IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

cati suntem, de fapt?

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 5:28 am

Ooo, recunoaste ca ti-a placut chiar daca n-ai priceput mare lucru. Imi amintesc si eu acum cu groaza de primul meu curs de civil... habar n-aveam ce-i aia drept, iar doamna profesoara avea un debit verbal cu care era imposibil sa tii pasul, avand in vedere ca aveam impresia ca vorbeste pe limbi straine. La fel cum ai gandit si tu, primul meu gand a fost "Ce doamne iarta-ma caut eu la facultatea asta?" Laughing

Cat despre topic, eu zic ca aceste duplicitati fac parte din frumusetea forumului, atata timp cat nu urmaresc scopuri ascunse si care ar putea rani pe cineva. In momentul in care vrei sa te imprietenesti cu cineva de pe forum ii dai o intalnire, ca doar cu totii ne plimbam macar o data pe saptamana prin facultate si nu ne-ar incurca cu nimic o scurta intalnire pe coridor sau la cafenea intr-o pauza, inainte, sau dupa cursuri.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 11:51 am

Draga Rares, eu le sterg. Nu mai accept postari care nu sunt la subiect. Il sterg imediat si pe acesta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
moiseiandra
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 12
Data de inscriere : 04/02/2009

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Vin Feb 04, 2011 1:33 pm

Cati suntem...
cred ca suntem altii in functie de cei de langa noi, azi mi-am revazut prieteni vechi, si intrei ei sunt altfel decat sunt la facultate, sau intre alti prieteni, ceea ce imi spune ca fiecare dintre noi se poate purta ca un alt om in anumite anturaje, in functie de multe lucruri, in general in functie de cat de in largul nostru ne simtim intre ei... Fie ca recunoastem sau nu, in viata fiecaruia dintre noi exista oameni pe care ii simtim amenintatori, nu neaparat la integritatea corporala si mai ales la integritatea psihica, motiv pt care in preajma lor urcam garda, intram in defensiva, ne simtitm incordati, etc. ori intre persoanele cu care te simti cu adevarat in largul tau esti altfel, mai relaxat, poate mai vorbaret, altfel...
si aici pe forum, te poti simti intr-un anumit fel cand ii raspunzi unei persoane... de ce raspundem la mesajele celuilalt? Eu una pentru ca pot, pentru ca am chef, pentru ca poate altceva mai interesant nu am de facut in clipa aceea, pentru ca e un forum de dezbatere, ceea ce insemana ca trebuie sa ne exprimam pro sau contra unei idei, sa sustinem parerea cu argumente legitme. Nu cred ca raspund ca sa il fac pe unul sau altul mai bun, mai stiu eu cum.. nu, nu cred ca am astfel de atributii, ca influentez pe cate o persoana e drept, asa e, daca traiesti o viata cat de cat normala in care ai parte de oameni in jurul tau este inevitabil sa nu influentezi pe cineva prin ceea ce spui, indiferent cat suflet pui sau cat crezi in ceea ce zici. De ce raspundem topicurilor... daca nu am raspunde, nu ar mai exisa forumul pana la urma, asta e scopul lui, eu una pt asta intru, sa vad daca exista un topic interesant, vad despre ce e vb si daca e interesant, ma priveste si pot sa imi fac o parere despre ceea ce se discuta, imi exprim parerea.
In privinta userilor invizibili, raspund si eu la fel ca altcineva inaintea mea, pentru ca pot. Un raspuns mai personal ar suna asa :Pentru ca eu imi las calculatorul sa mearga cam 24/24 si deci as fi online tot 24/24, fie ca dorm, invat, sunt la scoala, sau in oras, etc... pentru ca nu vreau sa fiu omniprezenta, si pentru multe alte motive, irelevante postului.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 12:42 am

Gata stiu cine e userul Manuel Gutan.V-a pacalit pe toti de fapt el este Arnold Schwarzenegger. Uite am o poza cu el in plina actiune ca dovada.

Ma intreb cine e aia din spate?

Ultima editare efectuata de catre virgilu91 in Sam Feb 05, 2011 12:45 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 12:52 am

Fa ceva cu poza aia ca nu se poate deschide.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:04 am

A dracu' poza nu se deschide ... la mine merge ... de ce oare? Very Happy
Uite linkul:
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BODkyOTE2MjY5OF5BMl5BanBnXkFtZTcwNzI1NjUxMQ@@._V1._SY317_CR9,0,214,317_.jpg
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 33
Localizare : La capatul curcubeului
Reputatie : 53
Data de inscriere : 06/09/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:09 am

Nu merge ..Slava Domnului.
Rolling Eyes E ca la nebuni aici...de ziua fiecarui user.. decat sa-i trimitem mesaj de la multi ani ..mai bine i-am da camasa de forta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:11 am

Faceti copy-paste cu linkul ala si deschideti-l intr-o fereastra noua de browser.
Sus In jos
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:23 am

Asta-i tare virgile. ERASER. Haa, haa! Cred ca stiu cine e si gagica din spate Very Happy
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:26 am

Si care-i legatura cu subiectul? Rolling Eyes
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atelier.liternet.ro/articol/11504/George-Rosu-Alina-Andre
Kent
lector
lector

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:27 am

Se discuta despre cine suntem de fapt. Fa si tu legatura ca esti fata desteapta.
Sus In jos
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 1:39 am

Rares, am crezut ca am clarificat ceva.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
rarespopa
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 158
Reputatie : 25
Data de inscriere : 12/11/2008

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:34 am

Sincer va spun domnule profesor ca nu doresc sa dezvolt un conflict cu dumneavoastra din doua motive. Unul pentru ca va apreciez realmente ca profesor caci in alta calitate nu va cunosc si al doilea ca eu am venit in Sibiu ca sa fac Facultatea de Drept si nu sa ma cert cu profesorii de aici. Eu fac eforturi deosebite ca sa fac Facultatea de Drept si deasemeni pentru ca s-o fac aici la Sibiu. Pe mine nu ma intretin parintii eu ii sustin pe ei. Mie realmente imi place dreptul si am devenit pasionat de domeniul asta.

Daca imi interziceti sa vorbesc inseamna ca implicit nu mai doriti sa fiu aici de aceea am continuat sa scriu si nu pentru a va stirbi autoritatea. Deci spuneti-mi explicit daca e cazul sa plec si am s-o fac fara taraboi si fara suparare. Nu tin neaparat sa ma aflu acolo unde nu sunt dorit.

Nu va obliga nimeni sa ma primiti pe forum dar daca ma primiti trebuie sa-mi permiteti sa ma exprim, evident in limitele decentei. Cel putin asta e opinia mea pe care mi-o fundamentez pe cele de mai jos.

Constitutia romaniei art. 30 al. (1) "Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile."

Termenul "in public" este lamurit de art. 152 Cod Penal ce se aplica mutatis mutandis:

Fapta savarsita in public
Art. 152. - Fapta se considera savarsita "in public" atunci cand a fost comisa:
a) intr-un loc care prin natura sau destinatia lui este totdeauna accesibil publicului, chiar daca nu este prezenta nici o persoana;
b) in orice alt loc accesibil publicului, daca sunt de fata doua sau mai multe persoane;
c) in loc neaccesibil publicului, cu intentia insa ca fapta sa fie auzita sau vazuta si daca acest rezultat s-a produs fata de doua sau mai multe persoane;
d) intr-o adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu exceptia reuniunilor care pot fi considerate ca au caracter de familie, datorita naturii relatiilor dintre persoanele participante;
e) prin orice mijloace cu privire la care faptuitorul si-a dat seama ca fapta ar putea ajunge la cunostinta publicului.

Cu stima si consideratie nedisimulate,
Al dumneavoastra Rares
(indescifrabil)
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:41 am

Atunci poate ar fii bine sa respectam cu totii prevederile acelui articol si nu sa ne folosim de ele numai cand ne convine. Pe principiul - respecta si vei fi respectat- . Daca ti se pare ca e un conflict cu domnul profesor, permite-mi sa te lamuresc ca nu numai mesajele tale off topic au fost sterse, ci si ale altora - inclusiv ale mele, si nu au fost sterse numai de domnul profesor, ci si de mine - insist, chiar daca au fost si ale mele. Insa numai tu protestezi.
Permite-mi si mie sa invoc "Constitutia" acestui forum, poate te ajuta sa te lamuresti.

Regula de baza ar fi - fiti civilizati! Totusi un mic set de reguli trebuie stabilit. Asadar, utilizatorii acestui forum sunt "RUGATI":

1. Sa respecte profesorii si personalul facultatii;

2. Sa posteze (cat mai la) la subiect (incercand a formula macar o propozitie);

3. Sa NU foloseasca vulgaritati;

4. Sa evite jignirea membrilor forumului;

5. Sa deschida subiecte (topic-uri) in sectiunea corespunzatoare subiectului si cu un titlu cat mai relevant;
Atentie! Topicurile fara un titlu relevant vor fi modificate/sterse de catre moderator/admin.

6. Sa nu deschida un nou topic daca exista deja unul pe acelasi subiect

7. Sa tina cont de gusturile fiecaruia.

Cei care se abat vor fi atentionati de catre moderatori/admin. Cei care insista pe abaterea de la aceste reguli pot atrage asupra lor interzicerea dreptului de a mai posta pe acest forum, respectiv suspendarea userului/banarea adresei IP.
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:47 am

@moiseiandra:
Regulamentul forumului are forta juridica supraconstitutionala?
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:48 am

Da-ma in judecata.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:50 am

Topicul asta e fara sens.. oricum nimeni nu o sa-si recunoasca si celelalte personalitati..si sigur nu o sa-si spuna scopul pt care a recurs la ele. Nu are cum sa fie altceva decat un topic clasic de caterinca sau de torida. Prea mult red pe forumul asta..parerea mea.
Si va rog eu.. incetati.. ca ma faceti sa ma simt naspa..si sa va fereasca Sfantu' de nervii mei ca deja sunt cam intinsi.Multumesc. Very Happy
Sus In jos
rarespopa
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:51 am

@Moiseiandra
Ma rezum doar sa te ignor. Ai si tu dreptul sa spui ce vrei.
Sus In jos
moiseiandra
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:52 am

manuel gutan a scris:
Cati suntem, de fapt? Aceasta intrebare retorica s-ar putea completa cu o alta: Cine suntem, de fapt, noi cei de aici, de pe forum?! De ce intram zilnic, sau aproape zilnic pentru a posta?! De ce raspundem la postarile altora? Ce castigam pentru noi insine? Sa fim mai experimentati intr-ale scrisului? Sa facem aptitudini de comunicare? Sa ii facem pe ceilalti mai buni? Daca aceast din urma scop este real, de ce am dori asa ceva? Cu ce il ajuta pe colegul meu de forum stradania mea si cat de mult isi doreste acest lucru?!

Toate aceste aspecte presupun implicare personala, dorinta de a te dezvalui pe tine insuti asa cum esti. Dorinta de a schimba ceva la ceea ce esti sau de a castiga ceva. In aceste conditii, stau si ma intreb: de ce exista aceasta nevoie de a ne ascunde dupa altceva sau altcineva?! Nu vorbesc aici despre faptul ca marea majoritate refuza sa se inregistreze cu numele adevarat...exista aici o serie de argumente si face parte, de altfel, din frumusetea forumului. Ma refer la faptul ca multa lume s-a inregistrat cu mai multe conturi / useri/ nickname-uri. Si nu doar s-au inregistrat astfel dar chiar scriu in paralel de pe toti acesti useri. Au o multipla personalitate...si se pare ca se si pricep. Ma intreb de ce se intampla asta? E oare jocul mai distractiv? Se plictisesc? Sau vaneaza pe cineva? E ciudat, in acest mod forumul se indeparteaza de realitate mai mult decat este normal. Eu, cel putin, nu mai stiu cu cine vorbesc si cand...nu mai stiu daca userul x este diferit de userii y si z sau este acelasi lucru cu y si si z. Cui, de fapt, ne adresam? Unor personalitati multiple? Exista oare conotatii patologice in toata aceasta schema macabra?

Inca ceva: poate as dori sa devin prieten cu alt user de pe forum, intr-o buna zi. Cui ma adresez, de fapt? Unui necunoscut cu multiple fatete?!

Oare cati suntem realmente aici pe forum activi?! De exemplu, Deepred nu e acelasi lucru cu moiseiandra?! Oare eu nu sunt acelasi lucru cu OpenMind?

Discutia a inceput de aici. Mai are cineva ceva de adaugat ?
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 2:55 am

Cred ca e si o problema de la forum..si mie mi-au disparut mesaje( chiar si acum) si aseara mi-a disparut avatarul. Probabil fac astia ceva experimente...
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 3:21 am

Mie mi se pare ca sunt cam multi moderatori pe aici si deja nu mai stiu cum sa isi arate autoritatea.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 3:32 am

Sunt 2 moderatori... pe sectiuni anume. Sunt 3 admini.. teoretic. Si inca 2 membrii cu multiple personalitati. De toti..nu cred ca suntem mai mult de 7:))
Unde atata manifestare de autoritate cand pisicile de la mine de la bloc ce dorm pe capota loganului sunt mai multe decat useri.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 3:44 am

Inexact avem un administrator si doi prepusi avand mandat cu reprezentare.
Mai avem in mod ocazional un numar nedeterminat de prepusi avand mandat fara reprezentare.
Deci faza cu personalitatile multiple, cu moderatorii, cu administratorii si cu excesul de putere e mult mai complicata.

Mama ce bun am fost cu expresiile astea. Sunt terminat, m-am fortat prea tare, am facut intindere cerebrala. . Laughing

PS Am gasit alcool, iar pastile aveam ca altfel nu ma simt in siguranta. Pazea ca vine episodul 2 din Epopeea Conexiunii Inverse.
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 3:50 am

Tocmai, 5 moderatori/admini, sunt multi raportati la numarul de membri activi.
Sus In jos
Deepred
profesor
profesor

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   Sam Feb 05, 2011 3:59 am

Sorana.. imi ceri demisia? Sa stii ca nu mor dupa functie..ba chiar..la drept vorbind.. o persoana nebuna, incontrolabila si independenta ca je nu are nevoie de functii.. fie ele si de conducere.
Mie chiar mi se pare ca de cand sunt admin nu mi-am exercitat atributiile. Eu nu pot sa fiu altfel decat Deepred.. se vede si in HarapAlb( ca tot vb de personalitati multiple). Sunt Deepred si actionez ca o consecinta a acestui fapt.. nu a faptului ca sunt albastra, verde , rosie sau portocalie in lista.
Asa ca daca-mi vrei demisia.. zi.. ca o pun pe masa.. semnata frumos nu indescifrabil ca altii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cati suntem, de fapt?   

Sus In jos

cati suntem, de fapt?
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FORUM :: Observatii si sugestii-
Mergi direct la: