IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Confesio dividi non debet

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 5:56 am

Ma „chiorasc” Shocked pe forum de cateva zile si ma simt bombardat de niste ganduri...imprastiate, atat de imprastiate incat sper sa le pot ordona prin forum in scopul de a...trageti voi concluzia... . Atrag de pe acum atentia ca sunt cu adevarat imprastiate si ca sunt constient ca <<intregul>> poate duce la blamari la adresa mea, dar asta daca se interpreteaza gresit.
Constat ca pe acest forum s-au format modele de gandire ce tind spre o natura comuna, dand nastere unui resort care se tot intinde in momente inoportune. Acest resort a dus la nasterea unor tipuri de interpretare ce par sa contureze un specific acestui forum, iar aceasta caracterisitica e una care indeparteza potentiali membri activi. Interpretarea e necesara, utila si isi face aparitia in prezenta inteligentei, insa , poate din pacate, tot cea din urma este cea care determina „imaginea” de prezentare (tipul si calitatea interpretarii)...si prin urmare, raportat la concretul forumului, consider ca ar fi bine sa incercam sa devenim cu adevarat inteligenti si sa adoptam o atitudine pozitiva prin cautarea unui dialog constructiv sau , cu alte cuvinte, o interpretare toleranta si de calitate.
In alta ordine de idei, forumul a capatat o suficienta vechime in timp si continut pentru a beneficia de o analiza proprie si de o selectie naturala..si deci nu e nevoie de interventii individuale care sa se confunde cu asteptarile proprii sau cu imaginea de sine cautata ori pretinsa.
Sub o alta forma, nu pot sa nu va impartasesc gandul ce se alcatuieste din intrebarea : De ce in ultimele zile s-au conectat atat de multi utilizatori si cum de si-au gasit timpul necesar de a raspunde si de a urmari „evolutia” forumului prin niste interventii fara substanta si urmate de replici „pe masura”?

Desi acum dau o ruptura in text... va marturisesc ca astept acel moment in care o sa dezbatem in adevaratul sens al notiunii...si nu doar sa ne cautam cu replici „slefuite” si distantate in timp. In directia acestei mentiuni, propun sa fixam o zi/ o ora anume pe saptamana in care doritorii de dezbatere sa-si etaleze setea/ <<capacitatea>> - „live” ( de ex, miercuri de la ora 20 sa fie ora de dezbatere a saptamanii...; asta nu insemna ca nu se pot da rsp'uri si la interval de cateva zile...in fine, cred ca ati prins ideea...)

sa revenim...
De ce scriem pe forum? De ce raspundem in modul in care o facem? De ce impunem un tipar celorlalti? Ce asteptari avem de la forum? ...sunt intrebari care au rsp’uri proprii pt. fiecare dintre noi...si de aceea nu trebuie sa impunem sau sa dezvoltam un filtru al forumului ori profilarea unui anumit nivel „academic” ( asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam sau sa ne indreptam spre <<ridicol>>( deci daca se va obosi careva sa scrie o replica in directia asta ...se va obosi degeaba, dar am s-o accept pentru ca fiecare scrie ce vrea, nu? Rsp’ul e : da) ).
Se pare ca acum o sa urmeze o noua perioada de „silenzio stampa”.
Nu zic ca trebuie sa ne dedicam un oarecare timp forumului. Deja putem observa destul timp cheltuit aiurea si e limpede ca va mai fi risipit pe/prin froum. Dar, nu ar fi mai bine sa cutam sa-i dam o valoare? ( daca tot intram pe forum). Observ ca timpul se naste uimitor cand trebuie sa raspundem la <<aspecte>> care nu ne convin sau care ne pot afecta interesul''. Paradoxal e ca uneori le cautam pentru ca se pot dovedi utile in incercarea croirii unei anumite imagini... . E clar, ne place critica, sa atragem atentia celor care nu se ridica la stacheta fixata de noi ( cu toate ca noi nu ne-o asumam) si „adoram” <<conflictele>>. Asteptam cu nerbdare un nou „cap” ridicat pt. a putea juca „pacanele”...
Propun sa avem in vedere liantul dintre trecutul si prezentul forumului si sa actionam rational pentru viitor.

Nu acuz, nu arat cu degetul....chiar ma pun pe mine in fata si recunosc ca nu am facut nimic constructiv pentru acest forum. De multe ori am tinut cont de pers. caruia ii dadeam sau nu replica...si deci nu am fost sincer de fiecare data. Mi-am facut timp (brusc) sa intru pe forum in ultimele zile ca sa urmaresc firul noii telenovele „bodorinstefan si forumistii” si nimic altceva. Am pierdut cateva minute bune cu fiecare logare... Acum ma gandesc....ar mai fi fost pierdute daca macar la o conectare as fi raspuns la un topic ( scurt, simplu...si sincer) sau daca as fi deschis un nou topic? Ideea e ca am din ce in ce mai putin timp liber si cu toate astea gasesc timp sa intru pe forum atunci cand are loc o „ciocnire” sau doar atunci cand se profileaza un „fum” care s-ar putea transforma in „foc”...si firul poate continua, dar nu are rost...mai ales ca am ales sa scriu acest text doar pentru ca s-a luat curentul si bateria mi-a permis acest lucru’’ – o tentativa de face ceva constructiv pentru o schimbare...
Intrebarea este de fapt: Cine suntem noi si cat ne putem permite?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 6:45 am

Hm, mi se pare corecta problema ridicata de Razy. Si eu constat de mult timp ca pe forum s-au impus niste varfuri inteligente care dau tonul, impun ritmul si si-au asumat rolul de a fixa, implicit, standarde ale dialogului. Din nefericire, se discuta prea mult despre metodologie..si acest topic nu este altceva decat o eterna intorcere la metodologie. Discutam mai mult despre cum ar trebui sa discutam si, mai ales, despre ceea ce nu ar trebui sa discutam. Atata metodologie exaspereaza si oboseste...Nu mai exista naturalete, spontaneitate...Oamenii inteligenti au tendinte spre excese dogmatice...am constat-o in mod absolut firesc la Rares. Rezulta, in final, un fel de societate secreta unde sunt acceptati doar cei initiati, in urma trecerii unor probe de foc impuse de maestri. Eu intram cu ani in urma pe acest forum deoarece ma relaxa...Ma incanta candoarea, prospetimea, naivitatea, energia opiniilor bobocilor...Glumele unora mai chitibusari...Acum, daca ma hotarasc sa citesc ceva pe forum ori sa scriu ceva, am grija sa fiu bine odihnit, bebelusii sa fie adormiti, cafeaua la indemana, concentrarea maxima, dictionarul de neologisme sub cana de cafea si morga necesara pentru a nu mi se simti cumva nevoia de lipsa de seriozitate. Problema reala a acestui forum la ora actuala este ca stacheta IQ-ului este prea inalta, conferita de un grup minim de fosti si actuali studenti foarte inteligenti care n-au nici un interes sa acopere prapastia uriasa ce-i desparte, ca inteligenta, cultura si varsta, de marea masa inculta, nu neaparat mai putin inteligenta dar mult mai relaxata si dispusa la joc. Mi-e dor de un forum al jocului si bunei dispozitii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 7:04 am

Eu chiar i-as ruga pe acei, destul de multi, care doar intra sa citeasca ce au scris altii, sa renunte pentru o clipa la anonimatul lor si la retinere si sa-si spuna clar opinia: este acest forum prea elitist? Nu scriu aici deoarece sunt complexati de inteligenta altora? E prea inalta stacheta?
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 7:17 am

E dreptul dumneavoastra sa va alegeti membrii..publicul si actorii.
In aceste conditii nu imi ramane decat sa-mi cer scuze pentru ca sunt asa cum sunt ( inteligenta e drama vietii mele..si nu e prima oara cand mi se reproseaza ..deci nu pot spune ca sunt afectata ci doar amuzata)si sa afirm totusi faptul ca majoritatea ma cunoasteti si in viata reala ..si nu cred ca se pune problema lipsei spontaneitatii si naturaletii in ce ma priveste. Sau..poate se pune... in definitiv nici nu mai conteaza. Smile
Si, in caz ca nu se observa, am 24 de ani. Deci varsta ca criteriu de justificare a diferentelor dintre noi(mai exact..dintre mine si ceilalti) ..mi se pare un pretext. Smile
Exclusiv o parere personala( ca tot ce am exprimat pana acum ) : consider ca ar fi mai potrivit sa ne spuneti direct in privat celor vizati sa ne retragem ..nu sa fim judecati in piata publica.Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 7:24 am

Cred ca mi s-a inteles gresit demersul...Nu cer nimanui sa se retraga. Sugeram ca poate adevaratul dialog nu este intre cei foarte inteligenti si culti...adevarata arta a dialogului se regaseste in comunicarea intre cei inteligenti, culti si maturi cu cei mai mult sau mai putin la fel de inteligenti dar mai ignoranti si mai lipsiti de seriozitate.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 7:37 am

Rares..sa ne fie clar...si tu esti naspa... sa nu crezi ca sunt singura in asta:))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Noi 01, 2009 8:04 am

Da, acum realizez ce vreau de fapt. Vreau sa ma joc pe acest forum bounce , dar nu singur Sleep Vreau sa am cu cine sa-mi impart lopatelele din galetusa jocolor . Si am inteles ca pentru asta trebuie facut ceva concret + sa nu stam prea mult in "bucatarie" pentru ca asa ratam jocul. Very Happy Jocul e mai placut cand e simplu Basketball
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 25
Data de inscriere : 12/11/2008

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Mier Noi 04, 2009 5:04 am

Domnule profesor tin in primul rand sa va multumesc pentru complimente. Consider ca in orice circumstante a fi plasat in categoria oamenilor inteligenti este o onoare pe care sigur ca nu o merit pentru ca imi stiu defectele. Unele dintre ele le-ati constatat foarte bine desi consider ca ati exagerat. Totusi nu cred ca pot fi asociat cu ideea de "excese dogmatice" si "lipsa de naturalete". Dincolo de asta insa este pertinenta observatia dumneavoastra ca am un discurs de o anumita factura insa imi este imposibil sa renunt la el pentru ca ar insemna sa dau dovada de falsitate. Acesta este modul meu natural de manifestare si orice incercare de a parasi terenul asta ar fi pura prefacatorie.

In acelasi timp insa nu pot fi acuzat de faptul ca sunt preocupat de "metodologie" pentru ca asa cum o demonstreaza posturile mele anterioare am interventi preponderent pe fondul problemelor si mai putin pe forma lor. De aici insa la a taxa o atitudine jignitoare asa cum a fost cazul lui "bodorinstefan" este totusi o distanta. Acela nu a fost un recurs la metodologie ci o riposta la injurii care indiferent de standardele impuse nu-si au locul. Nu am incercat niciodata sa impun standarde ci doar mi-am exprimat opinii in mod exclusiv din punctul meu de vedere. Nu imi incep toate mesajele cu introducerea "in opinia mea" deoarece ar fi o steriotipie enervanta. Dealtfel asa cum s-a observat din ultimile posturi am incercat sa indrept discutia pe fond incurajand lucrul asta si raspunzand chiar eu desi tema era mai veche.

Din punctul meu de vedere nu am decat doua optiuni de a continua sa scriu sau de a ma retrage. Consider ca atata timp cat voi fi tolerat prima varianta este cea mai buna pentru ca mie realmente imi place sa particip la dezbaterile de pe forum si nu am obiceiul sa-mi iau "jucariile" si sa plec atunci cand sunt criticat. Regret ca sunt asa si nu altfel dar pana la urma astea sunt dezavantajele sau avantajele diversitatii.
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Mier Noi 04, 2009 6:04 am

Chestiile cu gandirea dogmatica si lipsa de naturalete n-au fost acuze ci pure constatari ale unui proces mental firesc ce marcheaza oamenii de o anumita factura intelectuala. Oamenii inteligenti gandesc dogmatic pentru ca au marea sansa de a-si putea ordona foarte bine gandurile si de a-si stabili foarte bine principiile, valorile, categoriile cognitive. Acest fapt conduce adeseori la un anume grad de rigiditate si imobilism intelectual. In acest context, mpunerea unor standarde nu se face neaparat in mod voit...se face prin simpla manifestare a personalitatii. Pe mine ma interesa, dincolo de aceste aspecte firesti, modul in care reusesc sa interactioneze anumite generatii pe acest forum. Faptul ca te declari adept al dialogului (aspect care se poate observa de altfel din postarile tale) imi creaza, mie cel putin, un orizont de asteptare spre un anume mod de interactiune intre cei care ar putea avea pretentia maturitatii si cei care se joaca inca in nisip. Pe care nu-l voi impune, evident. Tocmai de aceea, ceea ce scriu nu este o invitatie adresata unora de a degaja terenul...Ci o invitatie la a-si reevalua atitudinile. Daca nu se va putea, ma voi resemna.
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Mier Noi 04, 2009 8:05 am

Nu am zis nici un moment ca au fost acuze trebuie sa ma citez "Unele dintre ele le-ati constatat foarte bine desi consider ca ati exagerat". Subliniez faptul ca am utilizat acelasi temen "constatari". Raman insa la opinia mea ca termenii utilizati in legatura cu tipul meu de demers sunt exagerati daca ma raportez la intelesul pe care-l dau eu acelor termeni. Personal as folosi eventual termenul de "elaborat" pe care-l consider proportional cu tipologia posturilor mele.

Nu este necesar sa aveti o atitudine resemnata deoarece voi fi cooperant asa cu ma stiti. Sigur fiind vorba de ceva ce tine de personalitatea mea nu pot oferi garantii insa va asigur de toata diligenta mea.
Sus In jos
neagoe-ana
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 29
Reputatie : 4
Data de inscriere : 28/11/2008

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Joi Noi 05, 2009 11:15 am

rarespopa a scris:
Regret ca sunt asa si nu altfel...
eu nu cred ca regreti Razz. dovada... post-urile tale ulterioare Basketball
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Joi Noi 05, 2009 12:53 pm

Am recunoscut ca am defecte, ma citez din nou "imi stiu defectele". Este normal sa regret ca sunt in posesia lor.
Nu am inteles cum se deduce din posturile mele ulterioare. Care posturi ulterioare?
Sus In jos
Pascaru Ion
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 31
Reputatie : -2
Data de inscriere : 04/11/2009

MesajSubiect: interesant   Joi Noi 05, 2009 9:28 pm

imi place discutia pana aici insa am o mica rugaminte, aratati-mi si mie ce era cu exemplul lui bodorinstefan(mi-a trezit curiozitatea).
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Vin Noi 06, 2009 4:16 am

neagoe-ana a scris:
rarespopa a scris:
Regret ca sunt asa si nu altfel...
eu nu cred ca regreti Razz. dovada... post-urile tale ulterioare Basketball
Asta imi aminteste de faza clasica din instanta :"-regreti fapta? - regret si nu mai fac". Rares a zis ca regreta..nu a zis ca nu mai face. Laughing
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 21
Varsta : 28
Reputatie : 8
Data de inscriere : 02/12/2009

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Vin Ian 08, 2010 1:13 pm

Daca imi permiteti sa spun si eu ceva ... as fi fericit! Razz Mie mi se pare ca din nou discutiile de aici nu prea au nici un rost! Adica, de ce sa vorbim despre defectele unuia sau ale altuia? De ce discutiile de pe acest forum nu pot fi mai relaxate ? ... As vrea sa putem avea discutii care sa nu ajunga ... de altfel ca majoritatea topicurilor deschise, la chesti personale! Mie mi se pare ca multi dintre cei care posteaza sau au postat pe aici au facut asta doar ca sa demonstreze cat sunt de culti si inteligenti ! NU zic ca nu sunt ... uni dintre ei ! Dar totusi ...oameni buni ... nu imi spuneti ca asa vorbiti si acasa cand discutati cu familia ... hai sa fim o familie ... sa discutam relaxati ... sa ne simtim bine pe forum! Si nu vreau sa se inteleaga gresit, chiar nu sunt de acord nici cu un limbaj impropriu unor studenti la drept ... dar hai sa vorbim pe intelesul tuturor! Discutii fara un limbaj uneori exagerat ... de parca ar fi copiat din dictionar, discuti la care sa participe cat mai multa lumea, sa putem interactiona, sa putem dezbate un subiect fara sa ne certam, sau fara sa scrie cineva ceva copiat din nu stiu ce tratat si poate nici el/ea sa nu inteleaga ce a postat acolo pentru ca va spun, probabil sunt multi care ar vrea sa posteze si ei , dar cum sa o faca cand se simt inferiori fata de cei care posteaza acum ? ... Cum sa o faca daca nu inteleg ce posteaza lumea care e acum pe forum? Si mai ales cum sa o faca cand vad ca orice discutie aici devine pana la urma o chestiune personala ... intre doua sau mai multe persoane prezente aici pe forum?! Deci ... aceasta a fost parerea mea ...sper sa nu o considerati nici aberanta , nici ca pe ceva personal ! Imi permit sa citez ceva dintr-un film care mi-a placut mult " Nothing personal , just business!" Multumesc!
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Vin Ian 08, 2010 1:17 pm

P.S. ... Am Uitat Sa Va Intreb Very Happy .... Deci ce facem ? ... Incercam sa facem forumul aceasta cat mai accesibil pentru cei "prosti, dar multi" ???? Si apropo .. imi cer scuze ca mi-am permis sa ma exprim atat de plastic !!! Smile
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Sam Ian 09, 2010 12:11 am

Parerea mea e ca la topicul " taran de la oras.. orasean de la tara" forumul a devenit cat se poate de accesibil..pentru toti. S-a ajuns si acolo la " chesti personale"(citat :17.MaY)si la cearta... si, daca nu ma insel, chiar de la tine a pornit totul. Fata aia vad ca nu mai intra.. si am dubii ca s-a simtit complexata de inteligenta voastra.
Forumul asta va apartine( in calitate de studenti la drept) si il faceti dupa chipul si asemanarea voastra. Daca considerati ca subiecte de genul celui deja mentionat trebuie sa fie reprezentative pentru forum.. atunci.. asa o sa fie. Din cate vad .. fiecare e liber sa scrie ce ..si cum vrea.
ps: cu familia discut asa cum discut si cu voi.. poate difera accentul.. care, in cazul familiei, e moldovenesc. Laughing
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Sam Ian 09, 2010 1:00 am

De la mine :O:O:O! ... Eu cred ca am facut 10 posturi prin care am explicat ideea mea despre topic si am argumentat aceasta idee! Toate astea ... ca dupa doua ore de scris si argumentat la ideei d-soara in cauza sa spuna ca de fapt ea nu intelege ! M-am simtit putin jenat a postat toata lumea degeaba doua ore si dansa tot nu intelegea ! Si da ... poate ca am fost cam prea exagerat spre finalul posturilor mele, dar stai linistita ca ma taxat domnul Bodorin S. Stefan ! Totusi aceea eu consider ca a fost o scapare minora ... si incerc de acum incolo sa fiu mai la subiect, nu la persoana Very Happy!.... App. ... eu nu consider ca a fost nici o cearta Smile! Nu mi s-a parut ca a fost altceva decat o remarca nepotrivita a mea! Imi cer scuze ! Si o sa-i trimit si d-soarei un pm cu scuzele mele Smile!
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 58
Reputatie : -4
Data de inscriere : 05/11/2009

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Sam Ian 09, 2010 4:09 am

Aceeasi senzatie o am si eu vis a vis de forum. Din teama de a nu te exprima gresit ,sau datorita limbajului ,,academic"de aici , multi forumisti evita sa raspunda sau sa posteze. Prefera sa citeasca ce a mai scris un inteligent(a) sau de cine a mai facut bascalie. Observ ca la intrebarile unor ,,boboci" li se raspunde ironic sau total inafara subiectului. Deci ce rost are sa mai posteze daca oricum nu este ajutat ?. Nu vreau sa generalizez si nu acuz pe nimeni ,ci doar invoc toleranta si protestez impotriva ironiei pe forum. In rest haideti sa scriem liber chiar daca mai gresim cate o litera sau exprimarea ...din cauza rezolutiei monitorului Smile .
Ps: Ironia fina imi place asa ca succesuri!

Sus In jos
Decebal
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 9
Data de inscriere : 02/11/2009

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Ian 10, 2010 2:56 am

Nu inteleg de ce limbajul "academic" genereaza atata anxietate. Nu se presupune ca odata admis in invatamantul superior contactul cu acest gen de limbaj a inceput si..ca...mai devreme sau mai tarziu o sa fie necesar sa ne familiarizam cu acesta si sa ni-l insusim ? Limbajul tehnic sau "academic" se construieste..bucata cu bucata. In special in cadrul studentilor care provin din licee de profil real este greu de construit si de insusit. Mai ales cand, de ce sa nu recunoastem, accentul se pune pe redare in majoritatea cazurilor, nu pe reconceptualizare.Dar de ce sa nu profitam de cei 4 ani in care ne putem permite sa gresim constant, fara absolut nici o repercursiune chiar grava pentru sanatatea noastra fizica sau psihica ? Imi amintesc ca un profesor chiar din facultatea noastra, ne a zis ca e indicat sa gresim si ca ar trebui sa ne dorim asta pentru ca asta este momentul in care nu putem permite asa ceva.Tind sa i dau dreptate...doar gresind poti sa evoluezi, doar constientizand partile nu asa de bune poti sa le reconstruiesti.Asta putem acum...cand suntem luati la misto pe forum, cand rad de noi colegii, sau cand picam al 5 lea examen consecutiv. Atunci de ce dorinta de a cobora intreg mediul la un nivel inferior, sau a ne plafona la parcurgerea unor mesaje scrise de "inteligenti" in loc sa ne "bucuram" de existenta a inca unui spatiu de constructie sau reconstructie personala ?
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Ian 10, 2010 10:24 am

Decebal ... nu o zis nimeni sa coboram intregul mediu la un nivel inferior! Ideea era sa se incerce o cat mai multa socializare pe forum, posturile sa nu mai fie rautacioase ... pentru ca daca am uitat sa pun doua ghilimele mi-au sarit in cap si au postat 5 posturi pentru asta, dar cand am deschis un topic sincer in care spuneam ca mie nu mi se pare ca toti studenti de la drept ar trebui sa fie aici, [ pot da si exemple si pot si argumenta] nu o raspuns decat o singura persoana , restul s-au uitat , mi-au mai dat cate un minus si gata ! Chiar incep sa inteleg in sfarsit de ce majoritatea colegilor pe care ii cunosc, cu care ma inteleg bine si care sunt in ani mai mare mi-au spus ca nu are nici un rost sa postez pe forum si ca este pierdere de timp! ... Banuiesc ca o sa iau in considerare in sfarsit opinia lor si ma voi retrage ! Acesta este ultimul meu post ! La revedere!
Sus In jos
Decebal
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 9
Data de inscriere : 02/11/2009

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Lun Ian 11, 2010 12:51 am

Salut 17.MaY. O sa ti raspund punctual la fiecare problema, poate reusesc sa mai combat parerea "colegilor din ani mai mari".

In primul rand...fiecare spatiu are un scop. Cel putin teoretic. Asa cum la scoala se desfasoara procesul educational, la spital se ingrijeste sanatatea , la volkswagen-ul din interesctia Mihai Viteazu si Calea Dumbravii se mananca clatite, asa si pe forumul de dezbatere...se...dezbate. Mai exact...noi nu socializam pe forumul asta. Pentru ca nu este un forum de socializare. Am inteles ca s au facut iesiri cu forumistii, s a socializat, s a povestit, etc. Deci suntem totusi o comunitate....dar....forumul nu are rol de spatiu de socializare.

Conform Dex 98:
DEZBÁTERE, dezbateri, s.f. Faptul de a dezbate1; analiză amănunțită, discutare, deliberare; discuție largă asupra unei probleme de interes general.

Dupa cum vezi, in definitie, nu avem pomenit nimic de socializare. Totusi, ma gandesc ca restul de forumisti nu musca si ca daca vrei sa discuti ceva cu unul din ei, iti stau la dispozitie in cadru privat, in masura in care au timp. Dar..hai sa pastram caracteristicile fiecarui mediu cat mai intacte. Desi...cred ca ar merge si niste clatite in timpul cursurilor Very Happy

Posturi (si nu numai) rautacioase o sa primesti constant, toata viata. Si cred ca daca ti ai ales dreptul ca si facultate, este esential sa ti antrenezi si psihicul, nu numai sa aprofundezi definitia statului, a normei sau a actiunii normei. Pentru ca in sala de judecata nu o sa se uite nimeni binevoitor la tine, o sa te intrebe ce mai faci, cum stai cu sanatatea si ce ti doresti de la viata.

Revin la punctul 1 al mesajului meu. Forumul acesta este de dezbatere. Ne uitam la definitie si extragem din ea numai doua cuvinte "analiza amanuntita". Aplicam definitia pe postul tau

17.MaY a scris:

Eu unul cred ca sunt prea multi studenti care probabil mai bine ar merge la un meci de fotbal sau in mall sa isi caute chestii Roz decat sa vina la Drept si sa Ocupe Bancile Degeaba Doar Ca Sa Nu Fie Goale !

Analiza ? Amanuntinta ? Unde sunt argumentele sau exemplele de care vorbesti ? Cred ca mai putin importante sunt exemplele, dar cred ca cei care ti au dat minus ar fi vrut sa stie de ce crezi ceea ce crezi. Ca si eu pot sa fac un mesaj de forma "ce parere aveti despre clatitele de la intersectie ? eu cred ca sunt toxice!" Si cred ca voi fi tratat la fel...daca nu un pic mai rau Smile Urmareste pe forum faptul ca, in general, subiectele care nu contin niste argumente in primul mesaj..sunt ignorate. Cred ca posturile care au avut o argumentare serioasa, chiar daca gresita, au primit macar un raspuns. Pentru ca...dezbatem..nu ne aruncam parerea ca la bere.

Colegii "din ani mai mari" analizeaza problema din punctul lor de vedere. Cred ca la subiectul tau "Multi chemati..putini Alesi!" o idee interesanta era aceea ca nu mai exista pasiunea discutiei, a dezbaterii, a dialogului. Colegii din ani mai mari, probabil nu au aceasta pasiune. Evident ca nu gasesc nici o utilitate forumului. Multe lucruri pot parea lipsite de importanta, daca nu sunt facute cu pasiune si cu dorinta de a iesi bine.

Acestea fiind zise..te astept sa aduci contraargumente la ce am zis eu. Nu promit socializare...dar nu refuz o dezbatere de calitate niciodata Smile

P.S Imi cer scuze ca am insistat pe clatite...mi e foame Very Happy
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Ian 30, 2011 6:43 am

manuel gutan a scris:
Eu chiar i-as ruga pe acei, destul de multi, care doar intra sa citeasca ce au scris altii, sa renunte pentru o clipa la anonimatul lor si la retinere si sa-si spuna clar opinia: este acest forum prea elitist? Nu scriu aici deoarece sunt complexati de inteligenta altora? E prea inalta stacheta?

Vad cateva nume in discutia asta care nu mai intra, sau cel putin nu mai sunt activi din punct de vedere al exprimarii opiniilor.
Nu cred ca ar trebui sa catalogam studentii oricat de diferiti ar fii unii fata de ceilalti, pana la urma TOTI suntem studenti, si drept urmare TOTI ar trebui sa ne exprimam ideiile, sa le argumentam, pentru ca putem. Putem pentru ca suntem TOTI membrii ai acestui forum de dezbatere.
Oricare dintre noi poate deschide un topic pe ce tema il framanta, poate cere pareri, poate sa se exprime asa cum stie, asa cum vrea, insa decent. Nu cred ca se cere mult in setul de reguli compus de Mafdet, de atat este nevoie ca sa intrii in vorba intr-un subiect. Vad atat de multi dintre noi, studenti care intra in fiecare zi si stau pe margine pe post de spectatori, ei bine, daca tot intrati, si depundeti acest efort si pierdeti acest timp, macar impartasiti-ne si noua ganduriile voastre.
Nu vreau sa cred ca forumul este asemenea unei carti, din care citim si preluam ideiile, fara a judeca dupa propria noastra constiinta ce este bine si mai ales de ce.

Asa ca, domnilor, doamnelor, domnisoarelor specatori, va invit sa ne impartasiti si noua ideile, gandurile voastre si sa nu mai stati pe margine...
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Sept 11, 2011 4:05 am

Ce liniste e aici..nici ecoul nu se mai aude..
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   Dum Sept 11, 2011 8:14 am

Ce liniste e aici..nici ecoul nu se mai aude..
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Confesio dividi non debet   

Sus In jos

Confesio dividi non debet
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Ganduri imprastiate-
Mergi direct la: