IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

"Eseu despre orbire" Jose Saramago

In jos 
AutorMesaj
Nemesis
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 54
Reputatie : 1
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: "Eseu despre orbire" Jose Saramago   Mar Sept 22, 2009 6:10 am

Povestea...? este simpla...o epidemie de orbire impanzeste gradat intreaga societate cu exceptia sotiei mediului oftalmolog. Romanul urmareste decadenta sociala si personala prin care oamenii trec, incapabili de a se organiza in domeniile cele mai de baza ale vietii...igiena, alocarea hranei, ingroparea mortilor...ajungandu-se la o societate animalica, in care sentimentele umane sunt inlocuite de instincte primare ...in care chiar si sfintii de pe peretiii Bisericii sunt legati la ochi...in care personajele isi pierd numele...in care sclipirea din ochii lor nu mai are vreo importanta...pierzandu-si orice urma de identitate...

Intelesul...? Cat se poate de profund...la ce bun un medic oftalmolog daca el insusi este orb...? Ce este omul fara organizare...? Ce este el condus de instincte...?Ce inseamna o singura pereche de ochi sanatosi, daca este una singura....?Unde duce o societate bolnava...? Unde duce orbirea...(spirituala)...?

Concluzia ...? Este una singura si exprimata de un personaj caruia tocmai ii revenise vederea "Cred ca n-am orbit, cred ca suntem orbi, orbi care vad, orbi care vazand, nu vad"

Un roman care in fata prezentarii detaliate a trairilor psihologice ale personajelor trezeste de la dezgust la mila, de la repulsie la disperare... si cel mai important te trezeste de la orbire, de la ignoranta la luciditate (asta daca nu v-ati decis deja ca luciditatea este un defect:D)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

"Eseu despre orbire" Jose Saramago
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA CULTURALA :: Ce mai cititi?-
Mergi direct la: