IN IUSTITIA SIGNO VINCES

Forumul de dezbatere al studentilor Facultatii de Drept Simion Barnutiu din Sibiu

PortalPortal  AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  GalerieGalerie  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

aveti nevoie de un sens in viata?

In jos 
AutorMesaj
manuel gutan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 343
Varsta : 45
Localizare : SIBIU
Reputatie : 38
Data de inscriere : 16/02/2008

MesajSubiect: aveti nevoie de un sens in viata?   Mar Feb 19, 2008 5:03 am

In contextul subiectului despre Dumnezu, as vrea sa ridic o problema care pare redundanta pentru unii dar care este, din punctul meu de vedere, cat se poate de importanta. Este vorba despre sensul existentei nostre...cu alte cuvinte, de a sti de ce traim, cum ne justificam exstenta...Spre ce ne indreptam in aceasta viata ? Avem nevoie de un sens in viata ?

Sa pun si altfel problema. Credeti ca prezenta unui sens in viata va confera echilibru? Spiritual? Sufletesc? Material? IN psihologia existentialista se pune astazi cu acuitate problema numeroaselor dezechilibre pe care tinerii le intampina tocmai din cauza vidului existential...In mare parte, este vorba despre inexistenta unui rost...Existenta lor nu rosteste nimic...Sunt goi, deprimati, neputinciosi, debusolati....Si, cel mai adesea umplu acest gol cu teribilism, alcool, droguri...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dreptsibiu.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mar Feb 19, 2008 6:30 am

-

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos
JaneDoe
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Theater of Dreams
Reputatie : 0
Data de inscriere : 19/02/2008

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mar Feb 19, 2008 1:40 pm

Indeed, cautarea unui scop in viata trebuie sa fie continua, neintrerupta de piedicile pe care destinul ni le asterne in cale.

Dar unii dintre noi nu au puterea de a depasi obstacolele, se debusoleaza, panica ii cuprinde, au impresia ca existenta lor nu mai are nimic de oferit acestei lumi si de aceea recurg la metode teribile - alcool si droguri pana la epuizare spirituala si fizica si in final moartea, in care isi gasesc eventual absolutul...vietii.

Desigur, exista si persoane (ca mine) care lupta, lupta pentru afirmare, dragoste, familie, prieteni, viata si pentru care existenta unui sens este mai mult decat necesara, este o conditie a firii.

Ultima editare efectuata de catre JaneDoe in Mar Feb 19, 2008 1:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 12:11 am

.

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:49 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Prefectu'
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Haarlem

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 5:36 am

Io am nevoie de un sens giratoriu si de persoane care sa vina doar din dreapta mea... ca sa am prioritate mereu!
Sus In jos
studentusilitor
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/02/2008

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 11:33 am

Mda...de acord cu omu...cu prefectu...ce atata zdroaba de cautat sensuri in viata...Sensul esti tu insuti...Si ce atata viziune lineara...rectilinie...Sa mergi spre ce? spre scop? sa fim seriosi...Daca scopul esti tu insuti, nu te poti manifesta decat in cerc...sa-ti fie viata ca un sens giratoriu...oricum ai merge inainte, ai ajunge permanent tot la tine...pentru ca te invarti in cerc...Scopul vietii tale e surpriza pe care ti-o produci in momentul in care te redescoperi pe tine...fugind perpetuu in giratoriu...Depinde daca te redescoperi pe tine printr-un proces de autoidentificare cu fiinta care a mai stabatut si in trecut acel giratoriu...sau descoperi ca cel care a dat prin giratoriu tura cu numarul 3543 este totusi diferit cu cel care a dat tura 3544...Dar cat de diferit poti fi? Pana la urma tot egal cu tine insuti esti...Si atunci de ce sa te mai stresezi sa dai ture in giratoriu? Nu e mai simplu sa stai pe loc? Asa cum stau eu frumos pe fotoliu...Asa nici nu te mai expui pericolului sa vina careva si sa nu-ti dea prioritate...

Cam asta cred ca-i vrut bra sa sugerezi...deep...Contactul cu tine ma excita neuronal...Mai baga ceva ca lumea ca ma plictisesc...Peace, man !
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 8:45 pm

-

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:50 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Razvan
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 161
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 11:10 pm

Interesanta e paralela intre un sens in viata si unul giratoriu, dar acum sa fim seriosi, in cam 90% din orice intamplare a vietii propia persoana are prioritate, eu unul nu las de ex pe altii sa imi ia ceea ce mi se cuvine mie, iar daca vorbim de scopuri, eu cred ca Aristotel avea dreptatea scopul omului este acela de a fi fericit, altul nu exista pentru nimeni; bine acum depinde cum ajungem sa atingem acest lucru minunat numit fericire, unii il gasesc in studii, in cunoastere; altii in realizari de tot felul si desigur mai exista si cei cu droguri, sex de 4 ori pe zi si alte tampenii de genul; de fapt toti oamenii au ca scop fericirea, depinde de noi ce intelegem prin fericire si cum dorim sa o atingem
Sus In jos
Mimi
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 129
Reputatie : 8

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 11:31 pm

Sigur ca avem nevoie de un sens, un scop in viata !
Eu daca nu as avea unul in viata, as semana cu o corabie fara capitan si fara destinatie, n'as putea decat sa esuez...Asa ca, fixarea unui scop imi da ratiunea de a trai, imi furnizeaza o directie, imi permite sa ma mobilizez...Desigur ca la varsta mea mai important este sa ma realizez dpdv profesional, imi doresc cu ardoare sa ajung sus si o sa ma zbat pentru asta chiar daca stiu ca o sa intampin multe obstacole...dar pana la urma, asta inseamna viata, o continua lupta, confruntare, opozitie, conflict – fie cu ceilalti, fie cu noi insine-, dar si metamorfoza, schimbare, depasirea starii initiale...lumea asta e un spatiu cu invingatori si invinsi...iar eu imi doresc sa inving!
Exista si un sens ascuns al vietii spre care ne indreptam cu totii, in mod involuntar, e inexplicabil stiintific, dar e de ordin spiritual, il simtim dar nu'l vedem...Dumnezeu! Mai devreme sau mai tarziu tot la El ne vom intoarce, chiar daca acum nu'L intelegem in totalitate...

Pentru a'mi accentua punctul de vedere, am ales un poem care imi place foarte mult...nu se refera la moarte, cum ar parea la prima vedere, ci surprinde insasi esenta vietii...e superb, atat de real! Va rog sa'l cititi cu atentie... Arrow

Cine moare?
Pablo Neruda

Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii;
cine nu'si schimba existenta;
cine nu risca sa construiasca ceva nou;
cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu'i cunoaste.

Moare cate putin cine'si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este nefericit in lucrul sau;
cine nu risca certul pentru incert pentru a'si indeplini un vis;
cine nu'si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile "responsabile".
Moare cate putin cine nu calatoreste;
cine nu citeste;
cine nu asculta muzica;
cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine'si distruge dragostea; cine nu se lasa ajutat
Moare cate putin cine'si petrece zilele plangandu'si de mila si detestand ploaia care nu mai inceteaza.
Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a'l fi inceput; cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca cunoaste intrebarea.
Evitam moartea cate putin, amintindu'ne intotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare decat simplul fapt de a respira.
Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o fericire splendida.
Totul depinde de cum o traim...
Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta'te la soare
Daca va fi sa inseli, inseala'ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde'ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste'ti in fiecare zi...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 20, 2008 11:51 pm

-

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mimi
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 129
Reputatie : 8

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 21, 2008 3:47 am

Deepred, nu prea avea rost offtopicul asta Razz ...daca din tot ce am zis eu si Razvan asta e tot ceea ce ai inteles, inseamna ca nu ai inteles nimic...intelegi? Normal ca nimeni nu isi doreste sa fie invins, problema e ca unii se lasa, renunta in fata raului si a obstacolelor...mentalitatea de invingator presupune sa iti doresti, in primul rand, sa nu fii invins si apoi sa'ti canalizezi toata energia spre atingerea scopului tau, oricare ar fi acela si oricat de greu ar fi sa ajungi la el...
In speranta ca te'am lamurit, te salut Smile
Sus In jos
Ian van Dahl
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 254
Localizare : lost in paradise
Reputatie : 17

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 21, 2008 3:51 am

Sex de 4 ori pe zi? Ah!!! bounce

Nemesis
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 54
Reputatie : 1
Data de inscriere : 18/02/2008

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Mier Feb 27, 2008 11:03 pm

Oare putem sa cautam noi insine sensul in care mergem,oare suntem asa naivi incat sa nu ne dam seama ca natura noastra umana,superficialitatea palidei noastre vointe ne supune unei forte supranaturale,oare sensul nostru nu e prescris inainte de nasterea noastra,suntem atat de naivi incat sa nu constientizam loviturile destinului care ne joaca diferite feste,ne deschide diferite usi si ne impune anumite interdictii...nulizeaza practic libertatea prin necesitate.Cati avem oare constiinta de sine care sa ne impinga cu adevarat sa sfidam soarta,este oare bine sa sfidam ceea ce vine de la natura prin necesitate,oare libertatea nu inseamna defapt chaos?Nu cumva Universul se"distraza"pe seama noastra privind sensurile "inventate"de mintea umana care ne imbata ca sunt in maineile noastre,cand probabil scopul vietii este initierea pentru transformarea noastra dupa moarte.Oare sensul vietii pe Pamant nu este ca Natura sa faca o selectie intre oameni...?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 12:13 am

-

Ultima editare efectuata de catre deepred in Lun Aug 18, 2008 2:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Nemesis
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 2:21 am

Natura,Universul,cred eu sunt moduri de exprimare a substantei unice,fundamentale,a fortei supreme pe care noi o numim "Dumnezeu",iar oamenii traiesc in Univers si ei in diferite moduri,moartea nefiind altceva decat o trecere a noastra de la un "mod"la altul.Eu cred ca Natura ne-a dat sansa sa ne desfasuram viata in scopul initierii pentru ca dupa moarte sa avem acces la un"mod"de existenta superior,criteriul de selectie fiind felul in care ne folosim RATIUNEA singura care ne poate face constienti de sine si ne pozitioneaza ne o treapta superioara animalelor(maimutele daca ar avea ratiune probabil ca ar fi "oameni",nu?).Consider ca "modul"de existenta dupa moarte este o deschidere a sacrului la care normal nu ar fi echitabil si nu ar avea cum sa patrunda un om care in toata viata de pe Pamant nu si-a folosit ratiunea decat in scopuri materiale!deasemenea cred ca intamplarile care par sa dea sens vietii noastre sunt pure incercari la care suntem supusi ,sau mai bine zis intamplari prin care forta suprema incearca,modifica,initiaza ratiunea!A trece"testul"vietii este ,cred eu, a reactiona intelectual in concordanta cu un nivel superior!
Desigur,aceste raspunsuri va pot parea eronate,probabil ca voi percepeti total diferit problemele acestea,de aceea am preferat initial varianta cu intrebari penrtu a va lasa voua ocazia sa rezolvati aceste dileme...dreptul de a fi/a nu fi de acord cu mine apartine in totalitate ratiunii voastre...
Sus In jos
alexandrap.m.
preparator
preparator

Numarul mesajelor : 25

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 2:25 am

Mie imi place sa cred ca Dumnezeu m-a adus aici si ca are un plan mare pentru mine. Ca ma doboara si ma ajuta sa ma ridic ca sa pot invata mai multe pentru ceea ce ma asteapta. Daca pentru o clipa as inceta sa cred asta si as lua in calcul posibilitatea de a desfasura o existenta banala, ca om obisnuit, o oaie din turma cred ca mi-as pierde echilibrul si.... as cadea....si n-as mai vrea sa traiesc.
Asta nu inseamna, insa, ca sunt pasiva si astept ca viata sa ma prinda in vartej si sa ma plaseze unde doreste ea....Asta nu inseamna ca nu incerc sa perseverez, sa fiu mai buna, mai inteleapta...In fiecare zi din viata mea imi stabilesc un scop, dimineata ma trezesc cu un gand...
Dar daca.....as inceta sa cred ca Dumnezeu are un plan maret pentru mine, n-as mai putea Fi.
Oh, draga Nemesis, stiu cat de stupefiata vei fi de ceea ce am spus si imi imaginez deja cate argumente logice o sa-mi aduci ca sa ma combati, dar nu-mi pasa. Inima are ratiunile ei de care ratiunea nu stie.
Sus In jos
Nemesis
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 2:53 am

alexandrap.m. daca esti constienta ca exista argumente logice,nu inseamna oare ca esti constienta si ca ceea ce susutin eu e adevarat...sau este posibil ca argumentele logice sa nu mai duca la un rezultat adevarat???
Sus In jos
alexandrap.m.
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 3:10 am

nu, nu sunt deloc de acord cu tine... si nu m-ai convins cu nimic. raspunsul e tot nu la intrebarea cealalta : uneori argumentele logice nu duc la un raspuns adevarat, la o concluzie reala.
Sus In jos
Nemesis
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 3:30 am

Imi cer scuze daca ies din topic dar ard de curiozitate sa vad cum imi explica alexandrap.m.ca "argumentele logice nu duc la un raspuns adevarat"???
Sus In jos
alexandrap.m.
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 3:37 am

pai n-ai invatat la logica??? n-o acuma nu stiu sa-ti dau exact un exemplu, dar de la premise adevarate nu ajungi INTOTDEAUNA la o concluzie adevarata.promit insa ca voi cauta un exemplu pentru tine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 3:53 am

Si Alexandra o sa construiasca rapid un silogism...se va baza pe tendinta de generalizare pe care o avem cu totii..ca pana la urma cine mai analizeaza afirmatii pe baza metodei Euler..si o scoate la capat!Smile
Sus In jos
Nemesis
preparator
preparator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 4:07 am

Ma asteptam la mai multa capacitate de abstractizare alexandrap.m....ca sa nu te mai chinui sa cauti iata exemplul:
"LOGICIANUL (către Domnul Bătrîn): Iată, deci, un silogism exemplar. „Pisica are patru labe. Isidore și Fricot au fiecare cîte patru labe. Deci Isidore și Fricot sînt pisici."
DOMNUL BĂTRÎN: Dar și cîinele meu tot patru labe are.
LOGICIANUL: Atunci e pisică.
DOMNUL BĂTRÎN (către Logician, după ce a reflectat îndelung): Care va să zică, logic, cîinele meu e o pisică."
LOGICIANUL: Logic, da. Insă și contrariul e la fel de adevărat."alta era intentia mea oricum...sa revenim la topic totusi ca sa nu incalcam atat de grosolan regulile de aur ale forumului...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 4:23 am

..si totusi sa ne intoarcem la subiect:" Avem nevoie de un sens in viata?" Daca ne punem sub lupa afirmatiile nu ajungem nicaieri. Sa identificam ideile ..si apoi le exprima fiecare pentru el daca considera ca initiatorul ideii nu a facut-o in cel mai fericit mod posibil. ok?Smile
Sus In jos
Mafdet
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 167
Localizare : Is anyone alive out there?
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Joi Feb 28, 2008 5:54 am

Sensul in viata ni'l imaginam.. fiecare dupa credintele si principiile sale. ne formulam aspiratii si scopuri pe care dorim sa le atingem.
pe mine un scop in viata si speranta ca o sa reusesc sa fac ce imi doresc ma motiveaza sa merg inainte. si scopul meu e ca in ultima clipa a vietii sa nu imi para rau ca nu am reusit sa fac mare lucru din ce mi'am propus.. pe termen mai lung sau mai scurt. iar in ce priveste "the little things that make the world", tintitul catre luna s'a dovedit eficient de fiecare data... si e perfect atata timp cat nu te demoralizeaza faptul ca ai ramas printre stele si n'ai atins luna. ferice de cei ce tintesc bine.
Sus In jos
magittaria
asistent
asistent

Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Localizare : sibiu
Reputatie : 2

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   Lun Sept 22, 2008 7:26 am

manuel gutan
Subiect: aveti nevoie de un sens in viata?

In contextul subiectului despre Dumnezu, as vrea sa ridic o problema care pare redundanta pentru unii dar care este, din punctul meu de vedere, cat se poate de importanta. Este vorba despre sensul existentei nostre...cu alte cuvinte, de a sti de ce traim, cum ne justificam exstenta...Spre ce ne indreptam in aceasta viata ? Avem nevoie de un sens in viata ?

Sa pun si altfel problema. Credeti ca prezenta unui sens in viata va confera echilibru? Spiritual? Sufletesc? Material? IN psihologia existentialista se pune astazi cu acuitate problema numeroaselor dezechilibre pe care tinerii le intampina tocmai din cauza vidului existential...In mare parte, este vorba despre inexistenta unui rost...Existenta lor nu rosteste nimic...Sunt goi, deprimati, neputinciosi, debusolati....Si, cel mai adesea umplu acest gol cu teribilism, alcool, droguri...

deepred

O sa ma banuiti de convertire la narcisism..dar sunt stapana propriei mele vieti si ma bazez doar pe mine. Imi fac propriul destin ..independent de morala si Dumnezeu. Nu am nevoie sa-mi fie inoculate idei ce nu vin dintr-o directie strict personala...poate doar in masura in care pot sa le analizez si sa extrag substanta care este in conformitate cu modul meu de a fi...acea parte din ideile altora cu care ma identific.
Scopul meu absolut este sa traiesc...si sa fiu multumita de modul in care o fac.
Sartre spunea ca omul trebuie sa se construiasca pe sine in fiece clipa. Acesta este scopul meu..sa ma construiesc..sa ma regasesc..sa ma descopar...Pana la urma scopul meu in viata il definesc prin propriile ambiții si pentru ca sunt dependenta de autodepasire, odată implinit scopul final.. ma vad in situatia de a cauta un alt scop. Nu stiu exact ce caut la modul absolut..dar stiu ca mereu caut ceva...si asta da sens vietii mele.

JaneDoe

Indeed, cautarea unui scop in viata trebuie sa fie continua, neintrerupta de piedicile pe care destinul ni le asterne in cale.

Dar unii dintre noi nu au puterea de a depasi obstacolele, se debusoleaza, panica ii cuprinde, au impresia ca existenta lor nu mai are nimic de oferit acestei lumi si de aceea recurg la metode teribile - alcool si droguri pana la epuizare spirituala si fizica si in final moartea, in care isi gasesc eventual absolutul...vietii.

Desigur, exista si persoane (ca mine) care lupta, lupta pentru afirmare, dragoste, familie, prieteni, viata si pentru care existenta unui sens este mai mult decat necesara, este o conditie a firii.

deepred

Suntem mereu expusi propriului esec...si tocmai faptul ca ne dam seama de posibilitatea ca el sa se produca in orice moment ne antreneaza in existenta si nicidecum nu ne scoate de acolo. Pentru mine un esec reprezinta un impuls catre schimbare..ma determina sa ma gandesc unde nu a mers bine si ce pot sa fac sa mai schimb ceva ..ca sa fie bine.
Cum am mai zis..sa-mi plang de mila..sa imi gasesc refugiu in droguri si alcool nu a reprezentat niciodata o solutie tocmai pentru faptul ca-mi hotarasc singura destinul.
Pana la urma noi mai intai existam si apoi suntem intr-un fel sau altul in functie de realizarile noastre. Realizarile se produc in rma stabilirii unor scopuri precise. Scopul pe care il avem in viata ne creaza identitatea.

Prefectu'

Io am nevoie de un sens giratoriu si de persoane care sa vina doar din dreapta mea... ca sa am prioritate mereu!

..............................................................
din pacate arhiva mea personala s-a oprit aici
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: aveti nevoie de un sens in viata?   

Sus In jos

aveti nevoie de un sens in viata?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IN IUSTITIA SIGNO VINCES :: FIGHT CLUB :: Controverse spirituale-
Mergi direct la: