IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Vreau o tara ca afara

In jos 
AutorMesaj
plutoniu
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/09/2011

MesajSubiect: Vreau o tara ca afara   Dum Oct 09, 2011 11:23 pm

Avem o tara, cum procedam? Ce facem cu ea? Ce facem cu noi?
Manifestul nu este al meu, este al trupei Vank, iar melodia am postat-o la sectiunea Youtube.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.hiroshima-navi.or.jp/en/
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Lun Oct 10, 2011 1:15 am

Este expresia muzicala, de ultima ora, a ceea ce Dinicu Golescu exclama, la inceputul sec. XIX, dupa ce daduse o talpa prin Occident: Vreau o tara ca afara ! De atunci, cu mici pauze, ne straduim sa punem in practica acest deziderat, fara a reusi vreodata sa-l atingem. Traim perpetuu in orizontul complexului de inferioritate, al dorintei de transformare a mentalitatii, al modernizarii prin occidentalizare. Acel ”afara” a devenit reperul care ne da sens, atât ca etalon al propriei deveniri cat si ca etalon al propriei ratari. Tara de afara e perpetuu in afara, ea nu devine nicodata tara dinauntru. IN lipsa unei actiuni care sa ne impinga concret spre acest taram mitic, nu ne ramane decat sa ne cantam visele si neputintele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Lun Oct 10, 2011 7:01 am

Tot ce stim noi sa facem e sa ne plangem si sa ne uitam cat de extrordinara e curtea vecinului. Pe langa asta mai stim o singura chestie.. ca vrem ca si curtea noastra sa arate ca a vecinilor. Din punctul meu de vedere prima intrebare este: unde suntem NOI de fapt? M-am gandit des la asta. Ce se intampla de fapt in tara asta? Mass media ne arata lucrurile din doua unghiuri: Recalcitrarea TV urla de ani de zile "Huuuu hotii!", antenistii stiu doar "Jos Guvernul!", "Romania se prabuseste!". Daca ma uit la 10 tv toate masurile si toate actiunile puterii sunt excelente.
Ignorand mass media si luand in calcul doar ceea ce observ zi de zi, problema se pune in felul urmator: toata lumea se plange, toti traiesc cu grija zilei de maine...dar cu toate astea litoralul e plin de romani din toate categoriile sociale, toata lumea ridica masnsarde, case, termozioleaza cladirile, supermarketurile sunt pline... orasul plin de masini luxoase. Parca totul e paradoxal.
Asa ca revin cu intrebarea mea: unde suntem de fapt? cat de departe suntem de a fi "o tara ca afara", de fapt?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Lun Oct 10, 2011 10:29 pm

Sa stii ca e o intrebare buna careia eu unul n-as putea sa ii dau un raspuns. Cred ca intr-un mod mai obiectiv n-ar putea spune nici macar strainii. Cred totusi ca adevarul e undeva la mijloc... nu suntem nici o tara in care se locuieste in pesteri (dupa cum zic americanii) si nici plini de paduchi(cum zic francezii) dar nici bogati nu suntem...
Sus In jos
iulia_c
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 27
Localizare : Sibiu
Reputatie : 5
Data de inscriere : 10/02/2011

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Mar Oct 11, 2011 5:16 am

Nu trebuie sa judecam faptul ca ne dorim o tara ca afara,asta nu inseamna ca traim in orizontul complexului de inferioritate.Mie mi se pare ceva destul de normal,ca vazand ceva mai bun sa vrem sa il introducem in statul si sistemul nostru.Cuvantul cheie ar fi "tara" care presupune o populatie,deoarece,in primul rand,oamenii sunt cei care determina statutul fiecarui stat.
@sorana..Intradevar,chiar este paradoxal..majoritatea se plang ca nu au bani dar cand e vorba de masini,case,distractii,nimeni nu pare sa fi avut problema asta..tind sa cred ca romanul lucreaza tot anu ca apoi sa isi sparga banii intr-un concediu.Conceptul de a investi in ceva ne este total strain si ne mai miram de ce strainii au succes..de ce?pentru ca au alta mentalitate.
Sus In jos
plutoniu
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Mier Oct 12, 2011 2:07 am

Observ ca toata lumea priveste de pe pozitia omului care nu se afla totusi la talpa societatii. Sorana te-ai gandit un moment ca majoritatea romanilor nu sunt cei pe care ii cunosti tu cand te duci la mare, printre prietenii tai care mansardeaza, isi construiesc case, termoizoleaza, aia pe care ii intalnesti cand mergi tu la supermarketuri, printre prietenii cu masini luxoase? Si totusi inclusiv oamenii cu cheag sunt intorsi cu fata spre occident. Sunt convinsa ca voi toti considerati ca un master sau un doctorat in afara este mai bun decat unul in tara. Atunci nu vorbim de o falsa critica a societatii? Romania mare este aia alcatuita din oamenii aia simpli, saraci si disperati. Aia din partea de jos a piramidei lui Maslow.
Dar omul ala de la talpa care isi abandoneaza totul inclusiv familia ca sa munceasca pe dincolo facind munci mizere se duce de nebun pe dincolo? Vorbim aici de ceva mai mult decat de un simplu compex de inferioritate. Vorbim de nevoile primare ale omului pe care nu si le poate satisface aici. Ba mai mult ii vede zilnic pe altii cum se dau in masini luxoase si ies cu cosuruile pline din supermarket in timp ce ei toti sunt someri si se afunda in bautura. De pensionari care plang prin piata si care sunt o felie mare din societate ce sa mai vorbim?
Pana la frustrare istorica si pana la sentimentul de inferioaritate, mentaliate si altele vorbim de disperare. Ce actiune sa intreprinda omul simplu si prost de la talpa? Iar intelectualii ce fac? Actioneaza din gura dind vina pe el ca nu face ce trebuie.
Sus In jos
hypnose
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 53
Reputatie : 13
Data de inscriere : 13/02/2011

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Mier Oct 12, 2011 6:00 am

plutoniu a scris:
. Vorbim de nevoile primare ale omului pe care nu si le poate satisface aici. Ba mai mult ii vede zilnic pe altii cum se dau in masini luxoase si ies cu cosuruile pline din supermarket in timp ce ei toti sunt someri si se afunda in bautura.
Pai daca unii ies din supermarket cu cosurile pline inseamna ca nevoile primare reusesc sa si le satisfaca. Cand zici "ei toti " la cine te referi mai exact? La romani? Pai aia cu cosurile pline ce sunt? Extraterestrii? Intrebarea e de ce unii (nu""ei toti") nu reusesc sa-si asigure nevoile primare?
Si ce ar trebui sa faca intelectualul? Care e rolul intelectualului in societatea romaneasca?
Sus In jos
plutoniu
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   Mier Oct 19, 2011 4:27 pm

Hypnose cred ca toata lumea a inteles clar ce vreau sa zic.
Am zis ce nu trebuie sa faca intelectualul. In rest intelectualul ar trebui sa fie un om cu orizont capabil macar sa reactioneze corect.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vreau o tara ca afara   

Sus In jos

Vreau o tara ca afara
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Ganduri imprastiate-
Mergi direct la: