IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

nick name

In jos 
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: nick name   Joi Noi 05, 2009 10:53 am

Vreau sa salut inregistrarea pe forum a lui BRUTEFORCE ...Cel mai potrivit nick pentru forumul de dezbateri al studentilor la drept ! Laughing
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
bodorinstefan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 114
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 0
Data de inscriere : 27/10/2009

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Noi 07, 2009 10:58 pm

Este un nick-name foarte frumos .
Sa analizam un pic nick-ul.

Brute-Force (ce provine din engleza) semnifica o intrare fortata.
In cibernetica cautarea brutefoce sau cautarea exaustiva merge pe urmatorul principiu : genereaza si testeaza si se opreste cand are un rezultat pozitiv, un procedeu ce dureaza exorbitant de mult.
Sa speram ca intregrarea lui bruteforce pe acest forum nu a fost fortata si sa speram ca nu va genera algoritmic posturile pe forum .
Sa ii uram un bun venit.

Cu stima si respect,
Bodorin S. Stefan
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bodorin.hi5.com
BRUTEFORCE
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 58
Reputatie : -4
Data de inscriere : 05/11/2009

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Noi 09, 2009 5:47 am

Va multumesc pentru primirea deosebit de calduroasa si sper ca odata cu trecerea celor 4 ani la Drept v-om avea destule subiecte de discutie. Felicitari Domnului Manuel Gutan pentru activitatea depusa pe diverse forumuri si pentru faptul ca este aproape de studenti .
Cam asta ar fii pentru inceput , salut forumistilor si succes tuturor!!!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
jolie-krmen
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 29
Localizare : pe cealalta banda
Reputatie : -1
Data de inscriere : 28/02/2008

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 08, 2010 2:07 am

uffff, asa ca o remarca pt Bruteforce..."si sper ca odata cu trecerea celor 4 ani la Drept v-om avea destule subiecte de discutie"..."vom" se scrie legat!!! Mad Raman de fiecare data tot mai surprinsa sa vad studenti care fac astfel de greseli gramaticale... Nu vreau sa fiu rea, dar daca tot nu sunteti siguri de-un cuvant, macar scrieti-l legat, da atat de urat sa pui cratime aiurea la orice pas...
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Localizare : Brasov/Sibiu
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 08, 2010 10:00 am

Mi-a fost dor de tine Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
BRUTEFORCE
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Dum Mai 09, 2010 1:51 am

Asa este jolie-krmen ai dreptate. Mai mult cind incepem o propozitie ,o facem cu litera mare Smile (uffff)
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Mai 17, 2010 1:36 am

E mai putin grav decat a scrie "cind" in loc de "cand" Wink In fine, sa privim partea buna a lucrurilor, poate esti anu`1 sau 2, mai ai totusi timp sa`nveti sa scrii pana termini facultatea Smile
Sus In jos
Tanti Rodik
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 40
Reputatie : 20
Data de inscriere : 25/11/2009

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Mai 17, 2010 10:14 pm

The Posts that made my day Smile bounce
Hai ca motai Twisted Evil
JolieKremen, lasa-l in liniste pe Brutica.... nu e vina lui ca e intuneric pe forum. Nu e culpa lui ca apare ca o mogaldeata pe orice plan. Ba mai mult, nu este al sau pacat ca e un geniu malefic, implicit neinteles de noi Laughing . Eu incep sa cred ca isi disimuleaza ortografia cu un scop pe care cred ca-l vom ( "v-om" dupa marele maestru) afla sau intelege cand va fi mult prea tarziu. Crede-ma…eu m-am ars cu el cu ceva timp in urma….e rau ..e BRUTEFORCE !!! Rolling Eyes
Bun, acum ca m-am bagat (iar) ca musculita in laptisor si total fara sens…pot sa ma retrag in rutina mea…; pauza s-a terminat…trebuie sa continuu ciocaneala cu niste informatii ce dor in incercarea de a le asimila.

DA, MA "PLICTISESC"... de e nevoie....ignorati postul...
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: nick name   Mar Mai 18, 2010 4:19 am

Pe criza asta .. orice e degeaba e bun...chiar si o cratima in plus:))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
[Drew]
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 4
Reputatie : 1
Data de inscriere : 19/03/2010

MesajSubiect: Re: nick name   Joi Mai 20, 2010 9:57 am

Tanti Rodik a scris:
...

FLAMING !
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Vin Mai 21, 2010 8:41 am

jolie-krmen defineste te rog ce inseamna ...mai putin grav Smile .Ma faci sa rad.
Nu se intreba nimeni de ce vine lumea pe forum citeste si ... pleaca?
Va spun eu. Din cauza unora care in afara de mici obiectii (gen jolie-krmen) nu pot discuta civilizat .
Ar mai fii ceva care e mult mai grav si defineste individul - spiritul de turma. Cand cineva e "lovit" de un ''vip'' de pe forum mai sare un altul si ai aplica o lovitura de gratie. Oare cum e mai bine sa procedez eu , sa ma aliez cu ,,vipul" sau sa il ridic pe cel cazut? Si ce risc daca ai dau mana?
Ps: Sant curios voi cum a-ti proceda in cazul de mai sus ?

O maxima celebra care mie imi place :

" Invata din greselile altora, nu poti trai destul pentru a le face pe toate".
Anna Eleanor Roosevelt
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: nick name   Vin Mai 21, 2010 9:27 am

BRUTEFORCE a scris:

Nu se intreba nimeni de ce vine lumea pe forum citeste si ... pleaca?
Nici nu se discuta in 50 % din topicuri problema asta. De fapt..de la o vreme numai asta se discuta.
Balast si discutia asta. Iar teoria conspiratiei.. iar aliante.."vipuri". ..Lipseste flacara violet...si painea. Ca circ este din belsug:)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Localizare : Brasov/Sibiu
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 22, 2010 12:13 am

@Bruteforce

Forumul are o atmosfera mai aparte, care permite manifestarea personalitatii tuturor membrilor fara prea multe (sau deloc) limite. Ca o fi bine, ca o fi rau, mai putin conteaza.Ramasesem cu impresia ca esti totusi un om macar matur, daca nu chiar adult, deci care nu trebuie sa aduca in discutie motivatia (destul de puerila) pentru care oamenii fug de dezbatere.
Oricum, cheia e in mainile tale. Oricand te deranjeaza cineva, du-te la "profil", la "prieteni sau persoane ignorate" si adauga persoane respectiva la persoane ignorate. Asa o sa poti sa discuti doar cu persoanele care nu te deranjeaza.

VIP Zahpeter
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 22, 2010 1:26 am

"Lumea citeste si... pleaca"... mi se pare cea mai normala reactie. Daca tot suntem un forum "elitist", consider ca altele ar trebui sa fie si temele de discutie. Dupa parerea mea un forum "elitist" nu dezbate greselile ortografice ale membrilor, ci dezbate teme serioase. Cred ca multi dintre cei care "citesc si pleaca" intra sa se amuze de discutiile fara sens si pline de ironii subtile sau mai putin subtile, in unele cazuri chiar jignitoare.
Daca din an in pasti apare cineva cu o problema mai serioasa (cum ar fi topicul deschis de tech de curand) nimeni nu raspunde, nimeni nu mai dezbate, dar in schimb lumea "dezbate" acolo unde e rost de putina caterinca.
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 22, 2010 4:03 am

Ei asta chiar mi-a placut! Bravo sorana2503 esti sincera si asta e o calitate pe care fara sa vreau am sesizat-o Smile
Sus In jos
Tanti Rodik
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 40
Reputatie : 20
Data de inscriere : 25/11/2009

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 22, 2010 8:45 am

Hmmm...eu una apreciez sincer faptul ca se incerca o instigare la dezbatere. Ba chiar mai mult, apreciez ca se cere si o degajare de teren , ca se pledeaza, de data asta spre surprinderea mea, pentru teme cu adevarat elitiste. E in regula, e chiar foarte bine...e un start!
Totusi, in ciuda acestor imprejurari nu pot sa ma abtin sa nu ma intreb si sa nu va intreb: in ce grai propuneti sa ne exprimam pe acest forum-pinacoteca ? In Klingoniana? In limba aia smechera din Avatar? In vreun dialect din Lord of the rings???? Eu pot sa ma adaptez la orice stil..si pe sincer cuvant pot sa va spun ca nu ma deranjeaza un „cineva” care se exprima in elfa, de exemplu, atata timp cat transmite o idee buna, pertinenta...nu neaparat dovedita corecta, adevarata. Important e ca acel cineva sa arate ca se poate conecta la subiectul supus discutiei. Si ma repet, in alte cuvinte, nu e nevoie sa se raspunda intr-un stil academic, din contra...chiar pledez pentru folosirea unui limbaj comun, accesibil, simplu ... . Insa, in completare, cred ca nu e bine nici sa o dam in clasele primare..suntem stundenti totusi. Mda, mai bine nu scriam propozitia din urma..ca iar se sperie strutimea.
Am observat ca in istoria forumului s-a scris relativ mult. S-a scris mult in toate culorile, deci nu mereu intr-un stil elitist (brrrr). Ma rog, eu nu pricep nici acum treaba cu elitismul pe forum, dar nu e treaba mea sa fac analiza asta. Probabil ca exista dar lipseste cu desavarsire( ha ha).
Pur si simplu nu inteleg de ce lumea fuge de dezbateri pentru simplul fapt ca exista riscul ca cineva sa pravalageasca in scris obiectii vis a vis de ortografie, stil de exprimare s.a.m.d. . Poate ca sunt eu mai dum dum si nu pricep evidentul, spilul, dar sincer, si pun accent pe asta, nu pot sa dibuiesc atitudinea asta de strut a multora.
In fine...Bruteforce, vrei sa schimbi ceva pe forum? Daca da, deschide niste topicuri ori/si raspunde la cateva subiecte in asa fel incat o discutie sa se nasca. Daca o sa scrii intr-un mod simplu...o sa fii inteles, iar daca vei fi si sincer...ti se va raspunde.
Sorana, sunt multe subiecte pe forum ce inca mai merita a fi dezbatute... . Daca nu sunt indestulatoare pentru tine, deschide altele... esti libera s-o faci...chiar te rog/rugam.

Voi, toti ceilalti, suteti de asemena invitati ( nu de mine) sa scrieti, sa discutati... sa construiti cu adevarat un forum. Sau va e frica de vip X, vip Y, vip Z etc ...??? Apai daca raspunsul e da, imi pare rau de voi...
Eu nu am timpul necesar pentru a face ceea ca va propun. Nu am sa ma justific, dar va asigur ca motivele sunt obiective. Pot totusi sa promit ca, in limita timpului liber de care voi dispune, am sa ma antrenez in eventualele dezbateri pe cat de mult voi putea.
Of of of...s-a mai discutat problema asta... ! ... faptele lipsesc.
Acum va las! Ma duc sa privesc cateva minutele la TV...vreau sa-l vad pe Vanghelie, pe grotescul X , pe EBA tinand o pozitie in Parlamentul European, pe Becali analizand o directiva... si pe multi altii...prosti,DAR CU TUPEU.
Acum sa nu apelati la analogii puerile !!!
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Mai 22, 2010 9:02 pm

Pfff...iata-ma in gura lupului...exact cum ma asteptam. Tanti Rodik ai dreptate...nu putem sa dam in limbajul de scoala generala doar suntem studenti(afirmatie care nu ma sperie dar nici nu ma face mandra, avand in vedere ca astazi toata lumea este licentiata), dar asta nu inseamna ca trebuie luata in deradere orice greseala de orografie sau de redactare, lucru care se intampla si la case mai mari din graba si neatentie. E un lucru curios, dar Andrei Plesu, un om de mare calibru, scrie "cind", nu "cand", dar totusi nimneni nu-i poate contesta valoarea. De aceea, nu consider ca ortografia cuiva conteaza mai mult decat ideile lui. Asadar, ideile sunt importante, intr-adevar, nu ortografia sau stilul de exprimare.

Dupa parerea mea, acei cativa membri care "citesc si pleaca" se abtin din a-si expune parerile pt. ca o data ce ai o alta viziune decat cea a majoritatii esti catalogat ca "ciudat", esti ironizat iar reputatia iti ajunge pe minus. (nu ca ar avea asta vreo importanta)

Sper ca nu am dat impresia ca incerc sa tin partea cuiva, e doar o parere exprimata pe un forum de
dezbateri unde toata lumea e invitata sa isi expuna parerile (desigur, cu riscurile de rigoare).
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Dum Mai 23, 2010 7:08 pm

Ai si tu dreptate intr-o privinta, Bruteforce, "unii vin si pleaca"; restu` zici numai tampenii Smile Persoanele ca tine sunt chiar motivu` pt care unii isi dau seama ca statu` pe forum a devenit pierdere de timp. Pacat, inainte era chiar frumos. Cat despre vorbitul civilizat, te asigur ca nu ma cunosti catusi de putin. O saptamana placuta la toata lumea!
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Dum Mai 23, 2010 7:24 pm

Cat despre ce zici tu, sorana, ca ideile unui om sunt mai importante decat modul in care scrie/ ortografia, evident ca e asa, ai perfecta dreptate; totusi aspectu` otografic nu e deloc de ignorat. Nu am facut remarca aia la inceput la adresa lui Bruteforce cu intentia de a ma baga in seama, ci tocmai pentru ca e deranjant sa vezi astfel de greseli la un student. Poate ca multi dintre voi nu veti fi de acord cu mine, dar pentru mine greselile de genu` ala spun multe despre un om, la fel cum si modul corect de redactare a unor opinii ma determina sa am o parere net mai buna despre persoana respectiva decat despre cineva care scrie cum scrie... In definitiv, discutia asta nici nu-si mai gaseste rostu`. Eu sunt lamurita. Smile
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Mai 24, 2010 5:44 am

M-am gandit sa ma bag si eu in seama... He! He !
Very Happy
Nu tocmai degeaba, ci pentru ca mi se pare cam prea lunga discutia pentru o cratima. Nici mie nu imi place sa vad greseli de ortografie, dar apoi mai exista si "typo" - greseala de tipografie, adica din tastare, motiv pentru care de cele mai multe ori ignor o cratima in plus sau in minus, o litera in plus sau in minus, o majuscula in plus sau in minus, etc. Stiu ca veti zice ca e vorba de principiu, de scrierea corecta, etc, etc, etc...
Tema dezbaterii era totusi nick name...
sunny
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Mai 24, 2010 5:47 am

jolie-krmen fa si tu o speta ,deschide un subiect interesant sau cauta in continuare pe forum greseli de exprimare.
PA!
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: nick name   Lun Mai 24, 2010 8:08 am

sfat: cand vrei sa aprinzi lumina intr-o incapere...uita-te mai intai daca este intrerupator.
Sus In jos
BRUTEFORCE
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: nick name   Sam Ian 01, 2011 5:45 am

Normal ...dar becul nu mai conteaza ? Smile
Cita intelepciune mai emana unii!
Sus In jos
Continut sponsorizat