IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

cum e viata in facultate

In jos 
AutorMesaj
fatu
Vizitator

MesajSubiect: cum e viata in facultate   Mar Noi 23, 2010 10:04 am

buna.. citesc d cv vreme discutiile de pe forum...eu sunt cls a 12 a si as dori s urmez fac d drept,eventual la sibiu... Smile as vrea s stiu...dupa terminarea facultatii si a masterului(stiinte penale)ce post as putea ocupa????? inm este visul meu d cativa ani...dar am vazut ca e f.greu s intri...ce spuneti ,este facultatea de drept o facultate care va avea viitor???
Sus In jos
HarapAlb
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 85
Reputatie : 10
Data de inscriere : 14/06/2009

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mar Noi 23, 2010 10:30 am

Postul pe care il meriti.. in baza cunostintelor acumulate.
Asa , dupa cum te prezinti la prima impresie, iti recomand INM. Nu de alta..dar acolo e grila examenul.. deci trebuie doar sa bifezi. Nu e necesar sa stii sa scrii.
Diploma de absolvire a facultatii de drept e conditie obligatorie pentru a te inscrie la concursurile organizare in vederea ocuparii meseriilor juridice. E asa.. primul pas.. si poate cel mai usor.
Consulta site-urile de aici in amanunt
http://drept.ulbsibiu.ro/link.html
Poti, dupa ce termini facultatea(nu neaparat si masterul ), sa fii jurist avocat, judecator, procuror, executor judecatoresc, notar, mediator. Deci..meserii sunt. Dar e mult de munca.. si trebuie, cel putin teoretic, sa ai niste calitati ca sa poti accede la ele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
glontulcucerneala
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 34
Localizare : Timisoara
Reputatie : 2
Data de inscriere : 23/05/2010

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 6:02 am

HarapAlb a scris:
Postul pe care il meriti.. in baza cunostintelor acumulate.
Asa , dupa cum te prezinti la prima impresie, iti recomand INM. Nu de alta..dar acolo e grila examenul.. deci trebuie doar sa bifezi. Nu e necesar sa stii sa scrii.
Diploma de absolvire a facultatii de drept e conditie obligatorie pentru a te inscrie la concursurile organizare in vederea ocuparii meseriilor juridice. E asa.. primul pas.. si poate cel mai usor.
Consulta site-urile de aici in amanunt
http://drept.ulbsibiu.ro/link.html
Poti, dupa ce termini facultatea(nu neaparat si masterul ), sa fii jurist avocat, judecator, procuror, executor judecatoresc, notar, mediator. Deci..meserii sunt. Dar e mult de munca.. si trebuie, cel putin teoretic, sa ai niste calitati ca sa poti accede la ele.

Explică-mi și mie, te rog, ce-ai vrut să spui prin "nu e necesar sa stii sa scrii" ?!! Rolling Eyes
Sus In jos
HarapAlb
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 7:05 am

Pai,la examenul INM, ai variante: a, b, c,d si doar incercuiesti.Nu e nevoie sa sa insiri litere intr-o succesiune logica astfel incat sa formezi un cuvant. Si mai multe cuvinte contruite astfel sa formeze propozitii care transmit un mesaj.
Se vorbeste la un alt subiect despre "calitatea studentului ": cu ce bagaj intelectual vine din liceu si ce pune in facultate. E vorba de sacrificii,de oportunitati etc.Mai bine citeste-l. Subiectul asta pare un studiu de caz la ce se discuta acolo.
Ma tot gandesc inca de cand s-a deschis subiectul respectiv cum ar fi fost balada mesterului Manole in versiune actuala. Probabil Ana i-ar fi trimis un sms lui Manole " mano n vdm aksa. imbuk cv d la mc k yo is busy.xoxo.Any" si s-ar fi dus naibii tot mitul jertfei care cladeste.
Sus In jos
glontulcucerneala
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 7:06 am

fatu a scris:
buna.. citesc d cv vreme discutiile de pe forum...eu sunt cls a 12 a si as dori s urmez fac d drept,eventual la sibiu... Smile as vrea s stiu...dupa terminarea facultatii si a masterului(stiinte penale)ce post as putea ocupa????? inm este visul meu d cativa ani...dar am vazut ca e f.greu s intri...ce spuneti ,este facultatea de drept o facultate care va avea viitor???

Dragule elev, judecând după ortografia mesajului tău ți-aș recomanda să încerci la Drept la Spiru' (prietenii știu de ce), dar ținând cont de realitățile vremurilor în care trăim, când persoane cu pretenții înalte se exprimă la fel, precum și de fervoarea ta adolescentină, justificată în clasa a XII-a, te sfătuiesc să te pregătești serios pentru examenul de bacalaureat, deoarece nota obținută va avea o pondere semnificativă la admitere dacă optezi pentru Facultatea de Drept "Simion Bărnuțiu" din Sibiu, totodată să ai rezultate bune la disciplinele limba și literatura română și istorie, fie că te hotărăști pentru facultatea menționată mai sus, fie că alegi să susții examen, spre exemplu, la Facultatea de Drept din cadrul Universității București (la română și economie), dacă aspirațiile tale pentru INM te copleșesc din copilărie...
Cu privire la proiecția ta de viitor după terminarea facultății, putem discuta la finalizarea ei, în funcție de performanțele tale la învățătură sau de influența părinților tăi...

Spor la învățat, succes!

Pentru mai multe detalii: http://drept.ulbsibiu.ro/ http://www.drept.unibuc.ro/
Sus In jos
glontulcucerneala
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 7:19 am

Deosebită argumentarea cu meșterul Manole... Wink am înțeles unde bați, HarapAlb...dar la ca să intri la INM nu e nevoie doar să încercuiești variantele de răspuns, ci trebuie să le încercuiești pe cele corecte, iar pentru asta trebuie să știi să scrii, în sensul că bagajul informațional juridic și respectiv stilistic, ortografic, trebuie să existe chiar dacă la examen nu e materializat formal, în scris.

Sus In jos
HarapAlb
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 7:29 am

Speranta moare ultima! Desi incep sa ma gandesc ca a ramas ultima in cutia Pandorei de lenesa ce e. Sa nu uitam totusi ca in cutia aia se aflau toate blestemele zeilor pentru muritori. Posibil sa nu fie intamplatoare ratacirea ei pe acolo. Laughing
Sus In jos
glontulcucerneala
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Mier Noi 24, 2010 9:15 am

Niciodată să nu-ți pierzi speranța - Jules Verne Smile
Sus In jos
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   Dum Dec 12, 2010 5:04 am

Ce rai ati fost cu fatu... scria si el in limbajul de messenger. Inca nu s-a adaptat.
Viata de student la Barnutiu e destul de faina... anul I e foarte lejer... o sa ai timp de distractie cat cuprinde Very Happy
Daca visul tau e INM, mult succes! Ca o sa ai nevoie!
Pana una alta, succes la BAC Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cum e viata in facultate   

Sus In jos

cum e viata in facultate
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: