IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
pBs
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 155
Varsta : 32
Localizare : Sibiu / Constanta
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/11/2008

MesajSubiect: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 12:57 am

Scriu acest subiect ca urmare a participarii la mai multe cursuri de Retorica, unde am constatat ca se creaza multe antipatii.
Am observat deasemenea ca multi studenti considera "criticile" ca pe niste atacuri personale.
Eu il iau ca pe un curs si consider ca acest critici care sunt adresate nu sunt facute cu rautate, cel putin sper asta.
Totusi multe persoane au impresia ca sunt criticate din rautate si din aceasta cauza se creaza antipatii intre studenti.

CREDETI CA RETORICA ESTE UN MOTIV DE DUSMANIE PENTRU STUDENTI?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 8:54 am

Nu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
lushfer
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 9:38 am

retorica un motiv de dusmanie?asta e tare.sincer cine considera ca asta este se insala amarnic.dupa cum stie toata lumea este un curs OPTIONAL si il alege doar cine vrea.tocmai ar trebui sa admire ca sunt criticati fiindca asa observa unde gresesc si ce trebuie sa imbunatateasca in vocabular,gestica,mimica si modul de a se exprima si de a convinge.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=56986
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 9:44 am

Asa este.
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 9:59 am

Ideea e ca am sesizat faptul ca in urma acestui curs s-a creat foarte multe antipatii. Teoretic nu e un motiv de dusmanie, insa practica ne omoara.
Deepret, ce raspuns scurt si la obiect... rabbit
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 10:00 am

*Deepred
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov/Sibiu
Reputatie : 38
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Noi 27, 2008 9:21 pm

N am nici cea mai mica idee despre ce vorbesti Smile
Recunosc ca nu sunt la curent cu ce se intampla prin anul nostru, dar nu pot sa zic ca am vazut pe cineva suparat in urma criticilor primite la cursul ala.Ai vazut tu cumva ? Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Vin Noi 28, 2008 5:28 am

Am vazut dar am si auzit discutii. Si nu ma refer la criticile mele, ci ale tuturor.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Vin Noi 28, 2008 6:59 am

oamenii doar se plictisesc..
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Vin Noi 28, 2008 9:16 am

Stii tu cum e... "se plictisesc" 1 data, de 2 ori si pe urma se creaza barfe si antipatii. Si nu vorbesc doar de mine [sau de tine], vorbesc de lume in general.
O concluzie ar fi faptul ca pe studenti ii intereseaza facultatea, iar imaginea lor conteaza - asta ar fi o concluzie optimista, insa din pacate nu e chiar asa.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 4:46 am

scuze ca sunt offtopic...dar , te rog, imi spui si mie dupa ce ratiuni ai incadrat subiectul la "controverse spirituale"?
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 8:45 am

Cred ca este o "controversa spirituala". Tu nu crezi asta? Iar daca nu as fi incadrat subiectul aici, atunci unde?
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 8:50 am

Prima data m-am gandit sa il bag la "Studentie", dar totusi parca ceva nu se potrivea. Pare mai mult subiect de "FIGHT CLUB" - Controverse spirituale.
Intrebarea ta are vreo legatura cu faptul ca tu esti moderatoarea Fight Clubului?
Daca tot vorbim de incadrare, multe subiecte nu isi gasesc locul, eu am considerat ca acest subiect se potriveste mai mult la controverse spirituale decat la studentie, pentru ca nu e vorba doar despre studentie, e vorba de niste controverse. Sunt convins ca intelegi ce vreau sa zic si deasemenea apreciez faptul ca ai postat [si sper ca vei posta in continuare, cat mai la subiect Smile]
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:03 am

nu ... m-am tot gandit ca imi scapa "spiritualitatea" subiectului... e unicul motiv pt care te-am intrebat.
Revenind la subiect...stii principiul actiunii si reactiunii a lui Newton? ..cam asa e si in cazul asta
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:07 am

Interesant mod de abordare. Smile Da, inca mai tin minte ceva fizica si te felicit pt raspuns... Dar totusi eu care sunt ala care da cu bata in balta, voi spune asa: cred ca persoanele care iau chestia asta ca pe o "lupta" au un nivel cam scazut... As spune eu mai multe, dar risc sa intru in polemici. [nu cu tine]
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:14 am

pai daca tot suntem la fight club... poti sa zici tot ce gandesti....si daca ai inceput o idee ...mergi cu ea pana la capat. Sub ce forma se manifesta "nivelul scazut" al acelor persoane? Ne-ai intrebat daca noi credem ca acest curs declanseaza conflicte..Noi am zis ca nu. Tu sustii in continuare ca da. Explica-ne de ce crezi tu asta...
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:20 am

Tocmai tu crezi ca nu declanseaza conflicte? Aminteste-ti putin "setea de sange".
Cred ca acest curs declanseaza conflicte pentru ca majoritatea persoanelor prezente de la curs iau orice critica ca pe un atac personal, de asta. Lumea vrea sa aiba o imagine buna, iar atunci cand ii critici automat le strici imaginea si o iau personal.
Totusi exista persoane care iau criticile ca pe un lucru bun si invata din greseli.
Deasemenea exista persoane care critica doar ca sa se afle in treaba. Sa fim realisti.
Eu am spus ce am avut de spus in legatura cu acest subiect si chiar ma bucur ca mi-am exprimat parerea, macar am curajul sa vorbesc.
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov/Sibiu
Reputatie : 38
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:29 am

pBs a scris:
Tocmai tu crezi ca nu declanseaza conflicte? Aminteste-ti putin "setea de sange".
"Setea de sange" (ce titlu apocaliptic =)) ) a fost generata de conflicte vechi, incheiate in cursul de retorica. Nu de conflicte generate in timpul cursului de retorica. Deci...fals. Next!

pBs a scris:

Eu am spus ce am avut de spus in legatura cu acest subiect si chiar ma bucur ca mi-am exprimat parerea, macar am curajul sa vorbesc.

Maestre...ma intreb cu disperare.... CE ai zis??? Ai deschis un subiect...ai o parere, pe care nu vrei sa o argumentezi, zici ca ai vazut nite chestii, dar nu vrei sa ni le zici... Zici ca tu cunosti niste lucruri...dar cu toate astea ne intrebi pe noi, contrazicandu ne cand iti raspundem, dar fara sa ne explici de ce ne contrazici. Numai mie mi se pare fantatic de absurd totul ? Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:30 am

Eu cred ca oamenii se plictisesc si isi cauta pretexte sa se agite..mai mult sau mai putin organizat. Pe mine nu ma deranjeaza conflictul... ma deranjeaza metodele... una e scrima si alta e wrestling. Multimea vrea show... vrea senzational. Acum isi gasesc pretext cursul de retorica...semestrul viitor isi gasesc pretexte in pozitionarea in banci la diferite cursuri...
Incerc sa subliniez ca nu cursul de retorica declanseaza conflicte... nevoia de conflicte e organica. Macar de ar fi in stare sa o satisfaca intr-un mod demn...
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:31 am

De acord. "scopul scuza mijloacele". Smile
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:33 am

eu nu sunt de aceiasi parere.... farmecul unor lucruri sta in "metoda" pe care o abordezi in rezolvare. Acolo e nuanta care face diferenta...
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:37 am

Eu ma refeream la "motivele" de scandal, incercam sa completez ce ai scris tu. Tu acum te referi la alta chestie...
Dar totusi pana la urma fotbalul se joaca pe goluri si nu pe ocazii, asa ca rezultatul e important. Bineinteles, ideal ar fi ca lumea sa perceapa aceste "nuante" [ceea ce e mai greu], insa poti ramane macar cu o satisfactie personala in caz ca lumea nu stie sa citeasca printre randuri.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:46 am

scop..cauza ..mijloace...chestii diferite. In plus, nu suntem la fotbal...chiar daca avem parte de tribune pline de spectatori:) Oricum... ma bucur cand sunt subiect de barfa... bounce ..si nici antipatiile nu ma deranjeaza. Dupa cum spuneam ...ma pastrez frumoasa, desteapta si bogata(spiritual)..(mai nou si modesta lol! )..si restul e doar decor... exterior..
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:49 am

haha... Interesant.
Nu stiu de ce vorbesti despre tine, acest subiect nu l-am deschis cu gandul la tine. Am vazut pareri, am vazut reactii si eram curios cum reactioneaza lumea cand ii intreb pe forum despre asta.
Deci sa nu crezi ca fac referire la tine.
Sa iti mai zic ceva, si eu sunt antipatic catorva persoane, tocmai din cauza ca uneori spun ce am de spus si asta nu prea place.
Eu deocamdata ma pastrez detasat si calm, cum sunt de obicei. Smile

Apropo de modestie, era o vorba: "modestia e o virtute", dar adaug eu aici "modestia e pt oameni modesti". Smile
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:54 am

nu era vorba despre mine? Shocked No Crying or Very sad
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   

Sus In jos

Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: