IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Dragostea dureaza 3 ani?

In jos 
AutorMesaj
Kent
lector
lector

Numarul mesajelor : 314
Varsta : 27
Reputatie : 23
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Dragostea dureaza 3 ani?   Vin Ian 13, 2012 4:59 am

Am citit vara aceasta o carte care inca de cand am luat-o am simtit ca este ca o baie revigoranta intr-o dimineata insorita. Insa, se pare ca tocmai aceasta carte mi-a strecurat cateva idei si intrebari la care revin in mod constant.

Dragostea se masoara in timp?
Ce e fericirea?
Sufletul exista? Sau suntem doar niste "roboti" in sistemul carora totul are o explicatie tehnica?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sorana2503
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 28
Localizare : Sighisoara/Sibiu
Reputatie : 26
Data de inscriere : 22/01/2010

MesajSubiect: Re: Dragostea dureaza 3 ani?   Vin Ian 13, 2012 6:27 am

1.Dragostea durează cat trebuie sa dureze. Dar daca vrei sa dureze, trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca o sa te plictisesti ca la carte. Trebuie sa-ti gssesti persoana cu care sa ai chef sa-ti imparți lehamitea.De vreme ce pasiune eterna nu exista, macar sa cautam o plictiseala agreabila.

2.Fericirea nu exista. Exista doar "stupefiante" de mare calitate.

3.Fenetilamina - hormon pshihostimulant, provoaca "fluturi in stomac"
Adrenalina - provoaca cresterea frecventei cardiace, a presiunii sanguine si dilatarea bronhiilor
Serotonina - hormonul care iti asigura starea de buna dispozitie si de calm.

Astea 3 eliberate impreuna formeaza ceea ce numim noi "indragosteala"

ROBOTZEI SCRIE PE NOI! Laughing

Sus In jos
adamandrean
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 28
Localizare : Sibiu
Reputatie : 6
Data de inscriere : 24/01/2011

MesajSubiect: Re: Dragostea dureaza 3 ani?   Vin Mar 23, 2012 3:37 pm

Dragostea tine cat vrei tu sa tina. Dupa aceea vrei sa nu mai ai de-a face cu ea si sa vezi ce repede fuge, mancand pamantul. Cat despre robotzei nu cred ca ar trebui sa ne consideram robitzei pe ideea ca indragosteala este un cocktail hormonal de succes. Pana la urma fluturii aia din stomac dispar dar nu o data cu iubirea si nu doar dragostea aceea ,,eros-ul" ar trebui sa decida daca suntem sau nu roboti. Suntem capabili sa simtim mai mult decat ,,Tequila sunrise" preparat de catre creierul si nu numai creierul nostru. Simtim mai profund, cand iubim nu avem doar hormonii in noi si cel mai logic argument este acela ca ne iubim parintii/fratii/prietenii neimpinsi neaparat de doze de hormoni. De aceea faza cu roboteii mi se pare cam dura. Intr-adevar unii oameni si am vazut prea multi nici macar cu robotii nu seamana, mai repede incearca sa devina mai animale decat animalele. Fericirea e o stare pe care nu o poti cunoaste fara sa stii ce e nefericirea. Consider eu. Si e si scumpa la vedere. De aia faza cu stupefiantele mi se pare rezonabila atunci cand inca nu se arata si nefericirea vrea sa stea acolo sa se tina scai. Nu va intreb ce fel de ,,stupefiante" va vin in cap atunci cand cititi ideea Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dragostea dureaza 3 ani?   

Sus In jos

Dragostea dureaza 3 ani?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: