IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
pBs
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 155
Varsta : 32
Localizare : Sibiu / Constanta
Reputatie : 0
Data de inscriere : 13/11/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:55 am

Nu prea. Wink
Era vorba despre un curs care declanseaza controverse spirituale. Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 9:59 am

damn... atunci parasesc subiectul...pentru ca, asa cum am mai zis, nu depistez"spiritualul" scratch
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 10:01 am

Cam tarziu pentru asta, a trecut vreo jumatate de ora de cand nu depistai acest "spiritual" si tot ai ramas la acest subiect. [si da, simt o usoara ironie in exprimarea ta]
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 10:05 am

ti se pare... bounce
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 10:09 am

Poate ca mi se pare, dar totusi nu ai parasit subiectul...

Twisted Evil

[cred ca deja am deviat CAM MULT de la subiect, deja am dat-o in chat]
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 10:09 am

si uite asa a devenit "popular "si subiectul asta...
Sus In jos
pBs
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Sam Noi 29, 2008 10:11 am

Vezi? Scopul scuza mijloacele, dupa cum spuneam... cyclops
Sus In jos
bodorinstefan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 27/10/2009

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Oct 29, 2009 2:52 am

Din punctul meu de vedere Retorica ( materia de baza spre o cariera de avocat si nu numai ) este unul dintre cele mai frumoase cursuri EVER.
Cei care considera retorica un motiv de dusmanie pot sa isi retraga dosarul de la Drept pentru ca nu vor avea succes ca si practicanti ai lui.

Multi la retorica privesc lucrurile din alt punct de vedere decat cel al oratorului si apar aceste critici care unii le iau prea personal. Lucru TOTAL gresit. Ce ar fi daca intr-un proces 2 avocati ( colegi de barou ) ar lua personal spusele celuilalt ? S-ar parui in timpul procesului sau subtil si-ar arunca reprosuri , in loc sa isi apere partile? NU!

Un practicant bun al Oratoriei ar trebui sa stie sa isi impuna printr-un mod sau altul punctul de vedere chiar daca nu are dreptate.

Astept sa imi comentati si mie spusele Wink

Cu stima si respect
Bodorin S. Stefan
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bodorin.hi5.com
rarespopa
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 25
Data de inscriere : 12/11/2008

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Joi Oct 29, 2009 10:59 am

Fara a-i minimiza rolul retorica este un mijloc nu un scop in sine. Din acest motiv nu putem discuta despre un practicant al oratoriei ci in cazul nostru al uneia din meseriile juridice in speta avocatura. Oratoria practicata ca scop in sine se numeste televiziune si nici aia nu are ca scop unic "vorbitul" in fata unui public ci transmiterea de informatii, etc.

Topicul asta a fost expresia unei rivalitati grefata pe cursul de retorica ce s-a consumat anul trecut. Sigur anul asta subiectul poate renaste ... desi asa cum am mai zis mai utila ar fi dezbaterea.
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 21
Varsta : 28
Localizare : Sibiu
Reputatie : 8
Data de inscriere : 02/12/2009

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Mier Dec 02, 2009 2:50 pm

Pot observa cat de mult sa intins discutia pe tema dusmaniei inexistente de la retorica ! Mda ..... Raspunsul este Categoric NU .... Deci de ce naiba insistati sa scrieti oameni buni ? !
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   Mier Dec 02, 2009 11:36 pm

Subiect: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie? Joi Nov 27, 2008 1:57 pm
Subiectul a fost deschis acum un an. Evident ..e vorba de cursul de retorica de anul trecut. Cei care sunt anul 1 acum.. nu stiu despre ce e vorba.
Mai sunt atatea subiecte de actualitate pe forum...si posibilitatea de a deschide altele. .. Very Happy..de ce nu profitati?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?   

Sus In jos

Este cursul de RETORICA un motiv de dusmanie?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: