IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Recomanda o carte

In jos 
AutorMesaj
Decebal
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 9
Data de inscriere : 02/11/2009

MesajSubiect: Recomanda o carte   Mar Noi 03, 2009 8:49 pm

Sunt tanar...cred ca am acumulat o cantitate de informatie demna de varsta mea...
Sunt batran...imi dau seama ca as fi putut acumula mult mai mult...
Sunt tanar...sunt nehotarat, nu stiu sa aleg si nu pot sa mi prioritez optiunile....vad o mare de carti sugerate si nu stiu de unde sa incep. Nu va cunosc, inafara de mesajele pe care le-ati scris nu am avut nici un contact. De unde sa incep ? Cu cine sa incep ? Carei sugestii sa-i dau curs mai intai ? Asa ca imi aduc un alt atribut al tineretii...sau de ce nu, chiar al omenirii...dorinta de a-mi face demersul mai usor.Recomandati-mi o carte, toti cei care imi veti citi mesajul. CARTEA. Ce i-ati spune celui mai bun prieten sa citeasca. Titlul pe care il considerati un potential substitut pentru verbul "a citi". Titlul care v-a schimbat o parte din viata, sau de care va leaga anumite amintiri. O sa fac tot posibilul sa citesc tot ce mi se propune, in ordinea in care mi s-a propus. Dupa care sa revin si cu ceva impresii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Mier Noi 04, 2009 12:59 am

Antoine de Saint-Exupery : Citadela
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Noi 05, 2009 8:17 am

Boris Vian- Spuma Zilelor
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Joi Noi 05, 2009 10:27 am

Mitologii subiective - Octavian Paler
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 21
Varsta : 28
Reputatie : 8
Data de inscriere : 02/12/2009

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 1:15 am

"Idiotul" - Feodor Mihailovici Dostoievski

O carte magistrala, atat prin actiunea propriu zisa cat si din punctul de vedere al cadrului unde se petrece aceasta, zona magnificului Sankt Petersburg cu celebrele resedinte ale tarilor rusi Tarskoe Selo si Pavlovsk. Cati dintre noi nu ne intalnim cu oameni de genul Nastasiei Filipovna sau Rogojin, Ippolit, Gavrila Ardaliovna? E drept insa ca rare sunt persoanele ca printul Miskin cel etichetat drept "idiot" un substantiv comun simplu utilizat foarte des in limbajul uzual. Dar asa cum si Biblia spune ca "Soarele rasare si apune si peste cei rai si peste cei buni iar Dumnezeu da ploaie si pentru cei rai si pentru cei buni" asa si in aceasta capodopera personajele reliefate de Dostoievski fac parte din categorii morale opuse. Iar gandul ma duce la Petre Tutea, cel care afirma faptul ca "Elitele morale sunt mai presus decat cele intelectuale." La finalul lecturii sunt convins ca multi se claseaza, in mintea lor ca fiind din tagma lui Miskin, dar daca ar fi sa privim realitatea in ochi, cu siguranta ca acestia fac parte din cealalta categorie descrisa in opera.
Sus In jos
Tanti Rodik
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 40
Reputatie : 20
Data de inscriere : 25/11/2009

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 2:28 am

17May, crezi ca ai facut lumea de pe forum sa-si scarpine scafarlia scratch ? Mai degraba ai lasat impresia ca umbli cu fofarlica! Laughing

Citat :
Iar gandul ma duce la Petre Tutea, cel care afirma faptul ca "Elitele morale sunt mai presus decat cele intelectuale."

Interesant! Putem chiar dezbate vis a vis de asta Smile
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 3:00 am

Tanti Rodik a scris:
17May, crezi ca ai facut lumea de pe forum sa-si scarpine scafarlia scratch ? Mai degraba ai lasat impresia ca umbli cu fofarlica! Laughing
Laughing Laughing si tu ai senzatie de deja-vu?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
BRUTEFORCE
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 58
Reputatie : -4
Data de inscriere : 05/11/2009

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 3:46 am

Brusc mi-am amintit Smile siteul este http://zboara.eu/carti/37 iar mesajul este al lui Adin din data de 2009-11-07 23:48:22. Rusinicaaaa! 17.MaY
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 4:20 am

BRUTEFORCE a scris:
Brusc mi-am amintit Smile siteul este http://zboara.eu/carti/37
Tu stii gugle pe de rost? Vanghelie te-ar invidia. Laughing
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Sam Ian 09, 2010 5:22 am

Nu aveti destule subiecte unde sa va harjoniti ? De ce trebuie sa cada in derizoriu orice topic?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
17.MaY
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Ian 10, 2010 9:56 am

Imi cer scuze daca am uitat sa pun ghilimelele de rigoare la citat Smile) ... Imi pare rau ... Parerea mea despre carte este una foarte buna si seamana destul de mult cu aceea pe care am citat-o ! Dar am considerat ca acest citat descrie cel mai bine cartea .. .si de aceea l-am postat in locul parerii mele personale ! ... deci o sa pun ghilimelele de rigoare ! .... Si app ... stati linistiti k nu sunt genul care sa se laude cu ceva care nu este al lui ! A fost o simpla greseala de editare cred !

17.MaY a scris:
"Idiotul" - Feodor Mihailovici Dostoievski

"O carte magistrala, atat prin actiunea propriu zisa cat si din punctul de vedere al cadrului unde se petrece aceasta, zona magnificului Sankt Petersburg cu celebrele resedinte ale tarilor rusi Tarskoe Selo si Pavlovsk. Cati dintre noi nu ne intalnim cu oameni de genul Nastasiei Filipovna sau Rogojin, Ippolit, Gavrila Ardaliovna? E drept insa ca rare sunt persoanele ca printul Miskin cel etichetat drept "idiot" un substantiv comun simplu utilizat foarte des in limbajul uzual. Dar asa cum si Biblia spune ca "Soarele rasare si apune si peste cei rai si peste cei buni iar Dumnezeu da ploaie si pentru cei rai si pentru cei buni" asa si in aceasta capodopera personajele reliefate de Dostoievski fac parte din categorii morale opuse. Iar gandul ma duce la Petre Tutea, cel care afirma faptul ca "Elitele morale sunt mai presus decat cele intelectuale." La finalul lecturii sunt convins ca multi se claseaza, in mintea lor ca fiind din tagma lui Miskin, dar daca ar fi sa privim realitatea in ochi, cu siguranta ca acestia fac parte din cealalta categorie descrisa in opera."

P.S.
Este mai bine acuma ???
Sus In jos
17.MaY
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Ian 10, 2010 10:00 am

BRUTEFORCE a scris:
Brusc mi-am amintit Smile siteul este http://zboara.eu/carti/37 iar mesajul este al lui Adin din data de 2009-11-07 23:48:22. Rusinicaaaa! 17.MaY
SI Inca un lucru ! "Rusinica ???" ... Sincer da ... chiar muream de rusine daca postam acel citat si sustineam ca este al meu ... dar nu am facut asta deci nu vad de ce ar trebuie sa-mi fie rusine ??? Ca am uitat sa pun doua ghilimele la inceput si doua la sfarsit ??? affraid
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 58
Reputatie : -4
Data de inscriere : 05/11/2009

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Lun Ian 11, 2010 8:33 am

Scuza-ma te rog 17.MaY nu am mai putut sa reedita. Asa ca nu baga in seama toate rautatile si revin-o pe forum!
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Lun Ian 25, 2010 11:22 pm

Stieg Larsson - Barbati care urasc femeile

«... unul dintre rarele romane polițiste care m-au făcut să mă trezesc în miezul nopții pentru a continua lectura.» Pascal Bruckner

Jurnalist suedez, Stieg Larsson a murit în 2004, în mod neașteptat, în urma unei crize cardiace, la vârsta de 50 de ani, imediat după ce apucase să-i predea editorului său Millennium, o serie de trei romane, însumând 1935 de pagini. Millennium a devenit între timp un fenomen editorial. în țările nordice, «nici o carte în afară de Biblie nu a mai înregistrat astfel de vânzări!»

Suedia: 2 milioane de exemplare vândute
Norvegia: primele 100 000 de exemplare epuizate în două zile
Franța: se vând 3 000 • 4 000 de exemplare pe zi
USA și UK: achiziționarea drepturilor de publicare a generat licitații fabuloase.

Mikael Blomkvist, un jurnalist căzut în dizgrație, este angajat să facă investigații asupra unui caz neobișnuit. însă când acesta face legătura între dispariția Harrietei și un lanț de crime terifiante, săvârșite cu 40 de ani în urmă, misiunea lui devine imposibil de finalizat fără ajutorul unui asistent. Lisbeth Salander, o tânără de 24 de ani, cu o înfățișare de hacker și o inteligență de geniu, pare a fi candidatul perfect pentru această poziție. Neobișnuiții parteneri descoperă un fir ce îi conduce spre un secret incredibil, care îi aruncă în plasa corupției de la cel mai înalt nivel.

«Millennium, de Stieg Larsson a detronat thrillerul anglo-saxon. Este o trilogie extraordinară din toate punctele de vedere: dimensiune, personaje inedite, intrigă complexă ce punctează teme ale lumii contemporane. Millennium este unul dintre rarele romane polițiste care m-au făcut să mă trezesc în miezul nopții pentru a continua lectura. Există un înainte și un după Millennium: îți va fi absolut imposibil să nu aderi la clubul cititorilor împătimiți de această serie!» Pascal Bruckner

«Un titlu menit să spargă topurile...O poveste fascinantă, credibilă și, mai presus de toate, o eroină de o extraordinară originalitate!» Literary Review

«Unul dintre cele mai bune romane polițiste pe care le-am citit vreodată... Mikael Blomkvist și partenera lui, enigmatica și paradoxala Lisbeth Salander, se vor alătura curând panteonului celor mai mari personaje din literatura de mistere.» Shots Magazine

Stieg Larsson - Fata care s-a jucat cu focul

"Cel mai bun thriller pe care l-am citit vreodată... Dacă vrei să iei cu tine o carte în cea mai lungă excursie din viața ta, Fata care s-a jucat cu focul este alegerea perfectă. " Evening Herald
"Al doilea volum este și mai fascinant decât primul... Larsson era un povestitor extraordinar. Millennium își lasă cititorii cu sufletul la gură." Sunday Times
"Atenție: thriller care creează dependență. Cine gustă genul va fi fascinat!" Elle
"Lisbeth Salander intrigă, provoacă admirație și atrage în mod irezistibil. Nu s-a mai întâlnit până acum un astfel de personaj în literatura polițistă... Capacitățile ei depășesc limitele oamenilor obișnuiți... O lectură totală." The Times
"Un roman care te prinde în mrejele lui!" Financial Times
Cartea a primit premiul SWEDISH ACADEMY AWARD FOR DETECTIVE NOVELS

Stieg Larsson - Castelul din nori s-a sfaramat

«Corupție, trafic de influență, prostituție: intrați în lumea lui Stieg Larsson și veți deveni captivi.» Le Nouvel Observateur
Născut în 1954, jurnalistul Stieg Larsson a scris mai multe eseuri cu caracter economic și reportaje despre războaiele din Africa. A fost redactor-șef al revistei suedeze Expo, care în romanul de față se regăsește sub numele simbolic de Millennium. A murit brutal în 2004, înainte de a-și vedea publicat primul roman din seria Millennium, care ar fi trebuit să aibă 10 volume. O serie captivantă, care combină elemente de roman de spionaj și carte polițistă, dar mai ales un thriller politic care se folosește de mijloace narative pentru a dezvălui secrete de stat, detalii jurnalistice neortodoxe și o conspiraț ie ce a luat naștere chiar în sânul serviciilor secrete suedeze.
Trilogia Millennium a înregistrat vânzări de peste 13 milioane de exemplare în întreaga lume. Ecranizarea suedeză a primului volum, «Bărbați care urăsc femeile», a fost lansată pe piața occidentală și se bucură de un mare succes.
Sus In jos
Decebal
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 9
Data de inscriere : 02/11/2009

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   Dum Apr 04, 2010 7:39 am

As putea spune ca nu dureaza 4 luni sa citesc o carte. Smile In mod normal nu...dar poate multi ar putea sa ma contrazica. Timpul insa e o constructie prea umana pentru a tine cont intodeauna de ea.Pentru mine este de multe ori obositor. Multi ar caracteriza asta ca naivitate...dar haideti sa discutam asta alta data, ok ? Smile

V-am promis ca o sa va povestesc despre cartile pe care mi le-ati recomandat. Vreau sa va povestesc despre Citadela.Povestea mea nu se vrea o recezie si nu o sa va pot condamna daca nu o sa aveti rabdare sa o cititi.Mi ar face insa placere.

Cred ca este important modul in care privim opera lui Saint Exupery sub aspect al scopului pe care il urmareste micul aristocrat francez.Daca vom privi Citadela ca pe o carte care construieste un imperiu, putem fi dezamagiti.Consider ca ideile lui Exupery sunt desuete..si poate doar lumea deserturilor curge suficient de lent pentru a le putea aplica in concret (ca parere personala, consider titlul "Wisdom of the Sands" - titlul sub care cartea a aparut in lumea anglofona- mai potrivit pentru ce mi-a inspirat cartea).

Citadela nu are actiune...Citadela nu se desfasoara.Citadela curge lent, pentru ca imperiul este nemuritor.Citadela nu are actiune. Compenseaza insa prin numarul personajelor pe care le vom descrifa in randurile cartii. Un popor. O natiune.Si un print al desertului, care creeaza aceasta natiune.Poate doar Toamna Patriarhului de Gabriel García Márquez prezinta la fel de bine acesta poveste a dictatorului etern, in acelasi stil. Cursiv, dar concentrat.Aparent greoi, dar inradacinat in insasi existenta noastra.

Sa nu ma intelegeti gresit...spre deosebire de printul din cartea lui ASE nu cred in formare asistata.Poate din cauza unui orgoliu dat de varsta nu tocmai inaintata, consider omul capabil sa se formeze doar prin experientele prin care trece. Un om, sau o carte nu pot sa ofere decat reflexii ale experientelor, reflexii incapabile sa construiasca nimic. Paradoxal, aici am observat stralucirea Citadelei. Departe de a oferi experiente digerate, ASE a creeat o carte care vorbeste. Printul este intr un continu dialog cu cititorul. Despre ce ? Despre tot.Daca imi permiteti sa folosesc o expresie intr-o limba straina, mai aproape ca inteles cu ceea ce vreau sa exprim, Citadela ne vorbeste despre "the meaning of it all". Nu de putine ori m-am oprit si am zambit.M-am recunoscut pe mine, Decebal, in situatiile prezentate.Nu o sa fiti in asentiment cu tot ceea ce scrie autorul Micului Print.Cu toate acestea, potentialul introspectiv al cartii este imens.Departe de a fi concisa,opera ne prezinta de multe ori idei asemanatoare, sau chiar identice, pentru a mari spectrul de intelegere al acesteia. Dupa cum spuneam, prin perceperea cartii ca un dialog, ideile o sa va aduca in fata spiritului o alta fata a unei probleme.Nu mai buna. Nu mai rea. Alta.

Mi-am propus sa revin.Pentru ca sunt constient ca nu am varsta necesara sa vad Citadela in intreaga ei splendoare.Probabil abia sunt la baza turnurilor.Si consider cartea lui ASE ca fiind genul de literatura care sa apreciaza altfel la fiecare varsta. Mai mult, consider Citadela ca fiind apreciata altfel, in functie de starea de spirit avuta la momentul in care cartea este citita.La varsta pe care o am acum mi-a vorbit despre necesitatea unei constructii personale continue, despre necesitatea unei libertatii a spiritului, despre inamicul pe care il reprezinta complacerea sau despre inexistenta binelui sau raului in ceea ce priveste oamenii. Ci doar a cuvantului "altfel".Mi-a vorbit despre ce inseamna dragstea adevarata. (sunt adolescent, e normal sa am dileme serioase, nu credeti ? Very Happy ) Nu, contrar a ceea ce am scris in ultimele fraze, lumea lui ASE nu este idealista si desenate in roz . Citadela vorbeste si despre lucruri pe care multi le am considera sumbre (imi amintesc reactia unei prietene, care in momentul in care i am citit un paragraf, a putut sa zica "ce sumbru". La fel cum metaforele lui Marquez se indreapta deseori spre gri, nici lumea lui ASE nu este vesela. Dar dupa cum zicea insasi naratorul. Viata nu este nici frumoasa, nici urata.Ea doar este.

Recomand cartea tuturor celor care nu au citit-o. Cartea nu invata, nu forteaza ci vorbeste.Si sunt convins ca o sa va regasiti ori pe voi, ori pe voi din trecut, cel putin o data in cele 219 ganduri ale printului.

Sper ca nu v-am plictisit prea mult. Promit sa revin cu Spuma Zilelor ceva mai devreme. Daca nu, dupa Craciun Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   

Sus In jos

Recomanda o carte
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA CULTURALA :: Ce mai cititi?-
Mergi direct la: