IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Cărțile lui Benjamin

In jos 
AutorMesaj
benjamin
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 45
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/07/2009

MesajSubiect: Cărțile lui Benjamin   Mier Aug 26, 2009 9:03 am

De la luminos la sumbru:

Last Unicorn, Peter Beagle
Desenul animat realizat după carte, concepție a autorului, este superb și chiar superior cărții, deoarece s-a născut în urma unui proces de decantare și esențializare. Melodia originală (a trupei America) se găsește aici.
O ediție în romanește a apărut mai recent în traducerea lui Mircea Ivănescu, la Polirom, sub titlul Ultima licornă, dar s-a epuizat repede. Am căutat-o în mai multe rânduri pentru cadouri - am zis ca iau vreo 2-3 - dar nu am găsit-o niciodată. Cartea poate fi citită la orice vârstă și e plină de sensuri și simboluri.

Micul Prinț, Antoine de Saint-Exupéry
E singura dintre cărțile mele preferate pe care nu am citit-o în variantă originală și îmi doresc să îmi găsesc cândva timp să o fac.

The Picture of Dorian Gray, Oscar Wilde
Cinică, intraductibilă.
(Nu că nu a fost tradusă, dar pierde mult.)

Animal Farm, George Orwell
De aici e Benjamin, măgarul care a văzut prea multe ca să-l mai miște revoluția.
De aici e celebra frază "Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decât altele."
Atenție, nu se termină ca filmul!
Carte de citit pentru băgat mințile în cap.

1984, George Orwell
Dacă o citește cineva și rămâne la fel, să-mi scrie...
NU recomand filmul.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Cărțile lui Benjamin
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA CULTURALA :: Ce mai cititi?-
Mergi direct la: