IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

TOTUL sau nimic...?

In jos 
AutorMesaj
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: TOTUL sau nimic...?   Mier Ian 26, 2011 5:15 am

Daca esti pus in situatia de a alege intre o parte, o fractiune dintr-un tot, sau nimic ce ai alege ?
Este usor de ales daca pui problema in sensul ca o "particica" este mai mult decat nimic. Conflictul se instaureaza in momentul in care nu primesti decat atat, fapt ce nemultumeste. Adica vreau TOTUL sau nimic!
Momentan as alege totul sau nimic. Nu cred ca are rost sa faci eforturi pentru ceva ce primesti partial si pe deasupra mai ramai si cu un sentiment amar de insuficienta, insa sti clar ca numai atat primesti, isi mai are rost efortul, timpul? Si totusi pe de alta parte, decat deloc...
Am zis la modul general pentru ca in mod sigur fiecare s-a confruntat cu astfel de situatii, diferita pentru fiecare dintre noi.
Deci, cum e ?

Alba/Neagra/...Gri ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Mier Ian 26, 2011 5:53 am

Bai da ce probleme aveti si voi. Smile
Totul nu primesti niciodata asa ca ramai cu nemultumirea fie ca-ti place fie ca nu. Smile
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Mier Ian 26, 2011 9:05 am

Daca tot te-ai apucat, macar elaboreaza. Wink
Sus In jos
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Joi Ian 27, 2011 1:29 am

Eu intotdeauna vreau totul... cu totii vrem totul; dar cand nu se poate, nu se poate! Te multumesti cu putinul pe care l-ai primit!
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Joi Ian 27, 2011 2:32 am

Nu si daca acel putin iti cauzeaza mari probleme interioare, nefericire, neimplinire...
Stiu ca e greu de discutat atat de abstract, dar gandeste-te ca apuci sa gusti din Rai, pentru o fractiune de secunda, nu crezi ca ai vrea mai mult ? Eu una nu as putea niciodata sa ma multumesc numai cu atat, o data ce stiu ce pierd. Pot sa ma bucur ca s-a intamplat, insa altfel ar fi o tortura cumplita sa te bucuri doar de bucatele de Rai...
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Joi Ian 27, 2011 3:06 am

"Singurele paradisuri posibile sunt cele pierdute".
Nu o zic eu..ci unul mult mai desptept ca mine..dar din pacate imi scapa numele acum pale
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
adamandrean
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 28
Reputatie : 6
Data de inscriere : 24/01/2011

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Joi Ian 27, 2011 4:30 am

Mai bine sa regreti ceea ce ai facut decat sa regreti ca nu ai facut-o niciodata!
Sus In jos
TheDuckPan
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 17
Reputatie : 0
Data de inscriere : 10/12/2010

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Joi Ian 27, 2011 4:43 am

Atunci cand gusti din rai, e intr-adevar putin frustrant sa descoperi ca trebuie si sa te opresti la atat. Sunt lucruri pentru care merita sa muti muntii din loc dar si lucruri pe care le poti lasa in voia sortii.
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Vin Ian 28, 2011 5:48 am

@ Deepred
marcel proust
„adevăratele paradisuri sunt cele pierdute“

Ma consider o visatoare... si deci imi place sa visez la acel paradis de care amintesti tu, insa nu le dau niciodata pierdute. Singurul lucru care nu are remediu inca e moartea, iar pana si ea a fost invinsa candva... deci nimic nu e imposibil, trebuie doar sa iti creezi conditii, circumstante care sa te ajute sa iti atingi scopul, indiferent cat dureaza sau ce efort cere.
Un pahar de vin m-a schimbat, am vazut ca viata poate lua mereu intorasaturi nebanuite care par sau pareau imposibile...
Romania chiar e tara tuturor posibilitatilor, atata vreme cat tu faci acele posibilitati sa devina fapte... depinde desigur si de alti factor, nu are rost sa te impiedici de ceva ce evident nu te duce nicaieri, insa atunci cand ajungi sa apuci de ceea ce ti se cuvine cu adevarat, vei sti. Universul cu totul se va misca, iti vor produce conjuncturile perfecte pentru tine, e adevarat, ce e al tau, e pus deoparte...

Deci, TOT. Aleg varianta TOTUL si nu nimic, si nici bucatele, pentru ca pot sa aleg TOT.
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Dum Ian 30, 2011 12:08 am

In astfel de situatii reactionezi in context. Am observat ca uneori, cand alergi dupa acel TOT pe care ti-l doresti, esti putin orbit. Daca nu il obtii, esti dezamagit pe moment dar in unele situatii iti dai seama apoi ca TOTUL dupa care alergai nu te-ar fi facut oricum fericit, iar mica parte cu care te-ai ales te implineste mult mai mult decat ai crezut Smile
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Dum Ian 30, 2011 12:18 am

Se poate si asta, se poate sa alergi si dupa o himera, insa uneori, doar acel alergat poate fi incitant... pana la urma viata intreaga e o calatorie cu destinatia moarte. Suna macabru, insa toata viata, tot drumul acela e atat de frumos, si greu si presarat cu micro particule de exatz si zambete, plin de iubire si nebunie si ura si gelozie si dorinta spre ceva mai bun este cea mai frumoasa parte, atat de frumoasa incat uram cu totii destinatia...
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Dum Ian 30, 2011 12:44 am

Suna macabru, dar e realitatea. De moarte nu scapam. Death and taxes Very Happy
Sus In jos
Voica Daniel
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 32
Localizare : Simeria, Hunedoara
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Mar Feb 01, 2011 1:14 pm

Totul sau nimic zici? As indrazni sa intreb: Daca te trezesti alergand dupa acel "tot", o alergare care poate, in opinia personala, ar putea deveni incitanta la un moment dat, insa te trezesti dupa o lunga perioada de timp ca ai alergat dupa "nimic"; ca in tot acest timp ceea ce cautai era chiar in fata ta sau poate este doar un produs al propriilor perceptii. Constati ca ai fost orbit de ceea ce ai crezut ca ai gustat. TOTUL e o notiune mai mult decat relativa din punctul meu de vedere, la fel cum este si notiunea de NIMIC. Ma indoiesc ca ar putea exista cineva care sa poata spune ca a avut vreodata totul sau ca nu a avut niciodata nimic. Am putea discuta pe marginea acestui subiect despre orice aspect al vietii si am ajunge mereu in acelasi punct. Viata in sine e un cerc din care nimeni nu a gasit vreo iesire si mergand pe acelasi rationament, ceea ce ne inconjoara nu face nicio exceptie, din punctul meu de vedere. Ne nastem, traim si murim, avand totul si in acelasi timp neavand nimic, fiind de fapt o parte din tot si in acelasi timp...mici nimicuri. O frantura de care la un moment dat am crede ca am avut parte poate fi totul sau poate fi un miraj.

Pentru mine solutia optima a fost si este, de ani buni, sa ma bucur din plin de atat cat am reusit sa "gust" dar sa nu ma multumesc niciodata cu cat am sau cu ceea ce sunt. E o gandire relativ periculoasa, dar merita. Omul e lasat ca sa tinda spre perfectiune imi spunea un profesor in scoala generala. E frustrant, intr-adevar sa stii ca niciodata nu vei ajunge la un capat al drumului insa am inteles, dupa o vreme, ca satisfactia nu sta neaparat in a ajunge la capat (ajungi acolo si apoi ce faci? te plictisesti? sau in imensitatea egocentrismului, de unii chiar dau dovada, te bucuri de unul singur de....nimic?) ci mai degraba in a ajunge cat mai departe sau, ca sa fiu in ton cu tema, "a gusta" cat mai mult din ceea ce ne dorim. Totul depinde de cat de mult ne incapatanam sa fim cu in pas in fata altora.
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   Mier Feb 02, 2011 2:15 am

Sa stii ca-ti dau dreptate, uneori acel tot poate fi de fapt un simplu miraj... de fapt, de cele mai multe ori suntem imbatati de gustul acelei prime perceptii, care daca ramane doar una, cu timpul o divinizam si devine in mintea noastra tot mai frumoasa, mai apropiata de perfect, deci practic ne mintim noi pe noi, creandu-ne o iluzie...
Totul poate fi de fapt nimic pentru alta persoana, dar si pentru tine, cu totii cu timpul devenim alte persoane, pentru ca evoluam, ne maturizam, invatam din trecutul nostru (sau nu, dupa caz) ... astfel, daca alergam prea mult timp dupa un tot, acel tot capata valoare de ideal, si cu totii stim, ca o data atins un scop, un ideal, un altul se iveste in orizontul mult indepartat si uitam de cel tocmai obtinut...
Am inceput prin a ma intreba daca merita sa alerg dupa tot, daca ma multumesc cu bucatele sau daca as prefera nimic, avand in vedere consecintele drumului spre acel "ceva"-fie tot, fie fractiuni... Acum ma intreb daca nu ai dreptate, iar totul e chiar un miraj, o iluzie creata de mintea mea tocmai ca sa nu ma lovesc de zidul dur al realitatii...
Cu totii tindem spre perfectiune, mai bine zis, spre ceea ce fiecare dintre noi crede ca e perfectiunea,iar mintea e un instrument periculos, te poate duce pe cele mai inalte culmi, care tot odata pot fi cele mai adancuri abise, te poate minti, te poate face sa te arunci in gol de pe cea mai inalta prapastie... Vreau uneori sa vad cat de adanca e prapastia mea- deci sa aleg sa alerg dupa tot, alteori ma gandesc ca mi-e destul de bine acum si nu are rost sa stric ceva bun - deci nimic...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TOTUL sau nimic...?   

Sus In jos

TOTUL sau nimic...?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: