IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

viata de student e naspa?

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: viata de student e naspa?   Lun Feb 18, 2008 8:38 am

As dori sa va propun o dezbatere despre viata studenteasca de astazi...Sau poate ar trebui sa ma intreb daca exista o coordonata existentiala corespondenta unei asemenea sintagme: viata studenteasca. Oare exista astazi studenti dincolo de carnetul de student sau legitimatia de transport? Iar daca da, sunt acestia in viata?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Feb 19, 2008 2:26 am

Precum am fost invatat si educat in ideea ceea ce faci te defineste, eu unul cred ca daca esti student in adevaratul sens al cuvantului este necesar sa fi student si dincolo de ziduriile unei institutii de invatamant, astfel incat daca te intreaba cineva cu ce te ocupi nu vei raspunde ceva de genul: "pai in timpul liber golesc pahare in diferite baruri sau localuri" sunt ferm convins ca mare majoritate o sa zica mandrii sunt student la prestigioasa facultate de drept. Deci da in viziunea mea mai exista inca si studenti care nu delimiteaza viata personala de cea studenteasca
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
gabytza
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 23
Localizare : sibiu_vl
Reputatie : 0
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Feb 22, 2008 5:11 am

Sunt tineri care dau la facultate doar de dragul de a pleca de acasa,sa nu mai fie sacait de parinti sau doar pentru simplu fapt de a fi in randul lumii...cand de fapt ei nu au nici o treaba si habar nu au cu ce se mananca materiile predate la scoala si stau prin baruri,discoteci,cluburi,golesc pahare si cheltuie o gramada de bani pe tigari si mai ales pe haine doar pentru a fi la moda..A fi la moda nu inseamna toate astea ci in perspectiva mea:sa stii cum sa te comporti in societate,sa stii sa legi doua cuvinte si sa si habar despre ce vorbesti.Hainele nu sunt neaparat o prioritate:e adevarat ca haina face pe om DAR...de cele mai multe ori OMUL FACE HAINA. Pentru mine facultatea este importata , de aceasta depinde viitorul meu si sincer nu vreau sa imi bat joc si vreau sa invat cat mai multe lucruri. Smile
Sus In jos
ankutza
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 47
Localizare : sibiu
Reputatie : 1

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Feb 22, 2008 6:05 am

Sa stiti ca mai studenti in viata dincolo de carnetul de student, mai putini cei drept dar exista......si mai si lucreaza in paralel si isi mai trec si toate examenele cu note mari.........deci pentru mine viata de student e foarte incarcata tot timpul trebuie sa ma impart in mai multe locuri, dar nu-mi pare rau de asta... e greu dar frumos Smile
Sus In jos
jolie-krmen
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 29
Localizare : pe cealalta banda
Reputatie : -1
Data de inscriere : 28/02/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Feb 29, 2008 10:00 am

Studenti, slava Domnului, exista! Unii mai studiosi si mai interesati de domeniul in care se pregatesc study ...altii...mai putin Basketball Sleep jocolor Basketball Sincera sa fiu, ma surprinde, ba nu: ma socheaza de-a dreptu' dezinteresul unora cu privire la facultatea pe care o urmeaza, in sensul ca, daca au picat un examen (sau doua, poate chiar trei, vorba lor, "nu mai are importanta" - cica), nu-i nimic...E FRUMOASA TOAMNA IN SIBIU !!! Nu stiu daca vi se spune des fraza asta, dar eu o aud zilnic de vreo doua luni !!! Ma intalnesc prin camin cu o cunostinta, schimb doua vorbe, intreb cum sta cu examenele...primesc aceeasi replica ce pare sa fi devenit lait-motiv: "E frumoasa toamna in Sibiu..." Acum imi pun intrebarea: Oare nu e toamna si mai frumoasa in Sibiu fara restante? sunny
Sus In jos
Nemesis
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 54
Reputatie : 1
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 01, 2008 11:34 am

viata de student....hmmm...e intr-adevar altfel decat mi-am imaginat...si probabil e doar vina mea ca nu e asa cum ma astepatm,probabil e vina mea ca nu pot vedea viata de student ca majoritatea,care poate intelege cu adevarat ce inseamna viata de student...insa nu pot vedea ceva care nu exista,din punctul meu de vedere...prefer sa raman oarba cand e vorba de pierdut timp,de cheltuit bani,si de irosit tinerete aiurea si prefer sa taraiesc in continuare singura in lumea mea in care facultatea e centrul vietii mele,facultatea este scopul,facultatea este emotia,este initierea,este stabilitatea si caminul meu spiritual si voi incerca sa imi gasesc din nou puterea sa o privesc la modul ideal,chiar daca sunt cam singura care o va privia asa...insa daca nu voi risca sa-mi pierd din nou motivatia...
in rest fiecare e liber sa priveasca viata de student cum vrea,fie una petrecuta prin baruri si cluburi,fie una petrecuta lenevinad pe ce stiu eu unde,sau oricum...eu vreau din tot sufletul sa privesc studentia ca la inceputul anului 1 plina de emotie si de entuziasm caci numai asa (am observat incercand mai multe variante de "viata de student")viata mea de dincolo de zidurile facultatii prinde gust,numai stiind ca fac ceva cu motivatie si dedicandu-ma in intregime pot trai la cote maxime si alte lucruri paralele cu facultatea...si poate pare aiurea sa-ti amesteci viata personala cu studentia(sau cu serviciul)dar nu are cum ca studentia sa nu iti inunde si viata personala(cu diferite sentimente,dorinte,emotii asteptari...)din moment ce te pasioneaza cu adevarat,e ca si atunci cand ai o mare satisfactie in plan personal si asta se vede chiar si la faculate(la servici)...
Nu stiu poate ca si cei care merg pe principiul "nu este facultate aia fara restante"si distractii,chefuri,betii au logica lor si stilul lor de a privi viata,au alte astepatri,eu una nu le pot intelege rationamentul si nu ii judec, in definitiv e normal sa fim diferiti, dar nu pot sa nu regret faptul ca din cauza lipsei de oameni pasionati,motivati in domeniul pe care singuri si l-au ales ,viata de student a degenerat in cu totul altceva..probabil intr-o prelungita criza adolescentina,de rebelism...sau nu stiu cum sa o descriu...si a disparut totodata atmosfera care probabil exista odata in universiati...cat mi-as dori sa petrec doar o zi intr-o universitate din secolul XIX,unde ajungeau doar cei cu adevarat buni,doar cei privilegiati...iar daca si atunci viata de student era ca si a majoritatii de azi ,ma bate gandul sa ma las de facultate...poate ca nu sunt facuta pentru o asemenea viata...
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 31
Reputatie : 12
Data de inscriere : 02/06/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 01, 2008 11:31 pm

Nu de multe ori am auzit sau mi s-a spus : “Pe vremea mea era altfel…studentul era student…cand spuneai student – iti imaginai un om inconjurat de carti si aprofundat in ele…”. Lucrurile s-au schimbat, intr-adevar, si ramane sa ne intrebam: “Ce se pierde si daca se castiga ceva?” Internetul, televizorul si, in general, mijloacele performate de comunicare., modificarile la nivel social,. noile domenii de activitate., toate acestea au schimbat un peisaj de multi regratat. In plus, intrebarile ce vizeaza generatiile ce vor urma sunt si mai multe.
Astazi :
Avem studentul “demential”. Merge in fiecare seara, cu Mercedes-ul, prin pub-uri, la discoteci. Ceea ce s-ar numi “clubing”. Adica, un fel de “hai si-aici, hai si pe-acolo”. Asculta muzica house, are uneori coafura care ii “exprima personalitatea”. Il poti identifica destul de usor dupa muzica data la maxim, care rasuna din masina. De’, afara e cald si geamul de la portiera trebuie tinut deschis. Mananca la Mall si se gandeste cum sa-si sporeasca capitalul printr-o afacere profitabila, dar fara batai de cap. Daca nu reuseste, nu-i nimic, da un telefon acasa.
Avem apoi studentul care “se descurca”. Este cunoscut de toti in campus. Daca inainte de ’89 te intreba daca nu cumperi un pachet de tigari straine sau o sticla de whisky, acum s-a reprofilat. Inventeaza, modifica si instaleaza in urechile colegilor doritori hands-free-uri dintre cele mai minuscule si ingenioase. Repara calculatoare, vinde CD-uri, si, daca are noroc, si ceva locuri la camin.
Avem, pe cealalta parte, studentul care “nu prea se descurca”. Isi prepara cateva oua intr-un ibric cu smaltul sarit la micul dejun. Pranzul il mananca tot in camin si asteapta cu disperare cativa bani trimisi de acasa sau bursa care nu-i ajunge nici macar pentru strictul necesar. Asta daca are noroc si o primeste, fondurile fiind mult mai mici decat ar fi normal.
Mai sunt: studenti care s-au orientat gresit, au ales facultati ale caror nume sunt peste putintele asteptarii si a caror finalizare spulbera toate asteptarile. Studenti care pleaca in timpul sesiunii pe munte, cu cortul. Studenti care, in timpul sesiunii, nu stiu pe care petrecere sa o aleaga sau care se chinuie sa manance o pizza, dupa 12 noaptea, intr-o pizzerie din campusul in care s-a stins lumina. Studenti care sunt incantati de cunostiinta cu noul profesor doar cu ocazia examenului sau care sunt prea speriati de cunostiinta si prefera sa-l amane. Care termina uneori “Universitatea” fara ca ei insisi sa-si dea seama.
Ar mai fi si cei, nu putini la numar care, desi s-au preocupat serios de facultate, o termina si nu au nici cea mai vaga idee ce vor face, care spera la o bursa sau o plecare in strainatate.
Cam in aceste ipostaze se regaseste “studentul” din ziua de azi…sunt studenti doar “pe foaie” ( in carnete sau legitimatii), si sunt studenti care depasesc “limitele” documentelor care doar constata sau declara calitatea de student…acestia sunt cei care se pot mandri ca sunt studenti si in afara “programului”, dar cu necesara delimitare de viata personala.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Joi Iul 03, 2008 7:38 am

Razy a scris:
Nu de multe ori am auzit sau mi s-a spus : “Pe vremea mea era altfel…studentul era student…cand spuneai student – iti imaginai un om inconjurat de carti si aprofundat in ele…”.
Imi aminteste de o prietena care, cand era mica, i-a spus fratele ca daca doarme cu dictionarul de franceza sub perna o sa stie sa vorbeasca franceza...(stii dictionarul de franceza rosu de dimensiuni uriase de pe vremea parintilor nostrii?)..eh... iti imaginezi ce durere de gat a avut a doua zi.. Very Happy
Eu am trecut prin toate etapele ..si cluburi si baruri, si invatat si restante...si lenevit, si lucrat si forum ( Slava Domnului...mai mult decat ar trebui Laughing ), recunosc ca mi-am dorit si mercedes-ul mai sus amintit..nu... de fapt pe asta inca mi-l doresc. bounce
Si cu toate ca n-am fost "student model" n-am nicio indoiala ca o sa-mi fie bine ...aproape ca as pune pariu ca o sa ma descurc mai bine in viata decat multi dintre colegii mei care au fost fideli institutiei Smile
Sus In jos
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Joi Iul 03, 2008 9:53 am

Deep a scris:

Imi aminteste de o prietena care, cand era mica, i-a spus fratele ca daca doarme cu dictionarul de franceza sub perna o sa stie sa vorbeasca franceza...

o prietena careia... i'a spus fratele. nu ma puteam abtine Very Happy. carry on Very Happy
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Joi Iul 03, 2008 11:47 am

Citat :
Deep a scris:
Eu am trecut prin toate etapele ..si cluburi si baruri, si invatat si restante...si lenevit, si lucrat si forum ( Slava Domnului...mai mult decat ar trebui ), recunosc ca mi-am dorit si mercedes-ul mai sus amintit..nu... de fapt pe asta inca mi-l doresc.
Si cu toate ca n-am fost "student model" n-am nicio indoiala ca o sa-mi fie bine ...aproape ca as pune pariu ca o sa ma descurc mai bine in viata decat multi dintre colegii mei care au fost fideli institutiei

Multi sunt cei care pot reproduce un text de lege ( cei care intra in categoria celor care nu mai au o viata dincolo de zidurile facultatii sau in afara camerei in care “stocheaza” informatii), putini cei care-i inteleg sensul, scopul ( acel ratio legis ) si, si mai putini cei care-i descopera ratiunea si pot aplica ce au ‘descoperit’ ( din cate ai zis…te-ai afla in categoria asta…)…e bine k ai trecut prin toate etapele ..si cluburi si baruri, si invatat si restante...si lenevit (asta e o necessitate la un moment dat, mai ales atunci cand o meriti), si lucrat si forum…e bine ca in cazul tau se regaseste si invatatul (conditie esentiala) printre acei “factori”, pe locul 3, dar…e bine (majoritatea "studentilor" indeplinesc celelate "conditii" enumerate, cu ignorarea conditiei studiului... ); diversitatea “activitatilor” pe care le-ai intreprins ( in special lucratul, chiar daca ti-a "furat" din timp...apoi timpul prin cluburi sau baruri ti-a dat posibilitatea de a avea si revelatii Smile ...) cred ti-au format aptitudinea de a intelege cum stau lucruile si in exteriorul disciplinelor de drept ... inseamna ca vei sti ce sa faci sau cum sa valorifici cunostintele acumulate in facultate ; inseamna… ca ai un atuu, foloseste-l… Succes Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Iul 04, 2008 12:46 am

multumesc Mafdet Smile ..am gresit...si ma bucur ca m-ai corectat.
Noh..sincer revelatii prin baruri n-am avut Very Happy ..ar fi fost interesant sa fie asa ... dar locurile respective , dincolo de sansa de a te imprieteni cu Bahus ofera si un pretext de socializare( acolo cunosti oameni care se dovedesc utili ulterior)...ceea ce cartile nu iti vor oferi niciodata.
Nu am facut o clasificare a activitatilor ...asa s-a intamplat ..sa pice "invatatul "pe 3. De fapt invatatul a fost mereu pe ultimul loc..( si pe parcursul urmatoarei facultati tot acolo o sa fie). De ce? Pentru ca am invatat in liceu si cu toate ca nu aveam o concurenta reala din partea colegilor mei .. m-am vazut la sfarsitul lunii iulie in situatia de a fi singura din clasa mea care nu era admisa la facultate( fiind singura care a dat examen de admitere si pt care un loc cu taxa sau o facultate pariculara nu erau o optiune) ...cu o situatie similara o sa va confruntati multi dintre voi cei care ati stat inchisi intre ziduri doar cu cartile....si sa vedeti atunci probleme existentiale...
Ce conteaza de fapt?conteaza sa cunosti pe cine trebuie, sa fii la locul potrivit in momentul potrivit, sa zambesti si sa fii dragut cu toata lumea ....si putinele idei pe care le ai sa le expui frumos.( forma e totul..de fond nu e interesat nimeni)
Unii sunt fanii statului vesnic printre carti....altii refuza din start orice contact cu cartile...fiecare "se petrece in cercul lui stramt" si nu permite simbioza. ...si simbioza aia e secretul.
Stim toti ca practica fara teorie e inutila si teoria fara practica n-are sens...in mod similar o sa fiti in ipostaza de a sti foarte multe dar sa nu aveti cui sa demonstrati ce stiti...sau nu o sa va foloseasca tot ce stiti. Pentru altii care stiu foarte putine...fix cunostintele alea se pot dovedi utile si apreciate....asta-i viata...
4 ani , pentru ca m-am exclus voluntar din cele 2 categorii de studenti, am avut ocazia sa-i observ din exterior in mod obiectiv....din punctul meu de vedere nicio categorie nu e superioara celeilalte... fiecare castiga sub anumite aspecte.....asa ca atitudinea de dispret suveran de care dau dau dovada cei care au note mari e total nejustificata.... asa cum nejustificate sunt si glumele acide pe seama "tocilarilor"
Cat despre cat de mult imi vor folosi cunostintele acumulate in facultate... experential invat cam tot ce trebuie sa stiu... in "jungla" nu e deloc ca in carti...trebuie sa dau dovada de o mobilitate extraordinara, de viteza de reactie si adaptare....si sa uit la fiecare inceput tot ce stiu dinainte pentru ca de multe ori tot ce stiam si credeam mai mult m-a incurcat decat m-a ajutat. Depinde si de ce isi doreste fiecare..eu sigur nu-mi doresc o viata linistita Wink
Sus In jos
lushfer
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 28

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Iul 04, 2008 5:10 am

Viata de student e naspa?pentru unii nu prea cred ca vorba aia ei vin la facultate doar sa cunoasca viata din camin,distractile,chefurile si sa cunoasca oameni cu care sa desfasoare anumite activitati legate mai mult sau mai putin de facultate.Sa fiu sincer la examene vad colegi pe care nu i`am observat la nici un curs si ii aud intreband cu cine avem examen si daca "ala" e proful.o chestie destul de simpatica inainte de examen,de fapt inainte cu 10 minute de examen... exista multe tipuri de stundeti si sunt multi care au venit la facultate ca i`au trimis parintii ori sau saturat de orasul lor.sunt si studenti care habar nu au cum arata toate salile in care se tin cursurile din anul lor.Mai exista studenti in adevaratul sens al cuvantului carora le pasa de facultate si aceia sunt studenti care vor sa realizeze ceva dupa terminarea anilor de studiu nu sa zica si ei ca au o diploma.pe mine personal viata asta de student m`a cam schimbat fiindca am observat ca viata nu e asa roz cum parea in liceu iar notele nu se castiga asa usor si recunosc ca intr`un an de facultate am citit poate cat am citit in 2 de liceu (citit si aprofundat sau sa inteleg ce citesc),de cand sunt student nu mi se mai pare asa distractiv sa ies toata ziua in cluburi si sa las toata materia pentru sesiune ca vorba aia se aduna multa.nu cred ca ma pot considera un student in adevaratul sens al cuvantului ca nu stau sa citesc toata ziua si nici nu sunt un student model care are toate examenele luate Embarassed dar fata de alti colegi imi pasa de facultate si o frecventez sa am si eu habar ce se preda la facultatea asta am mea si sa inteleg totusi ceva.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://s3.gladiatus.ro/game/c.php?uid=56986
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Vin Iul 04, 2008 10:13 pm

desi cam deviez de la subiect... "a studia si a nu gandi este o risipa. A gandi si a nu studia este periculos" (Confucius)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Sam Iul 05, 2008 1:19 am

Cele 4 elemente pe care se bazeaza filosofia lui Confucius nu se mai preteaza la societatea in care traim.
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Sam Iul 05, 2008 2:55 am

Te referi la filosofia lui Confucius (lato sensu) ??? ; eu doar m-am raportat la acel citat, care desi a fost afirmat in date ale realitatii diferite…inca mai contine “adevaruri”; chiar daca este o afirmatie "smulsa" dintr-o societate mult trecuta, reanalizata si raportata la societatea din ziua de zi, poate traduce tot atatea adevaruri; eu nu am urmarit o interprtare teleologica, ci m-am rezumat doar la continutul acelui citat; si pt. a respecta dr. de autor....
Daca nu specificam cui ii apartine citatul…mai puteai nega valabilitatea continutului?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Sam Iul 05, 2008 6:52 am

da..din toate motivele expuse mai sus... si dintr-o multime de alte motive.
Dar ..te rog..interpreteaza-mi citatul... si apoi revin. In postul anterior l-ai lasat in suspensie si l-am interpretat in contextul original.... filosofia ce indeamna spre fapte bune si morala (ori astea-s basme). Cand baza s-a erodat..orice constructie se darama.
De ce a gandi si a nu studia este periculos? de ce trebuie sa ne alegem un maestru si sa invatam tot ce stie el? de ce trebuie sa preluam din carti ceea ce deja este gandit de altcineva?
Eu cred ca e mai important sa fim personali, identificati cu gandurile noastre.. cu cat fapta noastra coincide mai mult cu gandul nostru cu atat suntem mai aproape de a descoperi si altceva decat ce deja s-a descoperit.... si asta inseamna progres. Si pe perioada studentiei ar trebui sa se dezvolte tocmai capacitatea de a gandi singuri. Invatand ce altii au gandit facem un act mort, un act reflex fara nici o consecinta in constiinta noastra , a celorlalti sau a umanitatii.
Consideri ca singurul rol pe care il are facultatea este de a pregati specialisti intr-un anumit domeniu sau are si rolul de a identifica si promova intelectualii?( avand in vedere ca la un alt subiect am stabilit ca a" fi specialist "nu coincide cu a" fi intelectual")...in functie de raspunsul la intrebarea asta identific 2 directii de argumentare...cum ziceam ... te rog, comenteaza citatul...
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Sam Iul 05, 2008 12:39 pm

Nu o sa interpretez citatul, ci voi incerca sa il demonstrez prin exemple concrete. (…oricum interpreatrea va rezulta din exemplele enuntate…daca nu vei fi multumita, ti-l voi interpreta numai…);
De ce a gandi si a nu studia este periculos?
Toti oamenii gandesc, dar problema e ca unii gandesc prost, iar altii bine. Cei care gandesc “prost” nu au studiul necesar (studiu redus) pentru a raspunde (in mod corect sau eficient) unor probleme ce se ivesc in societate (ei actioneaza, dar influentati de ceea ce cunosc); si ei gandesc, poate chiar depasesc limitele la ceea ce au <<studiat>>, <<invatat>>, <<cercetat>>, dar aceasta depasire este “controlata”, limitata de volumul cunostintelor dobandite prin procesul studiului (lato sensu)…si cu cat acest volum este mai mare (…astfel intram in categoria celor care gandesc “bine”) cu atat creste posibilitatea, ca raportat la ceea ce este cunoscut , sa depaseasca aceste “hotare” ale “mintii inchise” (dar care in mod paradoxal presupune <<gandire>>).
Poti gandi bine, dar in lipsa unor cunostinte (care se pot dobandi numai prin studiu,cercetare…) poti ajunge sa faci afirmatii eronate…de ex : …vezi posturile mele de la controverse spirituale – a crede sau a nu crede – unde m-am avantat in a incerca sa arat ca intre religie si magie exista o oarecare legatura (cat de mica…),si am folosit termeni care s-au dovedit ca nu ii stapanesc (si care intr-un fel, daca se avea in vedere intelesul lor corect, au schimbat “mesajul” postului meu, desi eu vroiam sa transmit altceva…); sau poate am gandit “prost”, dar tot am gandit…iar acest proces de gandire a fost profound afectat de lipsa mea de studiu referitor la respectivii termeni...si de aceea e periculos “ a gandi si a nu studia… ”;
de ce trebuie sa ne alegem un maestru si sa invatam tot ce stie el?
…ca sa invatam sa gandim ( sau cu alte cuvinte – sa nu gandim in necunostinta de cauza…) si apoi (sau concomitent) sa depasim ceea ce ne-a fost “impus” sa gandim…ex: Aristotel a fost discipolul lui Platon – a depasit “gandirea” lui, ba chiar a contrazis-o… Enrico Feri (fost criminolog, sociolog și socialist italian) discipol al lui Cesare Lombroso; spre deosebire de Lombroso, care accentua latura fizica (biologica) a criminalilor , Ferri s-a axat pe studierea factorilor criminogeni dintr-o perspectiva bio-sociologica... .
de ce trebuie sa preluam din carti ceea ce deja este gandit de altcineva? …ca sa ai la ce sa te raportezi in sustinerea ideilor tale… si plecand de la ideea ca ceea ce gasesti in carti este unanim sau majoritar acceptat (cu unele exceptii). - tu trebuie sa demonstrezi contrariul…arata ca gandesti
Eu cred ca e mai important sa fim personali, identificati cu gandurile noastre.. cu cat fapta noastra coincide mai mult cu gandul nostru cu atat suntem mai aproape de a descoperi si altceva decat ce deja s-a descoperit.... si asta inseamna progres. Si pe perioada studentiei ar trebui sa se dezvolte tocmai capacitatea de a gandi singuri. Invatand ce altii au gandit facem un act mort, un act reflex fara nici o consecinta in constiinta noastra , a celorlalti sau a umanitatii… sub unele aspecte sunt de acord, dar cu o oarecare retinere sub anumite aspecte…. Invatand ce altii au gandit facem un act mort, un act reflex fara nici o consecinta in constiinta noastra , a celorlalti sau a umanitatii…asta depinde de tine daca e un act mort…daca ce au gandit altii e bine gandit? Daca nu e bine gandit…demonstreaza contrariul, dar inevitabil tot te vei raporta la studiu (in mod inconstient…in baza unor “scrieri” citite anterior sau poate chiar ulterior, in scopul de ati argumenta “gandirea”…); Eu nu inteleg cum poti “gandi” ceva ce nu exista, bine…poti sa inventezi, sa vii cu ceva inovator, dar aceste inventii sau inovatii au in mod inevitabil la baza tot studiul.

Consideri ca singurul rol pe care il are facultatea este de a pregati specialisti intr-un anumit domeniu sau are si rolul de a identifica si promova intelectualii?
Opinez ca are rolul de a pregati specialisti intr-un domeniu ( pt. a le desavarsi competenta…) prin identificarea si promovarea intelectualilor, in masura in care acestia se arata (raportat la specializarea optata de acestia…doar nu o sa ajunga Ilie Moromete judecator, medic... pt. ca este intelectualul satului…) ; daca acestia nu se arata …vor ramne simpli specialisti…aici as face din nou urnatoarea categorizare: (raportat la facultatea de drept): 1. cei care pot reproduce un text de lege (“ specialistii”) 2. cei care-i inteleg sensul, scopul (specialisti care si gandesc, deci si intelectuali ), si 3) cei care-i descopera ratiunea si pot aplica ce au ‘descoperit’( specialistii intelectuali desavarsiti ); Vreau sa cred ca facultatea isi propune sa promoveze , pe cat de mult posibil, specialisti din categoria a-3-a, nu ar fi rai nici cei din a-2-a (pt. ca au potential…), dar nici varianta primei categorii nu apare ca fiind “esuata”avand in vedere si celelate “tipuri de studenti” care promoveaza…
Intelectualii se pot promova si singuri….
[i]

Ultima editare efectuata de catre Razy in Mier Iul 30, 2008 7:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Sam Iul 05, 2008 12:55 pm

Era sa uit…referitor la prima parte a citatului – “a studia si a nu gandi este o risipa”. Aici cred, din cate am observat, ca esti de acord…?
Precizez doar faptul ca nu am avut in vedere conceptia lui Confucius ( a trebuit sa respect dr. de autor…) cand am postat citatul, ci doar continutul sau raportat la realitatea de astazi… ( si da l-am cam lasat in suspensie...ca sa-l interpreteze fiecare cum vrea, sa gandeasca...); aceasta prima parte isi gaseste “traducerea” in al 2-lea post din aceasta sectiune…dar trebuie sa ai in vedere numai anumite parti si sa le extinzi sensul…le descoperi tu…doar gandesti… Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 08, 2008 1:55 am

as face din nou urnatoarea categorizare: (raportat la facultatea de drept):
1. cei care pot reproduce un text de lege (“ specialistii”)

...ei nu sunt specialistii.. ei sunt cei care nu au inteles ca nu toti suntem facuti pentru fi avocati, judecatori etc... pentru ca societatea are nevoie si de instalatori, zugravi, vanzatoare si ospatarite tot atat de mult cat are nevoie de avocati si judecatori..si ei sunt facuti pentru astfel de meserii. Reusesc sa-si chinuie 4 ani o minte bine odihnita anterior ( minte ce se va odihni bine si ulterior)in speranta ca vor ajunge sa-si etaleze mediocritatea si inutilitatea dintr-un fotoliu a carui inaltime este direct proportionala cu impresiile. De fapt ei sunt fericitii..politica ciolanului ros pana la maduva si a promovarii incompetentei dublata de lipsa de responsabilitate e politica de stat...asa ca ei se integreaza fara probleme.(este si politica facultatii noastre)
Pentru aceasta categorie studentia inseamna chefuri , impresii etc...si cateva saptamani de sesiune in care intra in contact cu cartea si o invata pe de rost. La examene se aplica regula"daca zici bine poezia ...primesti nota 10"..deci scopul e atins.
Specialistii se regasesc in categoria a 2a ... specialisti fara a fi intelectuali..am dezvoltat la alt subiect care este rolul intelectualui( sa aplice la nivel concret concluziile obtinute in plan abstract)
Categoria a 3a ar trebui sa tina cont de faptul ca suntem un popor care a avut prezumtiv ( nedemonstrat cu relicve arheologice concludente) o religie pentru care erau sacrificati periodic cei mai frumosi, puternici si inteligenti membri ai comunitatii. Wink ..cei care tin cont de acest fapt inteleg ca inteligenta e mai demodata decat limba franceza, inteleg ca s-a dus naibii toata teoria cu "homo sapiens "si ca e mult mai bine sa te comporti ca o maimuta(categoria 1)...
depinde de tine daca e un act mort…daca ce au gandit altii e bine gandit?...e un act mort pentru ca munca ta poate fi cel mult erata la munca altuia..
Intelectualii se pot promova si singuri… cum?.. nu toti s-au nascut in familii de magistrati astfel incat sa-i recomande doar numele de familie. Un principiu simplu de publicitate: un brand puternic se construieste cu un buget urias... se aplica si in cazul de fata. Care ar fi varianta cea mai la indemana pt un intelectual lipsit de bani?sa lupte pentru a obtine ce i se cuvine? ..sa nu uitam ca la 1907 ,in timp ce majoritatea populatiei Ro locuia in bordeie, clasa conducatoare se cultiva la Paris( inteligenta nu era un criteriu determinabil pt apartenenta la o anumita clasa..asa cum nu este nici acum...criteriul e cu totul altul) ce au patit rasculatii..stim cu totii...
Am comentat aleatoriu idei desprinse din ce ai scris tu....
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 08, 2008 3:04 am

Razz ma citez singur..."… as face din nou urmatoarea categorizare: (raportat la facultatea de drept):
1. cei care pot reproduce un text de lege (“ specialistii”) “ - observi ghilimelele ?…pe care nu le-am mai folosit pt. categoriile 2 si 3…; pentru prima categorie le-am folosit tocmai pt. a “traduce” ce ai scris tu…

"... depinde de tine daca e un act mort…daca ce au gandit altii e bine gandit?"...e un act mort pentru ca munca ta poate fi cel mult erata la munca altuia…asta chiar nu o inteleg…din moment ce gandesc ceva ce nu a fost gandit, chiar daca ma raportez la ce am studiat si, eventual, la experienta mea de viata (…altfel nu vad cum…) ori si chiar daca “inventez” in baza sau in completarea a ceea ce a fost “procesat” de altcineva…de ce sa fie un act mort???…doar e un progress in materie…nu? as vrea totusi sa te intreb : Tu cum ai invatat sa gandesti (dincolo de experienta de viata...)? Prin meditatie? In varf de munte sau pe "terasa lumii" in Tibet? …( nu vreau sa fiu ironic…scuza-ma daca pare astfel…) Neutral

"Intelectualii se pot promova si singuri"… [i]cum?[/i]
Remarcandu-se prin inteligenta de care dau dovada…sau dupa cum spunea Dl. professor…(nu are rost sa-i dau numele… ) - Daca esti bun… nimeni nu te da la o parte…
Si eu vreau sa cred asta… Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 08, 2008 4:31 am

1. Very Happy chiar nu observasem ghilimelele..mea culpa
2.ex: cand X defriseaza o padure intreaga ...degeaba vine Y sa mai taie o tufa... padurea a disparut din cauza/datorita lui x.
Eu am incetinit procesul de cunoastere pentru ca, desi nu am reusit sa cunosc multe , sentimentul non-ignorantei nu a umplut spatii ..dimpotriva..a format gauri negre . Eu sper ca, in cele din urma,o sa-mi gasesc locul in prima categorie..si o sa ma integrez acolo.
remarcandu-se prin inteligenta de care dau dovada…sau dupa cum spunea Dl. professor…(nu are rost sa-i dau numele… ) - Daca esti bun… nimeni nu te da la o parte…
Si eu vreau sa cred asta…

Ti-ai pus problema macar si pentru o secunda ca poate minte?Daca e doar un singur loc...esti sigur ca-i suficient doar sa fii bun?
Sus In jos
Razy
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mar Iul 08, 2008 6:04 am

"2.ex: cand X defriseaza o padure intreaga ...degeaba vine Y sa mai taie o tufa... padurea a disparut din cauza/datorita lui x." …si daca acea “tufa” impiedica amenajarea unui drum care duce spre o alta padure si mai deasa ? …si chiar daca nu creaza o astfel de “cale”, din moment ce tu ai taiat acea tufa si nu “ganditorul originar” …ai acoperit gandirea lui si ai depasit-o prin completarea ei; sau nu trebuie sa tai tufa ramasa…poti sa vii sa plantezi pomi in locul unde el in mod gresit a defrisat…; …si nu te opreste nimeni sa defrisezi tu o padure virgina , de fapt as prefera varianta cu plantatul unei paduri…gandirea construiste si nu distruge…(dar am inteles ce vroiai tu sa transmiti Smile ); si aceasta defrisare sau plantare in mod originar are loc tot in baza sau prin raportare la ce am invatat din celelate defrisari si plantari care nu ne apartin…si vom folosi tot seminte sau eventual toporul, dar rezultatul va fi propriu/original Wink

(“…”) Ti-ai pus problema macar si pentru o secunda ca poate minte? Daca e doar un singur loc...esti sigur ca-i suficient doar sa fii bun?

Am raspuns : Si eu vreau sa cred asta… intrebari mi-am pus…deci… dar mai am timp sa ma gandesc pana termin...

Very Happy
Sus In jos
mara_sweet
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 29
Data de inscriere : 28/05/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mier Iul 15, 2009 1:37 am

Eu vreau sa cred ca inca mai exista "studentul" acela care nu se limiteaza la a avea o legitimatie de student si un carnet de student. Sincer, pentru mine viata de student e frumoasa.Nu apuc sa merg in fiecare zi la facultate dar recunosc ca daca as avea de ales as merge cat de des as putea. Imi place sa merg la cursuri, sa colind biblioteci, sa fac referate. Imi place pana si sesiunea cu stresul, emotiile, dezamagirile si bucuriile ei. Si mai ales sentimentul de usurare de dupa ultimul examen. Ma simt mandra de mine cand povestesc despre examenele mele sau despre ce fac la facultate. Ma consider norocoasa caci am ales o specializare pe gustul meu. Cei care merg la facultate impinsi la spate de parinti sau din alte motive nu au tragere de inima pt asta (si pt ei chiar conteaza doar carnetul si legitimatia de student). Cred ca e valabila ideea ca atunci cand nu faci ce-ti place nu faci bine, si asta se vede.
Sus In jos
bodorinstefan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 27/10/2009

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mier Oct 28, 2009 7:06 am

Tema propusa de Dl. Gutan este una cat se poate de delicata din foarte multe puncte de vedere.
Urmez cursul sau de retorica, iar ca prima tema am avut de sustinut un discurs despre noi, studentii , viitor al tarii, tema aleasa de mine.
In cele ce urmeaza am sa transcriu discursul ce l-am rostit in fata a foartor putini entuziasti.

[i]Dragi Colegi,

Ma numesc Bodorin Stefan, sunt din Tulcea , Am 21 de ani , am absolvit 12 clase la Col. Tehnic Henri Coanda Tulcea profilul Matematica informatica.
Poate cativa ma cunasteti de pe bancile facultatii sau poate altii ma stiti doar din vedere sau poate nu ma cunoastetii deloc.

Nu am sa va spun de ce am venit la Sibiu sau ce m-a facut sa vin aici sau de ce am ales Dreptul, desi nu era singura mea obtiune, si nu am ales dreptul doar ca sa scap de matematica.

Dragi prieteni, se implineste ceva vreme de cand am inceput un nou destin, un destin bine vazut de tarile euro atlantice, dar totusi un destin greu. Un destin greu pentru ca ne aflam intr-o plina criza financiara, dar mai ales un destin greu de cand decanul facultatii ne-a spus ca nu avem scapare si trebuie sa punem burta pe carte.

Nu am venit aici sa vorbesc nici despre sex, Coco Shanelle, masini , fitze , crime etc, . Am venit aici sa dezbat impreuna cu voi daca se poate un subiect pe cat de delicat pe atat de important. Doresc sa vorbesc despre noi studentii , viitor al tarii.

Politica vulgara din aceste timpuri grele a decredibilizat institutiile statului si a rupt legatura dintre om si princiipile sale. Un exemplu concret este urmatorul: Sunt foarte putine locuri de munca. Care este solutia ? Noi si nu ma refer la noi cei din aula ci la noi studentii de pretutindeni.

Dupa cum a spus Dl Gutan : citez " Suntem o prelungire carnala a propiilor telefoane mobile", aparent suntem dependenti de telul nostru. Nu. In substratul acestei expresii dl Gutan spune ca stundentul din ziua de astazi nu face ceea ce ar trebui sa faca si anume sa invete si sa isi creeze viitorul lui dar poate si al altora, ba in plus deabia asteapta sa sune telefonul sa iasa la o bere sau la un cico pe centru.

Spuneam ca traim vremuri grele pentru ca acum ceva timp politicienii care sunt la putere acum au facut si ei facultate si pun pariu ca ei in loc sa isi faca daoria faceau si ei cu totul si cu totul altceceva. NU vreau sa se repete acest lucru. Vreau ca noi sa nu facem aceeasi greseala.

Nu am venit sa va fac morala si nici sa ma dau exeplu pentru ca eu din contra am chiulit foarte mult si sunt in aceeasi oala cu voi.

Sa va dau un exemplu concludent si sa va motivez sa va faceti treaba de stundet.

Acum ceva timp ma duceam sa cumpar mancare pentru catel impreuna cu prienta mea cand cineva in varsta ma intreaba unde este spitalul . Era cam complicat de explicat. Omul a crezut ca nu vrau sa ii arat sau sa ii explic si m-a implorat sa ii spun pentu ca trebuia sa ajunga de urgenta sa isi AMPUTEZE PICIOARELE . Apoi am aflat ca este din Constatnta si ca a venit cu trenul la Sibiu pentru a isi amputa picoarele. Deci am ramas socat pentru ca stiam ca la CT este pe langa un spital foarte bine dotat si foarte bine pus la punct . Pe langa acest spital este si una dintre cele mai bune facultati de medicina din tara . Intrebarea a cui este? A NOASTRA .! Unde sunt stundentii aia bine pregatiti ca sa il poate treata pe omu asta.
unde este studentul de la medicina ca sa invete sa il trateze pe omu asta la timp si sa nu mai trebuiasaca sa ramana invalid ?

sper ca a-ti inteles ce trebuie sa faceti de acum incolo.
nu are nimeni nimic impotriva sa faceti cu totul si cu totul altceva decat ce ar trebui sa faceti aici la facultate dar pacat de banii aia investiti sa ajungeti aici .

Va multumesc si sper sa nu mi-o luat in nume de rau dar asta este realitatea pentru ca traimi in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bodorin.hi5.com
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   Mier Oct 28, 2009 8:59 pm

Salut Stefan..si bine ai venit pe forum. Sper sa ramai printre noi cat mai mult..
Eu nu te cunosc deloc... de pe bancile facultatii nu am cum ..si din vedere poate te-as cunoaste daca ti-ai da ochelarii de soare (fie ei si o.." incercare" de Police)de pe nas in spatii inchise...sau macar ti-ai scoate fatza din pahar.
Pacat ca nu ai spus de ce ai ales dreptul... mai ales ca anterior ai avut parte de educatie tehnica si , dupa cum mentionezi si tu, ai fi avut multe "obtiuni" Probabil ai o motivatie puternica. Personal chiar as fi vrut sa o aud.
Am inceput sa citesc cu interes...pentru ca ai inceput in forta. Totusi...am ajuns la partea "Politica vulgara din aceste timpuri grele a decredibilizat institutiile statului si a rupt legatura dintre om si princiipile sale. Un exemplu concret este urmatorul: Sunt foarte putine locuri de munca.Care este solutia ?" ..si m-am blocat. Eu chiar nu inteleg: sunt foarte putine locuri de munca pentru ca s-a rupt legatura dintre om si principiile sale? Ruptura asta de care pomenesti tu e cauzata de faptul ca institutiile statului si-au pierdut credibilitatea... situatie cauzata la randul ei de politica vulgara?? ??..
In fine...am mers mai departe ..in speranta ca descopar totusi care e solutia pentru lipsa locurilor de munca. Ei bine..solutia nu a venit ...ca ai sarit brusc in alt..exemplu!?!(cred) De fapt ne-ai explicat noua ce a vrut sa zica dl Gutan. sa inteleg ca, mai nou, e nevoie de interpreti pentru ca dl Gutan sa fie inteles? OK... Apoi ne spui ca asteapta studentii sa mearga la bere si" cico"(dar neaparat si cico ..ca suna cool)...si..si... te intorci la vremurile grele pe care le traim. La momentul asta chiar am sperat ca o sa ne spui care e solutia pentru lipsa locurilor de munca. Dar nu .. ai justificat "vremurile grele" ca pensionarii care joaca table in parc :" pentru ca politicienii nu au facut ..nu fac". Cu alte cuvinte..speculatii...intarite de faptul ca tu pui pariu ca ai dreptate. Ramasagul are forta persuasiva?sau... care e rostul ?
In fine.. mergem mai departe ..iar.Ne spui apoi ca erai in oras sa cumperi mancare penntru caini..si nu asa..singur..ci cu prietena. Cu ocazia asta mi-am amintit ca trebuie sa-mi cumpar lapte.. dar presupun ca nu te intereseaza..nu-i asa?
Si apoi...o poveste fara nicio legatura cu ce ai zis mai sus...si mai ales fara nicio legatura per ansamblu cu "viata de student e naspa" "Intrebarea a cui este? A NOASTRA .!"?????stiam ca la CT este pe langa un spital foarte bine ???? Cine, ce, cum , de ce, cand?? Aici am renuntat..daca erai la tv .. schimbam canalul.
PS:Articolul hotarat e clar un mister pentru tine.. desi se invata in clasa a 5 a si ne spui ca ai terminat totusi 12 clase.( nu m-as lega in mod normal de acest aspect.. dar tu ai comentat la un alt subiect fix acest aspect. ..asa ca nu zic nimic suplimentar ci te rog sa citesti ce i-ai scris tu userului Tech la subiectul de la IT.. si..sper sa intelegi ca e valabil si pentru tine)

sper ca nu te-ai suparat. Presupun ca, din moment ce ai ales sa -ti postezi "discursul" pe forum...ai prevazut si acceptat si potentialele critici.
nota: am fost soft pentru ca e vorba de un boboc..sper ca s-a observat Laughing
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: viata de student e naspa?   

Sus In jos

viata de student e naspa?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: