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 31
Reputatie : 0
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: iarta-ma!.....ajuta-ma!   Joi Noi 20, 2008 1:44 am

MAGAZINE LITTERAIRE ne spune ca este cel mai bun roman a lui Beigbeder de pana acum....Pe mine nu m-a convins...
Pe scurt, Octave care dupa ani de puscarie din 99 de franci are nevoie de o purificare violenta. Ajunge in Rusia...(estul Europei tipicul cliceu al francezilor pentru peudo denigrare, pesudo insulta...etc.....Aici personajul cauta perfectiunea fizica intrunchipata de Lena Doitceva, rusoaica de 14 ani......
Mie romanul nu mi-a transmis nimic..eventual...dar nu exista nici macar un eventual....Nu e fad, nu e nici sec....dar ...nu e..sau mai bine spus, nu are acel ceva.....
Confesiunile parintelui ortodox, imixtiunea catolic-ortodox, si melanjul politic.......
Pe mine m-a dezamagit si nu stiu daca m-a dezamagit atat romanul cat autorul....
Pentru cei care au citit romanul astept si alte opinii....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
ramona
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: iarta-ma!.....ajuta-ma!   Joi Noi 20, 2008 2:40 am

nu am citit inca "iarta-ma!...ajuta-ma!", dar pentru ca recent am citit ceva de acelasi autor(care mi-a placut..cel putin pana acum) am ales sa raspund aici.."L'egoiste romantique": povestea incepe in anul 2000 cu Oscar Dufresne, un scriitor fictiv in varsta de 30 de ani, care sufera de maladii imaginare. Isi scrie jurnalul intim pe care il publica zilnic in presa pentru ca viata lui sa devina mai interesanta. Este egoist, las, cinic si obsedat sexual, pe scurt: un om ca toti oamenii.Limbajul este pe alocuri trivial, iar ideile pe care le transmite sunt de un realism ce te "loveste" pur si simplu..cartea invita de asemenea la introspectie..
Sus In jos
maud
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: Re: iarta-ma!.....ajuta-ma!   Joi Noi 20, 2008 4:01 am

si l'am citit ramo....si e ok....
"au secours pardon"...e...dar mai bine citeteste-l ...si poate e mai ok in limba lui...poate l-au tradus aiurea...habr nu am
Sus In jos
ramona
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: iarta-ma!.....ajuta-ma!   Sam Sept 05, 2009 6:35 am

https://www.dailymotion.com/video/x2i3ye_frederic-beigbeder_fun pentru ca cel mai bun argument il are intotdeauna autorul (imi cer scuze, dar nu am gasit interviul tradus)

si pentru ca va vorbesc despre Beigbeder, trebuie sa va spun si ca tocmai a lansat "Un roman français", ce tinde a fi o autobiografie; criticii spun insa ca autorul nu a indraznit sa-si poarte pana la final crucea veridicului..in privirile lor, istoria romanului este prea cuminte pentru a fi adevarata versiune. Stilul este acelasi: simplu, incitant, cuvinte si expresii atat de uzuale incat o lectura superficiala nu ti-ar descoperi dublul inteles al frazelor...Subiectul cheama la introspectie, una dulce-amara, uneori lucida, alteori nostalgica; de aceasta data Beigbeder se dezbraca insa fara exhibitionism , ci din contra..cu o anumita pudoare, aceea a sufletului.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: iarta-ma!.....ajuta-ma!   

Sus In jos

iarta-ma!.....ajuta-ma!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA CULTURALA :: Ce mai cititi?-
Mergi direct la: