IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Credem in Dumnezeu?

In jos 
AutorMesaj
Cristina
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 39
Localizare : sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: credinta   Lun Feb 18, 2008 12:46 am

eu personal cred in Dumnezeu ,dar nu cred in biserica nu cred ca este Casa Domnului, si in nici un caz nu cred ca, preotii sunt persoane care au Sfantul Duh... ... nu intr-obiserica il gasesti pe El; daca intradevar crezi, El este in inima ta oriunde ai fii si este intotdeauna cu tine, iar preotii sunt oameni ca si noi , nu sunt cu nimica mai sfinti decat mine sau decat altul... au o slujba la fel ca macelarul sau laptarul etc ;au familie ,au copii ,au pacate, la fel ca oricare altu.lCredinta nu este, sau nu ar trebui sa fie ceva la moda ...azi da ,maine nu......
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
ankutza
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 30
Reputatie : 1
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Lun Feb 18, 2008 1:14 am

fiecare trebuie sa credem in ceva altfel nu am avea puntru ce lupta cu obtacolele vietii....si de ce sa nu credem ca exista o forta mult mai puternica decat noi care ne ghideaza, o forta care sa poarte numele de Dumnezeu.....o profesoara din liceu zicea ca nu ai nimic de pierdut daca crezi, insa daca nu crezi vei pierde totul ...nu stiu oare sa fie adevarat?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mar Feb 19, 2008 2:59 am

O forta care ne ghideaza? Procesul decizional nu e un act personal? Cand ne darama responsabilitatile refuzam sa fim stapanii propriei noastre vieti din imposibilitatea de a ne asuma rezultatele actiunilor noastre..si ce aceea avem nevoie de o forta externa noua pe post de refugiu?
Ce pierd? religia imi impune o serie de limite...oare nu pierd ceea ce este dincolo de limite?
Sus In jos
mini
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 13

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mar Feb 19, 2008 4:24 am

cred ca omul are nevoia asta de a crede ca nu e singur..ca cineva are grija de el, ca exista fiinta aia superioara care ii indruma pasii... care il pedepseste sau il rasplateste pt ceea ce face. cred si eu in fiinta superioara ca altfel nu cred ca se poate, dar categoric nu cred in fabulatiile (poate e prea mult spus, si nu vreau sa ofensez ) scrise acum 2000 de ani
Sus In jos
Heineken boy
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mar Feb 19, 2008 6:35 am

Eu va recomand filmul ZEITGEIST. Acest film POATE sau POATE NU, va v-a schimba perceptia despre Divinitate si despre lumea in care traim. Filmul il puteti gasi pe Google si il puteti viziona pe site. Mie chiar mi-a schimbat parerea despre ceea ce inseamna viata. RECOMAND TUTUROR sa-l vizioneze. Si daca d-l Gutan citeste acest post sa purceada la vizionarea urgenta a acestui film.

Zeitgeist, produs de Peter Joseph, a fost creat ca o exprimare filmica nonprofit pentru a inspira pe oameni sa priveasca lumea dintr-o alta perspectiva mai critica si pentru a intelege ca deseori lucrurile sunt diferite de cum par pentru cea mai mare parte a populatiei.
Speranta mea este ca oamenii nu vor lua ce este spus in acest film ca fiind adevarul, ci il vor afla singuri, pentru ca adevarul nu este spus, este realizat.

--

Raspanditi acest documentar in toate colturile tarii! Oamenii trebuie neaparat sa intre in contact cu aceste informatii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mar Feb 19, 2008 6:39 am

Am rezerve ca un film poate sa-mi schimbe conceptia
Sus In jos
Heineken boy
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 2

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mar Feb 19, 2008 6:45 am

Fiecare crede ce vrea. Smile

Ultima editare efectuata de catre Heineken boy in Mar Feb 19, 2008 7:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
ankutza
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 47
Reputatie : 1

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mier Feb 20, 2008 9:21 am

sigur ca e mai usor sa nu ne supunem unor reguli spirtuale, unor limite impuse de traditii care par a fi fara sens, dar oare nu facem lucru asta doar pentru ca suntem la varsta la care ne credem nemuritori, capabili de orice si bineinteles preferam sa facem doar ceeea ce creaza placere?...si mai e ceva nu e la moda!!!daca incerci sa susti religia te trezesti cu o gramada de argumente stiintifice care sustin aparitia omului prin evolutia din maimuta.......si totusi daca stiinta si religia explica acelasi lucru in doua feluri diferite, daca cele doua se leaga si noi nu observam lucru asta.....
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mier Feb 20, 2008 11:28 am

eu una zis sa lasam putin la o parte adevarurile demonstrate de zeitgeist si sa ne oprim strict asupra primei parti, cea referitoare la religie...
Peter Joseph a incercat sa explice crestinismul prin referire la celelalte religii sau sa-i nege autenticitatea prin referire la conceptiile antice despre divinitate si prin stiinta - astrologie... intr-adevar documentarul este bine realizat insa asta nu-i ofera si veridicitate...
inainte sa privesti lumea dintr-o perspectiva mai critica, te-ai intrebat draga Heineken boy daca toate datele prezentate acolo reale?
inainte sa iei o decizie cu privire la existenta demiurgica ai cercetat singur sursele din care a fost inspirat acest documentar? ti-ai pus macar o clipa vreo intrebare in ceea ce consta perspectiva interpretarii acestora?
intr-adevar crestinismul contine foarte multe elemente existente in conceptiile religioase ale egiptului, romei sau greciei antice, insa tocmai faptul ca se regasesc si in acestea asa cum ii neaga veridicitatea poate sa i-o consolideze...
eu insami am indoilei cu privire la fiecare mod pe care lumea il percepe pe Dumnezeu - ma refer aici la felul in care il redau iudaismul, hinduismul, budismul sau chiar crestinismul - insa ar putea indoiala asupra formei sa nege fondul? ar putea sa nege ele existenta punctului "cel dintai si singur"?
nu stiu daca acea forta divina, care imi ghideaza pasii si ma face sa trec mai usor peste greutati este in totalitate cea pe care o fac cunoscuta preotii in biserici sau despre care imi povesteau bunicii si parintii inca de mica, despre care a invatat la scoala, insa cu siguranta este cea care a creat lumea... care va exista pana la sfarsitul ei indiferent de aspectul sub care se va revela umanitatii si de acum inainte.

iar ca o concluzie asupra documentarului zeitgeist, m-a lasat rece... nu mi-a prezentat nimic absolut nou...nu mi-a dat de gandit prea mult, ci doar a completat informatii pe care le aveam deja
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Mier Feb 20, 2008 11:56 pm

Deci mi-ati facut varza in cap, unde zice in dogmatica crestina ca destinul omului nu e in mainiile sale? affraid Dumnezeul biblic inspira doar pe cei alesi de el sa faca anumite lucruri nu pe toata omenirea, deci stati calmi cu toti ca si daca exista un Dumnezeu in sensul pur biblic al cuvantului acesta nu ne inspira sa facem ceea ce vrea el; in orice caz e bine sa crezi in ceva superior si in judecata de apoi... te face sa te gandesti un pic mai profund asupra vietii si nu te lasa sa devi superficial in ideea ca oricum daca mor s-a dus totul asa ca mai bine le incerc pe toate acum (gandire ce duce la consecinte adeseori tragice), eu zic ca mai bine cu frica si dragoste de dumnezeu decat fara ea, in plus eu refuz sa cred ca am evoluat din primate, cine crede asta e liber sa se suie inapoi in copac si imi place ideea de nemurire a sufletului si asemanarea noastra spiritauala cu divinitatea, in idee un pic din divin inca se afla in noi, cum s-ar zice "dupa chipul si asemanarea creatorului" indiferent cine este acela si sincer nu putem atribuii evolutiei existenta omului, dat fiind faptul ca este atat de desavarsit si un motiv in plus este faptul ca daca noi am fi evoluat inseamna ca ar mai fi trebuit sa existe forme de viata cel putin asemanatoare noua, dar acestea nu exista si este o realitate faptul ca exista o mare ruptura intre animale si om nu poate fi trasa nici o paralelea (doar aceea ca si omul trebuie sa traiasca si de aici teoriile alea aiurite cum ca omul este de fapt un animal social si alte cele)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Joi Feb 21, 2008 12:12 am

Unele idei desprinse dintr-un context..si puse in altul..isi pierd sensul. Incercam sa intelegem asta?..va rog.
Si daca nu intelegem..lasam asa..si ne limitam..
Serios acum ..ai facut asa o varza in filosofie, sociologie, biologie, religie. Daca Aristotel e un aiurit..te invit sa emiti tu teorii..sa vedem ce poti. Very Happy
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Joi Feb 21, 2008 12:27 am

Pai am vazut ca asta e moda pe aici, asa ca doar m-am conformat si oricum Aristotel s-a nascut inaintea erei lui cu vreo 3000 de ani, deci putem fi fericti ca invataturiile lui ne sunt disponibile tongue
Si inca ceva? cum sa incerci sa vb despre religie daca o scoti din orice context ?? Question
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Joi Feb 21, 2008 12:51 am

Serios..stiu ca Dumnezeu e in toate(m-am nimerit pe la ora de religie in care am fost invatati chestia asta)...dar daca imi explici legatura dintre El si omul ca animal social..dar argumentare inteligibila..dau o bere. Very Happy
Chiar nu vrea sa fiu rea..si ma bucur ca exprimati pareri personale...dar eu am prostul obicei sa caut sa inteleg ce zic oamenii ..si cand nu se leaga informatiile din argument...ma consum toata ziua sa inteleg legatura. Sa nu intelegeti gresit..sunt convinsa ca toti avem un numar egal de neuroni..de cea mai buna calitate chiar..dar cum stam cu sinapsele?
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   Lun Sept 22, 2008 7:33 am

deepred
Subiect: Credem in Dumnezeu? Lun Feb 18, 2008 11:20 am

Credeti in Dumnezeu in sensul biblic? Pana la ce punct se intinde credinta voastra?
Daca nu credeti.. care sunt motivele voastre? Nu mai este la moda? Dumnezeu e in antiteza cu societatea moderna in care traim??

Cristina

eu personal cred in Dumnezeu ,dar nu cred in biserica nu cred ca este Casa Domnului, si in nici un caz nu cred ca, preotii sunt persoane care au Sfantul Duh... ... nu intr-obiserica il gasesti pe El; daca intradevar crezi, El este in inima ta oriunde ai fii si este intotdeauna cu tine, iar preotii sunt oameni ca si noi , nu sunt cu nimica mai sfinti decat mine sau decat altul... au o slujba la fel ca macelarul sau laptarul etc ;au familie ,au copii ,au pacate, la fel ca oricare altu.lCredinta nu este, sau nu ar trebui sa fie ceva la moda ...azi da ,maine nu......

ankutza

fiecare trebuie sa credem in ceva altfel nu am avea puntru ce lupta cu obtacolele vietii....si de ce sa nu credem ca exista o forta mult mai puternica decat noi care ne ghideaza, o forta care sa poarte numele de Dumnezeu.....o profesoara din liceu zicea ca nu ai nimic de pierdut daca crezi, insa daca nu crezi vei pierde totul ...nu stiu oare sa fie adevarat?

deepred

O forta care ne ghideaza? Procesul decizional nu e un act personal? Cand ne darama responsabilitatile refuzam sa fim stapanii propriei noastre vieti din imposibilitatea de a ne asuma rezultatele actiunilor noastre..si ce aceea avem nevoie de o forta externa noua pe post de refugiu?
Ce pierd? religia imi impune o serie de limite...oare nu pierd ceea ce este dincolo de limite?

mini

cred ca omul are nevoia asta de a crede ca nu e singur..ca cineva are grija de el, ca exista fiinta aia superioara care ii indruma pasii... care il pedepseste sau il rasplateste pt ceea ce face. cred si eu in fiinta superioara ca altfel nu cred ca se poate, dar categoric nu cred in fabulatiile (poate e prea mult spus, si nu vreau sa ofensez ) scrise acum 2000 de ani

Heineken boy

Eu va recomand filmul ZEITGEIST. Acest film POATE sau POATE NU, va v-a schimba perceptia despre Divinitate si despre lumea in care traim. Filmul il puteti gasi pe Google si il puteti viziona pe site. Mie chiar mi-a schimbat parerea despre ceea ce inseamna viata. RECOMAND TUTUROR sa-l vizioneze. Si daca d-l Gutan citeste acest post sa purceada la vizionarea urgenta a acestui film.

Zeitgeist, produs de Peter Joseph, a fost creat ca o exprimare filmica nonprofit pentru a inspira pe oameni sa priveasca lumea dintr-o alta perspectiva mai critica si pentru a intelege ca deseori lucrurile sunt diferite de cum par pentru cea mai mare parte a populatiei.
Speranta mea este ca oamenii nu vor lua ce este spus in acest film ca fiind adevarul, ci il vor afla singuri, pentru ca adevarul nu este spus, este realizat.

--

Raspanditi acest documentar in toate colturile tarii! Oamenii trebuie neaparat sa intre in contact cu aceste informatii.

deepred

Am rezerve ca un film poate sa-mi schimbe conceptia

Heineken boy

Fiecare crede ce vrea.

Ultima editare efectuata de catre Heineken boy in Mier Feb 20, 2008 8:00 am, editata de 1 ori

magittaria

eu una zis sa lasam putin la o parte adevarurile demonstrate de zeitgeist si sa ne oprim strict asupra primei parti, cea referitoare la religie...
Peter Joseph a incercat sa explice crestinismul prin referire la celelalte religii sau sa-i nege autenticitatea prin referire la conceptiile antice despre divinitate si prin stiinta - astrologie... intr-adevar documentarul este bine realizat insa asta nu-i ofera si veridicitate...
inainte sa privesti lumea dintr-o perspectiva mai critica, te-ai intrebat draga Heineken boy daca toate datele prezentate acolo reale?
inainte sa iei o decizie cu privire la existenta demiurgica ai cercetat singur sursele din care a fost inspirat acest documentar? ti-ai pus macar o clipa vreo intrebare in ceea ce consta perspectiva interpretarii acestora?
intr-adevar crestinismul contine foarte multe elemente existente in conceptiile religioase ale egiptului, romei sau greciei antice, insa tocmai faptul ca se regasesc si in acestea asa cum ii neaga veridicitatea poate sa i-o consolideze...
eu insami am indoilei cu privire la fiecare mod pe care lumea il percepe pe Dumnezeu - ma refer aici la felul in care il redau iudaismul, hinduismul, budismul sau chiar crestinismul - insa ar putea indoiala asupra formei sa nege fondul? ar putea sa nege ele existenta punctului "cel dintai si singur"?
nu stiu daca acea forta divina, care imi ghideaza pasii si ma face sa trec mai usor peste greutati este in totalitate cea pe care o fac cunoscuta preotii in biserici sau despre care imi povesteau bunicii si parintii inca de mica, despre care a invatat la scoala, insa cu siguranta este cea care a creat lumea... care va exista pana la sfarsitul ei indiferent de aspectul sub care se va revela umanitatii si de acum inainte.

iar ca o concluzie asupra documentarului zeitgeist, m-a lasat rece... nu mi-a prezentat nimic absolut nou...nu mi-a dat de gandit prea mult, ci doar a completat informatii pe care le aveam deja

Razvan

Deci mi-ati facut varza in cap, unde zice in dogmatica crestina ca destinul omului nu e in mainiile sale? Dumnezeul biblic inspira doar pe cei alesi de el sa faca anumite lucruri nu pe toata omenirea, deci stati calmi cu toti ca si daca exista un Dumnezeu in sensul pur biblic al cuvantului acesta nu ne inspira sa facem ceea ce vrea el; in orice caz e bine sa crezi in ceva superior si in judecata de apoi... te face sa te gandesti un pic mai profund asupra vietii si nu te lasa sa devi superficial in ideea ca oricum daca mor s-a dus totul asa ca mai bine le incerc pe toate acum (gandire ce duce la consecinte adeseori tragice), eu zic ca mai bine cu frica si dragoste de dumnezeu decat fara ea, in plus eu refuz sa cred ca am evoluat din primate, cine crede asta e liber sa se suie inapoi in copac si imi place ideea de nemurire a sufletului si asemanarea noastra spiritauala cu divinitatea, in idee un pic din divin inca se afla in noi, cum s-ar zice "dupa chipul si asemanarea creatorului" indiferent cine este acela si sincer nu putem atribuii evolutiei existenta omului, dat fiind faptul ca este atat de desavarsit si un motiv in plus este faptul ca daca noi am fi evoluat inseamna ca ar mai fi trebuit sa existe forme de viata cel putin asemanatoare noua, dar acestea nu exista si este o realitate faptul ca exista o mare ruptura intre animale si om nu poate fi trasa nici o paralelea (doar aceea ca si omul trebuie sa traiasca si de aici teoriile alea aiurite cum ca omul este de fapt un animal social si alte cele)

deepred

Unele idei desprinse dintr-un context..si puse in altul..isi pierd sensul. Incercam sa intelegem asta?..va rog.
Si daca nu intelegem..lasam asa..si ne limitam..
Serios acum ..ai facut asa o varza in filosofie, sociologie, biologie, religie. Daca Aristotel e un aiurit..te invit sa emiti tu teorii..sa vedem ce poti.

Razvan

Pai am vazut ca asta e moda pe aici, asa ca doar m-am conformat si oricum Aristotel s-a nascut inaintea erei lui cu vreo 3000 de ani, deci putem fi fericti ca invataturiile lui ne sunt disponibile
Si inca ceva? cum sa incerci sa vb despre religie daca o scoti din orice context ??

deepred

Serios..stiu ca Dumnezeu e in toate(m-am nimerit pe la ora de religie in care am fost invatati chestia asta)...dar daca imi explici legatura dintre El si omul ca animal social..dar argumentare inteligibila..dau o bere.
Chiar nu vrea sa fiu rea..si ma bucur ca exprimati pareri personale...dar eu am prostul obicei sa caut sa inteleg ce zic oamenii ..si cand nu se leaga informatiile din argument...ma consum toata ziua sa inteleg legatura. Sa nu intelegeti gresit..sunt convinsa ca toti avem un numar egal de neuroni..de cea mai buna calitate chiar..dar cum stam cu sinapsele?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Credem in Dumnezeu?   

Sus In jos

Credem in Dumnezeu?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: