IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Cat % e folositor din ce invatam ?

In jos 
AutorMesaj
acrisan
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 27
Reputatie : 4
Data de inscriere : 25/06/2011

MesajSubiect: Cat % e folositor din ce invatam ?   Sam Iun 25, 2011 5:27 am

Ma gandeam recent, la o teorie. Teoria spune ca invatam degeaba.
Invatam o carte intreaga, dupa care ne trezim ca 80% din "gloata" de informatii sunt repetitive si inutile. NU dau exemple pentru ca sunt sigur ca stiti destule. De ce suntem fortati sa invatam pe de rost multe multe cuvinte( pe care de multe ori nu le intelegem) cu care nu facem nimic practic, or cea mai folositore metoda de a invatata este cea practica.
Cred ca inteligenta este defapt intelegerea logica a informatiilor si folosirea lor in actiuni viitoare pentru deslusirea unor noi evenimente. De cand am inceput facultatea m-am trezit "fortat" sa tocesc.
Stiu ca fara teorie nu avem o fundatie care sa ne ajute sa construim ceva practic, dar aceasta teorie este mai mult " nisip" si dispare de la primul "val".
Acestea fiind spuse, va las sa dezbateti problema...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
iulia_c
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Sibiu
Reputatie : 5
Data de inscriere : 10/02/2011

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Dum Iun 26, 2011 2:12 am

Eu nu sunt de acord cu aceasta teorie,nici pe departe nu invatam degeaba.Este totusi adevarat ca sunt multe informatii care se repeta, unele chiar inutile, dar scopul nostru este de a vedea si de a prelua esentialul.Nu trebuie sa invatam totul pe de rost,deoarece asa nu ramai cu nimic, trebuie sa intelegem informatia si apoi sa o redam in termeni cat de cat apropiati cu cei din carte.Nu stiu cum ai fost "fortat sa tocesti" ,dar eu una am "tocit" maxim trei definitii si m-am descurcat destul de bine.
Sus In jos
acrisan
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Dum Iun 26, 2011 3:51 am

iulia_c a scris:
Eu nu sunt de acord cu aceasta teorie,nici pe departe nu invatam degeaba.Este totusi adevarat ca sunt multe informatii care se repeta, unele chiar inutile, dar scopul nostru este de a vedea si de a prelua esentialul.Nu trebuie sa invatam totul pe de rost,deoarece asa nu ramai cu nimic, trebuie sa intelegem informatia si apoi sa o redam in termeni cat de cat apropiati cu cei din carte.Nu stiu cum ai fost "fortat sa tocesti" ,dar eu una am "tocit" maxim trei definitii si m-am descurcat destul de bine.

Pai de exemplu sunt multe denumiri in latina... spunemi cum le poti invata fara sa le sti pe de rost. Sau tonele de clasificari cum le poti intelege fara sa le inveti pe de rost... si multe altele
Sus In jos
iulia_c
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Sibiu
Reputatie : 5
Data de inscriere : 10/02/2011

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Dum Iun 26, 2011 4:59 am

Ma raportam la general.Sa inveti,nu sa tocesti.Acum,desigur, ca daca mai apar termeni in latina sau termeni juridici nu ai de ales,trebuie sa ii inveti.
Sus In jos
acrisan
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Dum Iun 26, 2011 9:40 pm

iulia_c a scris:
Ma raportam la general.Sa inveti,nu sa tocesti.Acum,desigur, ca daca mai apar termeni in latina sau termeni juridici nu ai de ales,trebuie sa ii inveti.

Da cum ar fi TOATA CARTEA de la Drept Roman... care de altfel mi s-a parut asa o pseudomaterie... era oarecum OK pentru cunostinte generale...dar chiar sa dau examen din ea... Hmmm
Sus In jos
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Lun Iun 27, 2011 1:56 am

Calmeaza-te acrisan... ai terminat cu istoriile pe viata! (daca ai trecut la roman) Materii nefolositoare o sa gasesti pe tot parcursul facultatii. Chiar azi am sustinut un examen unde absolut toata materia o stiam deja de la drept administrativ. N-avea niciun Dumnezeu, niciun rost.... Trebuie sa te adaptezi! Degeaba te revolti ca nu te ajuta la nimic...tot trebuie sa inveti, sa sustii examenul, daca vrei sa termini facultatea. La materiile care nu iti plac si consideri ca n-o sa te ajute in meserie invata de 5 dom'le.... cat sa nu ai probleme. Tocesti toata cartea daca vrei 10. Din moment ce dreptul roman se afla in programa, (indiferent daca e folositor sau nu) e normal sa ti se dea examen din el. Ce voiai? Sa dea profu' nota pe prezenta? Pe ochi frumosi?
Daca iti da examen nu iti convine, e revoltator ca trebuie sa inveti "prostiile alea", daca da nota pe carisma sau ochi frumosi iar nu-i bine... ca deh... blondele focoase iau nota mare si te simti discriminat....

Facultatea e facultativa, dar in momentul in care o incepi, totul e obligatoriu. Facultatea e o cursa lunga care presupune eforturi si trebuia sa te astepti de la inceput sa fie si materii care nu iti plac.
Sus In jos
acrisan
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   Lun Iun 27, 2011 10:29 am

sorana2503 a scris:
Calmeaza-te acrisan... ai terminat cu istoriile pe viata! (daca ai trecut la roman) Materii nefolositoare o sa gasesti pe tot parcursul facultatii. Chiar azi am sustinut un examen unde absolut toata materia o stiam deja de la drept administrativ. N-avea niciun Dumnezeu, niciun rost.... Trebuie sa te adaptezi! Degeaba te revolti ca nu te ajuta la nimic...tot trebuie sa inveti, sa sustii examenul, daca vrei sa termini facultatea. La materiile care nu iti plac si consideri ca n-o sa te ajute in meserie invata de 5 dom'le.... cat sa nu ai probleme. Tocesti toata cartea daca vrei 10. Din moment ce dreptul roman se afla in programa, (indiferent daca e folositor sau nu) e normal sa ti se dea examen din el. Ce voiai? Sa dea profu' nota pe prezenta? Pe ochi frumosi?
Daca iti da examen nu iti convine, e revoltator ca trebuie sa inveti "prostiile alea", daca da nota pe carisma sau ochi frumosi iar nu-i bine... ca deh... blondele focoase iau nota mare si te simti discriminat....

Facultatea e facultativa, dar in momentul in care o incepi, totul e obligatoriu. Facultatea e o cursa lunga care presupune eforturi si trebuia sa te astepti de la inceput sa fie si materii care nu iti plac.

Superb. Acum sunt un nou om....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cat % e folositor din ce invatam ?   

Sus In jos

Cat % e folositor din ce invatam ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: VIATA STUDENTEASCA :: Studentie-
Mergi direct la: