IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

vizibilitatea forumului

In jos 
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: vizibilitatea forumului   Dum Ian 02, 2011 11:09 am

Mi s-a propus, de curand, sa fac din nou forumul invizibil pentru vizitatori - adica pentru cei neinregistrati. De cand am facut forumul vizibil fara inregistrare, numarul celor inregistrati nu a crescut semnificativ...a crescut, in schimb, spectaculos numarul vizitatorilor. Eu m-am gandit ca, daca nu au curajul sa se inregistreze si sa scrie, cei interesati au macar posibilitatea sa citeasca ce scriu altii. Astfel sunt conectati la atmosfera de aici si, partial, din facultate. Ce parere aveti? Castiga forumul ceva daca-l fac invizibil pentru vizitatori?!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Dum Ian 02, 2011 11:29 am

Eu spun sa il lasati vizibil pentru ca cei care nu s-au logat pana acum cu siguranta nu au nimic de spus, nu vor sa ne impartaseasca parerea lor. Dar cum ati spus si dvs, macar lectureaza ce scriu altii. Exista sansa ca un vizitator sa gaseasca un subiect pe care lumea il dezbate, care sa il aprinda si sa doreasca sa isi scrie opinia... si de aici, al nostru e... ca forumul asta da dependenta mai repede decat kenturile Very Happy Nu cred ca forumul va avea de castigat daca il faceti invizibil, dar adevarul e ca nici de pierdut, pentru ca cei care doresc sa scrie, cei care sunt inregistrati vor scrie in continuare indiferent de vizibilitate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Dum Ian 02, 2011 12:11 pm

Vizibil. De acord cu Kent, oricum ceea ce scriem e public, si asa daca vad si altii atmosfera de aici poate poate se anima si isi fac si cont, eu una stiu ca am "agatat" pe cineva Razz
Am trimis un link si la cineva de la ASE si ne-a laudat Razz ca tinem atmosfera vie si palpitanta.
Iar in privinta vizitatorilor mai patesc si eu cand deschid in alt browser in care nu sunt logata, sau inainte sa ma loghez sunt vizitator si ma trezesc ca nu-s logata. Poate si de aia a crescut atat de mult nr vizitatorilor.
Deci daca nu deranjeaza pe cineva publicul larg, cred ca avem numai de castigat. Very Happy
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Dum Ian 02, 2011 8:35 pm

Invizibil pt vizitatori.

Daca unii se pot obosi sa se logheze si sa scrie..cred ca si cei care doresc sa citeasca se pot macar inregistra. Cat timp oricum forumul nu castiga sub aspectul numarului de membrii noi inregistrati ( si activi-pentru ca numai asa conteaza) nu vad de ce am sacrifica sfera privata a membrilor activi degeaba.
Daca ma dezbrac...vreau sa stiu si eu in fata cui o fac Laughing
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Lun Ian 03, 2011 1:53 am

Draga mea, aici vorbim de binele forumului, nu ne intereseaza ca tu esti pudica Very Happy
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Lun Ian 03, 2011 2:58 am

Dragul meu,
Forumul inseamna membrii lui...adica oamenii care manifesta un minim interes pentru ce se intampla aici.
Cu ce castiga forumul daca gigel sta bine merci anonim si trage cu ochiul fara sa se implice? Ce e aici..televiziunea poporului?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
barbaru111
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 26
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/12/2010

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Lun Ian 03, 2011 3:10 am

Vizibil! De ce sa nu citeasca si alti studenti discutiile de pe forum? Cum zice si dl prof, asa sunt si ei conectati la atmosfera de aici!
Sus In jos
TheDuckPan
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 17
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/12/2010

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Lun Ian 03, 2011 9:45 am

Vizibil. Din aceleasi motive pe care le-au expus si cei care sunt de aceeasi parere cu mine. N-are rost sa reiau. Deeppred desigur ca e cea care vrea altceva Very Happy Se pare ca esti in minoritate Smile
Sus In jos
anutza
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 4
Reputatie : 0
Data de inscriere : 04/01/2011

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Mar Ian 04, 2011 2:05 am

Eu nu mi-am facut user pana acum dar intru zilnic pe forum. Imi place sa citesc ce se scrie aici dar nu m-am bagat in discutii pana acum. Forumul este bine ca este deschis pentru toti dar mai ales pentru noi cei de anul 1 care nu stim inca cum e facultatea. Mie imi este foarte frica de sesiune dar am citit ce s-a scris la subiectul despre examene si mi-a fost de folos mai ales ca nu cunosc studenti din anii mai mari si inca nu am stabilit prietenii cu colegii de an.
Sus In jos
Aisha
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 7
Reputatie : 1
Data de inscriere : 12/12/2010

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Mar Ian 04, 2011 8:10 am

@Deepred
Fara suparare, daca la tine a trimite un user sa caute un WC in care sa se arunce inseamna a te dezbraca, probabil ca te referi la a te dezbraca de caracter.

@manuel gutan
Arta conversatiei este una a seductiei. O gheisha poate opri un barbat cu o privire.
Streap-tease-ul si luptele in mocirla se desfasoara mai bine in cadru privat.
Acum, depinde ce va place dumneavoastra mai mult, ca nu stiu daca e democratie...
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Mar Ian 04, 2011 8:16 am

Aisha a scris:

Streap-tease-ul si luptele in mocirla se desfasoara mai bine in cadru privat.
Ai dreptate!
In rest..cred ca te-ai uitat de prea multe ori la Pretty Woman.
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Mar Ian 04, 2011 11:19 am

Intrebare: Inainte sa fie forumul vizibil, vizitatorii ce puteau sa vada ?
Sus In jos
Pascaru Ion
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 31
Reputatie : -2
Data de inscriere : 04/11/2009

MesajSubiect: Vizibil   Sam Ian 08, 2011 7:28 am

An nou fericit!

Vizibil sau invizibil nu cred ca va schimba ceea ce scriu cei inregistrati. Daca s-ar tine aici discursuri transmise in direct prin audio/video atunci poate ar fi cazul sa ne gandim pe cine lasam sa ne urmareasca Smile, dar nu e cazul. Nu se inregistreaza (si nu scriu) mai multi deoarece ii sperie atitudinea studentilor din ani mai mari. Fiecare o interpreteaza in felul sau. E normal ca cei care sunt deja in anii 3, 4, Master sau care deja au absolvit sa aiba o alta viziune asupra lucrurilor: atat despre Drept cat si in general despre viata si adesea despre Stat. Supararea vine dupa ce iti dai seama ca sunt persoane cu alte viziuni decat ale tale, incepi discutii si spre sfarsit apare fustrarea pentru ca nu s-a ajuns la un consens si de cele mai multe ori nu se ajunge la nici un adevar absolut. Suntem persoane cu viziuni diferite, nici sub aceeasi mama nu cresc doi copii identici din punct de vedere moral, cultural, ideologic. Nici macar eu nu am postat atat de mult cat mi-am dorit. De multe ori simt o ambianta descontrolata deoarece nu intervine mai des profesorul Gutan. Da impresia ca o face intentionat de parca ar duce un studiu indelungat pe studentii sai de pe forum Smile. Oricum nu ar fi noi studentii putem face un efort pentru a ne intelege.

As fi vrut totusi sa imi dau si eu cu parerea aici in observatii si sugestii: nu imi place ca scriu cu alb pe negru, e putin incomod. Stiu insa ca nu se va schimba culoarea doar pentru ca vrea un singur utilizator. Probabil ca atunci cand a fost schitat forumul au fost motive pentru aceste culori, le respect, dar daca mai sunt si altii care ar prefera negru pe alb sa o spuna.
Sus In jos
benjamin
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 45
Reputatie : -3
Data de inscriere : 31/07/2009

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Sam Ian 08, 2011 10:06 am

Și pentru mine e obositor alb pe negru. Din păcate ăsta e "skin-ul". Nu se poate schimba decât schimbând tot aspectul forumului. Se poate alege altul, dar s-ar putea să fie și mai prost, din alte motive.
De regulă eu scriu în Word, că nu e așa deranjant la ochi și îmi permite să corectez mai ușor. Când îmi merge windows-ul... Azi nu. Sad
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Sam Ian 08, 2011 10:24 am

Intr-adevar e foarte deranjant alb pe negru, de aceea ori ma uit pe tastaura cand scriu, ori selectez tot textul inainte sa citesc, si asa se vede negru pe gri deschis si e mult mai bine.
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: vizibilitatea forumului   Sam Ian 08, 2011 10:55 am

Asta cum vi se pare? E prea clasic?