IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

cati suntem, de fapt?

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 10:27 am

Cati suntem, de fapt? Aceasta intrebare retorica s-ar putea completa cu o alta: Cine suntem, de fapt, noi cei de aici, de pe forum?! De ce intram zilnic, sau aproape zilnic pentru a posta?! De ce raspundem la postarile altora? Ce castigam pentru noi insine? Sa fim mai experimentati intr-ale scrisului? Sa facem aptitudini de comunicare? Sa ii facem pe ceilalti mai buni? Daca aceast din urma scop este real, de ce am dori asa ceva? Cu ce il ajuta pe colegul meu de forum stradania mea si cat de mult isi doreste acest lucru?!

Toate aceste aspecte presupun implicare personala, dorinta de a te dezvalui pe tine insuti asa cum esti. Dorinta de a schimba ceva la ceea ce esti sau de a castiga ceva. In aceste conditii, stau si ma intreb: de ce exista aceasta nevoie de a ne ascunde dupa altceva sau altcineva?! Nu vorbesc aici despre faptul ca marea majoritate refuza sa se inregistreze cu numele adevarat...exista aici o serie de argumente si face parte, de altfel, din frumusetea forumului. Ma refer la faptul ca multa lume s-a inregistrat cu mai multe conturi / useri/ nickname-uri. Si nu doar s-au inregistrat astfel dar chiar scriu in paralel de pe toti acesti useri. Au o multipla personalitate...si se pare ca se si pricep. Ma intreb de ce se intampla asta? E oare jocul mai distractiv? Se plictisesc? Sau vaneaza pe cineva? E ciudat, in acest mod forumul se indeparteaza de realitate mai mult decat este normal. Eu, cel putin, nu mai stiu cu cine vorbesc si cand...nu mai stiu daca userul x este diferit de userii y si z sau este acelasi lucru cu y si si z. Cui, de fapt, ne adresam? Unor personalitati multiple? Exista oare conotatii patologice in toata aceasta schema macabra?

Inca ceva: poate as dori sa devin prieten cu alt user de pe forum, intr-o buna zi. Cui ma adresez, de fapt? Unui necunoscut cu multiple fatete?!

Oare cati suntem realmente aici pe forum activi?! De exemplu, Deepred nu e acelasi lucru cu moiseiandra?! Oare eu nu sunt acelasi lucru cu OpenMind?

Ultima editare efectuata de catre manuel gutan in Vin Feb 04, 2011 2:05 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 12:26 pm

E timpul sa recunosc..desi cei mai multi si-au dat seama: eu sunt aceiasi cu rarespopa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Ian van Dahl
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 254
Localizare : lost in paradise
Reputatie : 17
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 12:46 pm

Probabil unii au mult prea mult timp liber, pe care il irosesc in cel mai plictisitor mod posibil. Si da, recunosc ca sunt unul din ei si eu...mai exact sunt acelasi cu Kent. santa

manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 8:07 pm

Deepred, ravnesti la cascaval. Nu fa caterinca aici. Rarespopa sunt eu...Am aflat sigur insa ca tu esti benjamin. Very Happy
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 10:17 pm

Stiu ca dumneavoastra sunteti rarespopa..ca tot se zvoneste in comunitate ca as fi indragostita de dumneavoastra. Ceea ce nu ar fi departe de adevar avand in vedere ca-s Benjamin.
Uneori mai sunt si Manuel Gutan ( o viata am.. merita sa visez la cascaval Laughing ) deci , prin deductie logica , Manuel Gutan e Benjamin. Benjamin e la genu feminin ,nu? Ca si open mind..ca nah.. in traducere asa ar veni. LA ce gen o fi Manuel Gutan ?
Cine e virgilu si unde mi-am pus cartea de identitate?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Joi Feb 03, 2011 11:40 pm

Cred ca deja se cam stie in mare, care sunt duplicitatile. Motivele sunt variate... Eu sunt aproape sigur ca OpenMind e Manuel Gutan... Nu stia cum sa scape de forum asa ca si-a inscenat toata povestea Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 1:17 am

Deepred, esti ilogica...sau asa pare. Daca eu sunt benjamin iar benjamin e indragostita de Manuel Gutan, inseamna ca ma iubesc pe mine insumi...Ceea ce, pana la urma nu ar fi departe de recomandarile vechilor filosofi greci si ale Bibliei. Iubeste-te pe tine insuti face parte din tezaurul de intelepciune al umanitatii.
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 1:41 am

No, ceva mai nou? Deepred e ilogica de cand o stiu... Very Happy
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 1:47 am

Asta pentru ca Deepred este Rarespopa...si ca sa nu fie prins, el se straduieste sa gandeasca precum o femeie.
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 2:15 am

One person's craziness is another person's reality. - Tim Burton
-adica fiecare se considera a fi normal indiferent cat de nebun de legat ar fi.; niciun nebun nu se recunoaste ca atare.
Fiecare dintre noi este putin din cel de langa noi, indiferent cat de lucid sau nu e cel de langa noi, si sigur viata e mai savuroasa cu putina sare si piper... dar numai cu putina sare si piper... la un moment dat sarea intra prin rani, piperul prin ochi si uite asa nu mai simti nici nu mai vezi cum trebuie.
Eu sunt Andra si atat. Cu timpul voi deveni o alta Andra mai matura sper cel putin mai batrana sigur...ceea ce ne defineste pe fiecare se schimba in timp in functie de evenimentele traite, fie ca sunt placute sau neplacute. Azi imi plac trandafirii albastrii, desi ieri imi placeau cei albi... azi imi place sa desenez desi ieri imi placea matematica...

Cati suntem, de fapt? O multitudine de oameni, fiecare cu fatete nebanuite, nedescoperite nici macar de propria persoana...
Cati suntem, de fapt? Unul. Eu. Unul. Tu. Precum cuplul primordial, Eva si Adam...si de aici, o intreaga societate.
Cati suntem, de fapt? Noi. Toti. Conteaza numarul?
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 2:21 am

Nu inteleg de ce prefera unii sa se logheze invizibili? Sunt 2 persoane dar toata lumea stie oricum cine sunt. De ce sa stam ascunsi?
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 25
Data de inscriere : 12/11/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 3:26 am

04022011-161500: rarespopa status active
04022011-161515: warning: entering in stealth mode ... OK
04022011-161540: warning: war console activated ... OK
04022011-161622: level0 allert: engage the enemies ... strike now !!!
04022011-162200: exit
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 225
Varsta : 30
Localizare : Brasov/Sibiu
Data de inscriere : 24/08/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 3:35 am

Kent a scris:
Nu inteleg de ce prefera unii sa se logheze invizibili? Sunt 2 persoane dar toata lumea stie oricum cine sunt. De ce sa stam ascunsi?
Numai eu stiu trei. Raspunsul, parafrazand un banc celebru:"Pentru ca putem"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.cimitir.ro
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 3:43 am

Tare smecher esti aici pe forum, Petrutzule... sunt tare curios sa te vad si live! Si sa nu crezi ca nu poate toata lumea sa faca asta... dar multi dintre noi chiar nu vedem sensul.
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 3:51 am

Binentelesc ca puteti. Toata lumea poate, de aici si raspunsul meu. Smile Cat despre a ma vedea live...ah well...hai la cursurile anului 3, ce pot sa zic? Nu cred ca raspunsul meu se traduce prin "smecherie" asa ca nu stiu daca o sa pot presta si live la acelasi nivel...dar macar ne salutam si mergem la o apa plata in crasma Honey. Very Happy
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:00 am

Nu vin la niciun curs de anu' 3 ca am si eu cursurile mele, iar pe langa asta, n-am innebunit sa vin la un curs numai ca sa te vad pe tine. Poate daca era vorba de o persoana de sex feminin stateam pe ganduri Very Happy Deh, poate va veni momentul cand vom organiza o ieseala de grup sa ne cunoastem cu totii.
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:00 am

Kent, vizibilitatea unui user pe forum se cuantifica real in mesajele pe care le scrie. Faptul ca sta ascuns sau la vedere este irelevant...Pana la urma, softul ne ordoneaza pe toti acolo jos la recapitularea userilor care au intrat de-a lungul a 24 de ore. Nu asta e problema. Problema e modul in care scriem si cine ne prezentam a fi de fapt...daca un user cu sani se manifesta ca un user cu cojones in scopuri dubioase si invers.

Ultima editare efectuata de catre manuel gutan in Vin Feb 04, 2011 4:13 am, editata de 2 ori
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:02 am

Cine a sustinut ca zahpeter e de sex masculin? Eu stiu sigur ca zahpeter este mafdet. Hai sa fim sinceri odata !
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:09 am

Pariez chiria pe 1 an ca zahpeter e de sex masculin Laughing
Sus In jos
Zahpeter
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:13 am

Cota 3 la 1 ca e hermafrodit!
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:16 am

Pe aia nu m-as baga, dar sunt aproape sigur ca e un tip cu burtica, tuns clasic, da impresia a fi plictisit si serios mai tot timpul!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:23 am

Tipul programului: Pamflet (adica nu va ultragiati ca virginele)
Acest program este recomandat doar minorilor de peste 18 ani sau cu mult peste aceasta varsta.
Accesul minorelor cu sau fara buletin este permis dar numai impreuna cu parintii lor.

Era tarziu si totusi devreme pentru o plimbare relaxanta pana la biserica. M-am imbracat si am iesit. Aerul cald imi mangaia placut obrajii in timp ce sub pasii mei scartaia zapada. Normal imi zic sunt minus 20 de grade si mie imi arde de vizite la chestia aia cu cupole aurii si turnulete de zici ca-i casa de manelisti. Intru pe poarta masiva si chicioasa pe care era pictat unu in curu gol de-si facea de lucru cu un sarpe.
Inauntru lumea astepta aplecata iar bancile scartaiau de nerabdare cu ecou. Intorc toti capul auzid usa cum se tranteste.
-Scuze am crezut ca e portiera de la dacie. Pardon logan.
Zaresc de sub hainele lor negre priviri perfide. Erau toti Moiseiandra, Kent, Deepred, Bruteforce, Benjamina, Sexosu, yoana, Sorana, Zahpeter, OpenMind, sau stai ca am mai numarat-o. Eh erau toti ce mai incoace si-n colo. Ba nu … lipsea Rarespopa ca ala da tarcoale cu satelitu lu' masa pe gheata.
Aparu si parintele grabit de parca vroia sa se infiga in grebla. Urca repede in amvon tinand la piept regulamentul de organizare si functionare a biserici, o carte neagra pe care scria cu auriu. Manelisti ... imi repet eu in gand.
Ajuns sus se apropie de microfon, moment in care intra intr-o microfonie groaznica ce reverbera minute intregi in pestera aia pictata cu mosi in curu gol.
Asteptand sa se linisteasca microfonia enoriasii se hlizeau si se inghionteau printre sughituri. Parintele se incrunta la ei exclamand.
- Ce dracu ... doamne iarta-ma ... si-si facu 10 cruci mari.
Eu ma holbam pe pereti la un baner publicitar cu uni care mancau si beau ca porcii la o masa lunga. Sub baner era scris cu litere aiurii un hyperlink cu titlu "IN IUSTITIA SIGNO VINCES". De Iustitia asta mai auzisem eu, una nebuna de umbla pe pipaite cu o balanta in mana, da de Signo Vinces asta canci, desi cred ca e ceva ruda cu Robert De Niro.
Vocea solemna a parintelui ma scoase din meditatie avortandu-mi spontan gandurile cretine.
- Cine suntem, de fapt, noi cei de aici? Zise el privind-o fix pe Deepred.
Enoriasilor parca le cazuse ceva in cap. Fara sa vreau ridic privirea. Nu putea fi decat candelabrul ala enorm si de prost gust, imi zisei.
Parintele continua impetuos ridicand privirea si bratele in sus de parca se certa cu Barosanu de pe tavan.
- De ce raspundem la barfele altora? Cati suntem de fapt?
Asta imi aminti de replica lui Geoana la faza cu securistii din parlament, alta biserica de manelisti.
- De ce venim zilnic la biserica? Sa facem aptitudini, sa fim mai experimentati?
Habar nu aveam la ce se referea da cred ca era ceva porcos. Ma hlizii la el ca la filmele cu lezbiene.
-Sa ii facem pe altii mai buni? De ce am dorii asa ceva? Cu ce o ajuta pe enoriasa X stradania mea? Oare cat de mult isi doreste asta?
Deepred de sub amvon facea semne obscene in timp ce Kent isi facea cruci din ce in ce mai mari de parca era escavator, Zahpeter lingea o acadea, iar Sorana se ruja distrata in dreptul icoanei de administrator.
Parintele cobora brusc privirea peste enorisi, Sorana scapa rujul, Zahpeter se calca pe acadea, Deepred incremeni cu mana in aer si Kent ramase cu bratele atarnand intr-un gest de negare "eu nu stiu nimic, jur parinte".
- De ce ma? Ai?
Continua revenind la o voce cuvioasa obtinuta prin dregerea vocii.
- De ce exista aceasta nevoie de a ne ascunde dupa altceva sau altcineva?
Ma gindeasc in sinea mea ca are dreptate ca uite Kent se ascunde dupa Preacuvioasa Paraschiva bine cand nu scuipa si blestema prin altar; Deepred dupa cum zice ea se crede Sf. Ioan Botezatoru cand nu se enerveaza si ia pe toata lumea la alergat prin cimitir; OpenMind e pagana si se crede Diana zeita vanatorii; Zahpeter se crede perfect; Sexosu se crede el insusi da in zilele lui de glorie cand nu avea nevoie de pastile; Benjamina se crede direct presedintele CCR; iar eu ... ei bine … hai sa nu vorbim despre mine.
Ridicand vocea, continua mustrandu-ne de data asta.
- Ma intreb de ce se intampla asta? E oare jocul mai distractiv? Se plictisesc? Sau vaneaza pe cineva? E ciudat, in acest mod beserica noastra se indeparteaza de dumnezeu mai mult decat este normal. Eu, cel putin, nu mai stiu cu cine vorbesc si cand..
Instantaneu OpenMind tipa din sala ca iesita din minti in timp ce Benjamina se ridica in picioare martiala bolborosind ceva de parca pronunta o sentinta.
- Ba tu te-ai indepartat de dumnezeu. Tuuuuu!!! Urla descreierata OpenMind.
Peretii rasunara reverberand amenintator, Deepred incremenii, Kent incepu din nou sa-si ceara scuze, chiar si Sexosu se opri din a se mangaia pe piept.
OpenMind continua.
- Tu esti fariseul. Tu incalci regulamentul de organizare si functionare a biserici. Uite ne ti aici in genunchi ca sa te ascultam in frigul asta, pentru ca asa vrei tu. Vrei sa facem frumos, sa fim tampiti cand vrei tu si destepti alteori. Nu mai suport. Acum precis o sa vrei sa ma pui in genunchi pe coji de nuca.
El o strafulgera cu privirea si intinse spre ea crucea enorma si aurie de la gat. Ea striga zvarcolindu-se pe jos.
- Nuuuuu ... monstrule ... vrei sa ma exorcizezi ... doamneeeeeeeee!!! Nuuuuu!!! Ai mila!!!
El tuna plin de furie.
- Daaaa o sa scot eu dracii din voi ... enoriasi pacatosi si duplicitari ce-mi sunteti.
- O sa scot personalitatile multiple din voi ca pe masele.
- Da-mi puterea de Superuser doamne!!!!
Din cer se auzii un vuiet si din rarunchii serverului Pentium 8 aparu o lumina.
Toata lumea a incremenit. Nici lui nu-i venea sa creada. Eu ramasei mut lumina inundandu-ma pe mine ... eram orbit.
Ma gandeam confuz ca tre sa fie avionu lu' Rarespopa, o fi facut ... vreo manevra gresita si se prabusii pe beserica. Auzii zgomot de fiare contorsionate fiind instantaneu inconjurat de zdrente de foc ce cadeau in jurul meu din cer.
Apoi, nu stiu dupa cat timp, o caldura uriasa ma invada slabindu-mi picioarele. Cazui in genunchi in dreptul altarului.
Imi auzii brusc vocea de parca vorbea altcineva.
- Parinte eu sunt Isus Hosteristu, m-a trimis TATA. Te rog cruta-i pe ei!!! Am venit sa-i mantuiesc. Rastigneste-ma parinte pe crucea cea mare din curtea bisericii. Pune-mi parinte coroana cu spini si atarna-mi de gat placuta cu Signo Vinces. Asa voi ramane pe veci acolo pentru a-i ferii pe toti de ispita userului multiplu.
Brusc usa grea se da de perete si baietii masivi in alb incepura sa se raspandeasca printre noi punandu-ne camasute albe cu maneci lungi pe care apoi le legara fundita la spate. Unu mic si nervos care era, se pare, sefu lor zise.
- Hai gata la terapie cu voi ca mobilierul e pe inventar.
- Luati-l si pe ... Icar care se da drept Rarespopa, ca iar a incercat sa evadeze din spital cu moto-deltaplanul cu reactie.
Parintele incepu sa fuga dibaci disparand prin backdorul din spatele altarului. Placuta cu Signo Vinces se balabanii cazand intr-o rana.

Sfarsitul episodului 1 a serialului Epopeea conexiunii inverse – Personalitati multiple
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 4:50 am

@kent
Pentru mine ai veni la cursurile de anul 3? bounce
Tot acolo ma gasesti...
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 5:00 am

Domnule profesor, am eu problema asta: trebuie sa vad tot si sa stiu tot! Very Happy Poate eu o sa vreau intr-o zi sa vorbesc cu dumneavostra dar n-o sa stiu daca userul invizibil conectat sunteti dumneavoastra sau zahpeter, sau altii.

@andra
Am fost si la curs de la administratie publica, deci e evident ca as veni si la anul 3 drept, pt tine. Pana la urma imbinam utilul cu placutul Smile
Sus In jos
Ian van Dahl
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 254
Localizare : lost in paradise
Reputatie : 17
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 5:22 am

Kent a scris:
Deh, poate va veni momentul cand vom organiza o ieseala de grup sa ne cunoastem cu totii.

S-au mai facut si ne-am simtit excelent! lol!

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   

Sus In jos

cati suntem, de fapt?
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FORUM :: Observatii si sugestii-
Mergi direct la: